› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Porzucone samochody szpecą miasto. Co robić z wrakami?

› bieżące ponad rok temu    28.10.2013
Joanna Siudak
komentarzy 4 ocen 11 / 64%
A A A
Porzucone samochody szpecą miasto. Co robić z wrakami?

Pozostawione na parkingach przy centrach handlowych, bez tablic rejestracyjnych i szyb - wraki samochodów. Są wciąż zmorą straży miejskiej, policji aż w końcu mieszkańców. Taką „ozdobę” znajdziemy na niemal każdym osiedlu. Wraki blokują miejsca parkingowe i wjazdy, a przy tym szpecą krajobraz miejski.

Zgodnie z prawem pojazd, który nie posiada tablic rejestracyjnych lub jego stan wskazuje na to, że nie jest użytkowany, może być usunięty z drogi. Może, ale nie musi. Polskie prawo nie określa dokładnie ile czasu musi minąć, by samochód został odholowany z ulicy. Usunięcie wraku, wcale nie należy do łatwych zadań. Najpierw trzeba zrobić wszystko by ustalić do kogo samochód należy, czyli sprawdzić numery nadwozia i przeprowadzić wywiad wśród mieszkańców dzielnicy, na której zalega auto. Ten obowiązek należy do kompetencji straży miejskiej i policji.

Problem porzucanych aut, dotyczy głównie mieszkańców blokowisk i właścicieli parkingów. W większości przypadków po interwencji policji lub straży miejskiej, samochody są usuwane przez ich właścicieli.

W przypadku nieodebrania pojazdu z parkingu strzeżonego, w terminie 3 miesięcy od dnia jego usunięcia, jednostka prowadząca parking, powiadamia o tym fakcie podmiot, który wydał dyspozycję usunięcia pojazdu. - Wraki samochodów transportowane są na parking przy ulicy Mazurskiej 25. Zajmuje się tym firma Appel Andrzej Pęczkowski. Po ustaleniu właściciela samochodu, jest on wezwany do dokonania opłat za składki. Jeżeli właściciel nie chce zapłacić, sprawa przekazywana jest do Urzędu Miasta. Rzeczoznawca określa wartość samochodu, jeżeli nie przekracza ona 1000 złotych, samochód jest utylizowany. Gdy kwota jest wyższa, pieniądze przekazywane są do Skarbu Gminy - mówi Elżbieta Waniewska z Departamentu Dochodów Budżetowych, Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Problem porzucania samochodów w mieście wynika z ignorancji, braku wiedzy właścicieli pojazdów oraz niespójnych przepisów prawa dotyczących ubezpieczenia, rejestracji i recyklingu pojazdów. Szczególnie dużo wraków pojawiło się od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Taki stan rzeczy wynika z łatwego dostępu do tanich, często pełnych ukrytych wad, aut.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (4)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ anty szrot
ponad rok temu ocena: 0%  4
Większość z tych gratów ma jeszcze tablice rejestracyjne albo naklejki na szybach- chyba nie jest to trudne żeby dotrzeć do "właściciela" złomu i wlepić mu mandacik za nielegalne parkowanie aż w piety pójdzie.
~ NoName
ponad rok temu ocena: 25%  3
Najgorsze jest to że lichwiarskie firmy pożyczkowe celowo ustawiają na parkingach niesprawne auta, i używają ich jako darmowe miejsca na swoją reklamę. W kamerce elblag.net z widokiem na parking CH Ogrody też od paru miesięcy widać porzuconego Volkswagena Golfa, który służy jako miejsce na darmową reklamę.
~ zack
ponad rok temu ocena: 60%  2
"jest on wezwany do dokonania opłat za skladki" - jakie składki? Skladki OC, czy za postój na parkingu czy za co?
~ Opłata za składki
ponad rok temu ocena: 33%  1
to chyba to samo, co "dokonanie składki za opłatę"
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.