› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Port w Elblągu czekają zmiany, duże zmiany

› inwestycje miejskie ponad rok temu    2.09.2016
Bartłomiej Ryś
komentarzy 3 ocen 3 / 100%
A A A
Port w Elblągu czekają zmiany, duże zmiany fot. Bartłomiej Ryś

Wszystkie znaki na niebie i ziemi (oraz w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej) wskazują na to, że port w Elblągu wreszcie zacznie się rozwijać. Wszystko za sprawą nowego podziału funduszy - do tej pory znaczna większość środków budżetowych przeznaczanych na inwestycje była przejmowana przez 4 największe porty w kraju. Do końca 2017 roku ta sytuacja ma się zmienić.

Wspomniany resort planuje kompletną modernizację mniejszych portów poprzez szeroko zakrojony program inwestycji infrastrukturalnych. Co ma się zmienić? Przede wszystkim porty takie jak ten w Elblągu mają zyskać o wiele lepszy dostęp nie tylko od strony morza, ale i też lądu. Ministerstwo planuje więc rozbudowę dróg i połączeń kolejowych - wszystko po to, aby wesprzeć porty i stworzyć im szanse dalszego rozwoju.

Źródłem finansowania tych inwestycji mają być środki z Unii Europejskiej, budżetu państwa oraz środki własne podmiotów, które portami zarządzają. Na inwestycje w latach 2014-2020 jest zapisane aż, uwaga, 11,4 mld zł w różnych projektach. To pierwsza tego typu inicjatywa od wielu lat, która w kompleksowy sposób podjęła zadanie stworzenia programu ramowego dla inwestycji strukturalnych w małych i średnich portach - uważa profesor Krzysztof Luks z Instytutu Morskiego w Gdańsku.

Dodatkowym wsparciem mają zostać objęte łącznie cztery „małe” porty: ten w Elblągu, Kołobrzegu, Darłowie i Ustce. Dzięki temu zwiększy się nie tylko ilość przeładowywanych towarów, ale też otworzy je na nowe perspektywy jak chociażby turystyka. Środki i modernizacje to również doskonałe „wyjście w przód” mając na uwadze fakt, że wkrótce infrastruktura portowa będzie dostosowywana do zmieniających się funkcji portów.

Jak dotychczas nie było w naszym kraju żadnego rządowego planu zakładającego kolejność podejmowanych działań. Można mówić o stratach z tego tytułu, gdyż szereg inwestycji miało przez to przypadkowy charakter (przykładem jest tu budowa mariny w Łebie, która okazała się bezużyteczna, gdyż nie przedłużono równocześnie falochronu). Mam szczerą nadzieję, że program przyczyni się do uporządkowania wielu decyzji gospodarczych - tłumaczył na łamach portalu wnp.pl profesor Luks.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 13

  • 10
    ZADOWOLONY
  • 1
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 1
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 1
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (3)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ qw
ponad rok temu ocena: 0%  3
Skończy się Mundial w Rosji skończy się koniunktura!!! Ten port nie utrzyma się!!!
~ nick
ponad rok temu ocena: 50%  2
Pies z kulawą nogą nie przypłynie
~ anonimek1
ponad rok temu ocena: 63%  1
Czy port się utrzyma ? Patrząc na politykę wobec Rosji, zaporowe cła, sankcje oraz problemy z odbiorami fitosanitarnymi to nie wiem, czy rozwój portu ma rację bytu, czy nie będzie to kasa wyrzucona w błoto. Nie jestem przeciwnikiem rozwoju, tylko zastanawiam się, czy nie będą to pieniądze wyrzucone w błoto...
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.