› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - Bi-plast

komentowane

oceniane

Pomysł Prawa i Sprawiedliwości na elbląski basen (+ wizualizacje)

› bieżące 8 miesięcy temu    9.10.2018
Marcin Mongiałło
komentarzy 21 ocen 0 / 0%
A A A
Pomysł Prawa i Sprawiedliwości na elbląski basen (+ wizualizacje) fot. Europrojekt.elblag.pl

Pomysł polityków Prawa i Sprawiedliwości na elbląski basen różni się od pomysłu zaproponowanego przez prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego, jak też od propozycji inicjatywy obywatelskiej, promowanej przez Partię Razem. Można powiedzieć, że jest to propozycja pośrednia, która jest bliższa historycznej koncepcji od propozycji promowanej przez prezydenta, ale dalsza od "tego co było", kiedy ją porównamy do propozycji obywatelskiej. 

fot. Marcin Mongiałło, Elblag.net

Przede wszystkim pomysł na basen promowany przez elbląskich polityków Prawa i Sprawiedliwości zakłada, że obecny, kryty basen CRW Dolina miałby być połączony śluzą z częścią odkrytą (która ma powstać). Kupując jeden bilet można by zatem korzystać z obu basenów - krytego i odkrytego. Wejście na pozostałą część odkrytą byłoby bezpłatne - w założeniu miałaby to być część rekreacyjna z szeregiem basenów i zjeżdżalni, placami zabaw, wyciągiem do narciarstwa wodnego, boiskiem do piłki plażowej. Według polityków PiS-u pięniądze na inwestycję możnaby pozyskać z Ministerstwa Sportu i Turystyki, który dysponuje pulą na tego typu cele. Koncepcja PiS-u opiera się na projekcie firmy elbląskiego architekta Grzegorza Lateckiego, która nie wygrała konkursu organizowanego przez miasto.

Prezydent Witold Wróblewski złożył do RPO wniosek o dofinansowanie w kwocie 34 mln zł rewitalizacji basenu przy ul. Spacerowej, która miałaby kosztować w sumie 49,4 mln złotych. Wybrany przez miasto projekt autorstwa firmy Architekci PL Jerzy Hnat z Gliwic nie otrzymał jednak dofinansowania z funduszy unijnych i jest na liście rezerwowej. Poseł Jerzy Wilk twierzi, że pomysł promowany przez polityków z jego ugrupowania jest lepszy i tańszy.

Przypomnijmy, że 10 października 2016 roku ogłoszono zwycięską koncepcję zagospodarowania oraz rewitalizacji otwartego kąpieliska miejskiego w Elblągu. Pierwszą nagrodę w wysokości 15 tys. złotych oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej otrzymała wówczas firma Architekci PL Jerzy Hnat z Gliwic. Koncepcję wybrał sąd konkursowy, a rozstrzygnięcie zatwierdził prezydent Elbląga. Grupa elblążan nie chce betonowo-plastikowego potworka. Na przełomie kwietnia i maja tego roku zgłosili oni swoją autorską koncepcję zagospodarowania kapieliska miejskiego przy ul. Spacerowej, o czym pisaliśmy pół roku temu. Rozwiazania wybranego przez miasto nie chcą również politycy Prawa i Sprawiedliwości, którzy proponują, aby oprzeć się na projekcie autorstwa firmy Euro-Projekt Grzegorz Latecki z Elbląga.

 

Zobaczcie wizualizacje basenu 

 

Koncepcja promowana przez polityków Prawa i Sprawiedliwości (z pewnymi modyfikacjami)

Wizualizacja projektu elbląskiego basenu autorstwa firmy Euro-Projekt Grzegorz Latecki z Elbląga

 

Koncepcja promowana przez miasto - prezydenta Elbląga (wybrana przez urzędników)

Koncepcja zagospodarowania kąpieliska miejskiego przy ul. Spacerowej w Elblągu. Architekci PL Jerzy Hnat (Gliwice)

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 17

 • 5
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 3
  WKURZONY
 • 9
  BRAK SŁÓW
Komentarze (21)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ EuPi
7 miesięcy temu ocena: 0%  21
Uważam projekt PiSu za najgorszy.
~ esspresso
7 miesięcy temu 20
Lepszy jest ten beton w projekcie zaproponowanym przez Wróbelka?
~ Koral
8 miesięcy temu ocena: 0%  19
Szkoda kasy na basen otwarty 3 miesiace w roku ... Jak on na siebie miałby zarobić ? Ile personelu potrzebowałby do utrzymania go w dobrym stanie technicznym i hignienicznym? Koszta związane z corocznym opróżnianiem basenu i czyszczeniem byłby kolosalne. Kompleks sportowy to powinien być dawno zbudowany według standardów olimpijskich by dzieciaki, młodzież ale i dorośli mogli trenować i rozwijać pasje.
~ EuPi
7 miesięcy temu ocena: 100%  18
Koral, szkoda to jak krowa wejdzie sąsiadowi w żyto. Lepiej i bezpiecznie na basenie, jak na kanale. Pamiętam, że basen latem był pełny, no i można było popływać na dalsze odległości bez nawracania.
~ piotr44
8 miesięcy temu ocena: 75%  17
Dobra opcja
~ EuPi
8 miesięcy temu ocena: 40%  16
Pic na wodę przed wyborami! Po wyborach wróciło by wszystko do normy. Elblążanie, nie dajcie się zwieść kłamstwom PiSu. Gdyby Elsin nie miał własnych budynków, to dzisiaj by go nie było, bo taki obrotny jest Wilk, więc uważam, ze po wyborach basen by zaorali!
~ Jacoby
8 miesięcy temu ocena: 75%  15
Basen nie może być poćwiartowany bo ma również spełniać rolę zbiornika retencyjnego bo wiadomo na co stać Dzikuskę !!!
~ Wyrzyk
8 miesięcy temu ocena: 75%  14
Będzie basen jak i stadion proszę przypomnieć sobie
~ WycinamKonfetti
8 miesięcy temu ocena: 100%  13
..... Basen +
~ dex
8 miesięcy temu ocena: 50%  12
Ten projekt jest zarąbiasty! CHCEMY GO!!!! :-)
~ józek polska b,
8 miesięcy temu ocena: 67%  11
to ma być takiej wielkości akwen jaki był na początku,,, a nie trawnik do opalania, na marginesie,,,chciałbym wiedzieć komu zależało na zrujnowaniu tego basenu który funkcjonował,,,,,,
~ Prestidigitator
8 miesięcy temu ocena: 100%  10
Jak to komu?Przecież Nowaczyk chciał teren po basenie odsprzedać prywaciarzom,którzy chcieli tam pobudować hotel,w samej niecce basenu Jak to dobrze że tego durnia pognali w referendum.
~ hehe
8 miesięcy temu ocena: 83%  9
po mordach widać ze to kłamstwo, pisiory wynocha z Elbląga
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji  hejt !
~ %$%$%$
8 miesięcy temu ocena: 26%  8
Krytego basenu też nie można było zbudować - wystarczyło chcieć !
~ Bez jajec
8 miesięcy temu ocena: 37%  7
Ale mnie ubawił i Latecki projektuje ...?
~ achi
8 miesięcy temu ocena: 74%  6
Projektuje i jest dobry, w tym co robi. Wystarczy wejść na jego stronę.
~ Robert Koliński
8 miesięcy temu ocena: 76%  5
(...) Kłamstwem jest również, że projekt kandydata Wilka jest projektem tańszym - miejski plan zniszczenia obiektu miałby kosztować ok. 49 mln zł (ceny z 2018 roku), PiSowski projekt - 42.5 mln zł (po cenach z 2014 roku). Generalnie oba projekty są szkodliwe i względem historycznego kąpieliska niszczycielskie - jedynym plusem koncepcji p. Lateckiego jest fakt, że do napełniania fragmentu obiektu przewidział częściowe wykorzystanie wód Kumieli, podczas gdy miejski projekt zakłada wykorzystanie wody z wodociągów miejskich. Oba projekty w obecnym kształcie są w mojej opinii pomysłem na wyrzucenie dużej sumy pieniędzy na mało użyteczne miraże i plastikowy aquapark, które można porównać w swojej funkcjonalności publicznej do (zimnych) term w Lidzbarku Warmińskim czy też niesławnego lotniska w Radomiu.
~ Robert Koliński
8 miesięcy temu ocena: 75%  4
(...) (autor w projekcie używa terminu "niewielkiej" głębokości, chodzi o ok. 0.5-1 metra głębokości akwenu - przyp. RK) bez możliwości w nim kąpieli, zakłada budowę obiektu czynnego jedynie 4 m-ce w roku (oprócz całorocznego basenu krytego CRW, który PiSowscy politycy włączyli do "swojej" koncepcji), zakłada "obcięcie" powierzchni kąpielowej o 3/4 (z ponad 21 tys. m2 do ok. 5 tys m2). Projekt ten nie przewiduje żadnych (!) funkcji retencyjnych i przeciwpowodziowych tego obiektu, co w obliczu powtarzającego się cyklicznie zagrożenia powodziowego dla miasta jest koncepcją co najmniej niefrasobliwą, żeby nie powiedzieć marnotrawstwem zasobów i przestrzeni. Nie zakłada również gromadzenia wody na wypadek coraz powszechniejszych przecież okresów suszy, do czego także został obiekt przez niemieckich, przedwojennych twórców zaprojektowany. (...)
~ Robert Koliński
8 miesięcy temu ocena: 71%  3
Cieszę się bardzo, że dzięki nam - społeczni(cz)kom i mieszkańcom/kom miasta - rozpoczęła się ponownie w Elblągu dyskusja nt. planu zagospodarowania terenu po zniszczonym kąpielisku miejskim przy ul. Spacerowej. Warto by jednak, zwłaszcza w okresie kampanii wyborczej, podczas której różne księżycowe koncepcje pojawiają się jako "zbawcze", przyjrzeć się bliżej propozycjom i zastanowić nad ich społecznym i praktycznym (użytecznym) sensem. PiS-koncepcja (zagospodarowania terenu zrujnowanego kąpieliska miejskiego) oparta na projekcie p. Grzegorza Lateckiego z 2014 roku nie różni się specjalnie od projektu miejskiego, podobnie niszczycielskiego i szkodliwego - najkrócej mówiąc: zakłada ona zrujnowanie historycznej niecki kąpieliska, zakłada budowę kilku niewielkich basenów wykonanych w drogich technologiach (niecka stalowa), zakłada budowę "naturalnego" mini-jeziorka o symbolicznej głębokości (...)
~ Kąpielowy
8 miesięcy temu ocena: 64%  2
Czy to kolejna obietnica wyborcza ? Proszę przedstawić koszty i kto zapłaci za budowę kompleksu na terenie historycznego miejsca jakim jest basen i Dolinka ? UE to nie bankomat jak niektórym się wydaje. Pozdrawiamy wyborców.
~ Prestidigitator
8 miesięcy temu ocena: 63%  1
To bardzo dobry pomysł,a o to czy unia da pieniądze,to chyba nie nasze zmartwienie.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.