› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Pomysł obniżek pensji radnych i prezydenta niezgodny z prawem

› bieżące ponad rok temu    10.06.2015
Joanna Siudak
komentarzy 10 ocen 16 / 75%
A A A
Pomysł obniżek pensji radnych i prezydenta niezgodny z prawem fot. Joanna Siudak

11 maja do elbląskiego Ratusza trafiły listy z podpisami pod projektem uchwały dotyczącym obniżek pensji radnych i prezydenta. Miasto miało zweryfikować czy przedłożone podpisy są prawdziwe. Do Rafała Maszki, ku jego zaskoczeniu dotarło dziś pismo, w którym radcy prawni stwierdzają, że inicjatywa jest niezgodna z prawem. 

Prawnicy elbląskiego Ratusza zweryfikowali listy osób, które podpisały się pod projektem uchwały przygotowanym przez grupę inicjatywną. W tej kwestii nie było żadnych zastrzeżeń. Do pisma została jednak dołączona opinia, w której prawnicy wskazują na to, że w nagłówku wniosku „umieszczono przedmiot dwóch różnych uchwał, co uniemożliwia stwierdzenie, którą z inicjatyw popiera składający podpis”. Radcy powołują się również na ustawę o samorządzie gminy. W jej treści czytamy, że

(..) ustalenie wynagrodzenia Prezydenta Miasta należy zakwalifikować jako czynność z zakresu prawa pracy, a nie zadania gminy. Ustalenie wysokości wynagrodzenia Prezydenta Miasta czy wysokości diet radnych miejskich, nie mieści się w pojęciu zadania Gminy i Powiatu. (…) Zadania gminy są zawsze nakierowane na zaspokojenie potrzeb wspólnoty samorządowej i nie obejmują spraw związanych z ustalaniem wysokości wynagrodzenia dla organów samorządu terytorialnego.


Ta decyzja wywołała poruszenie wśród członków grupy inicjatywnej, którzy nie spodziewali się takiego obrotu sprawy.

Będziemy się odwoływać od tej decyzji w sądzie administracyjnym. Nie rozumiem czemu taka decyzja jest nam przekazywana miesiąc od momentu, w którym złożyliśmy listy z podpisami. Przewodniczący Rady Miejskiej miał 21 dni, by zapoznać się z naszymi projektami, wówczas nie stwierdzono uchybień formalno-prawnych i grupa została zarejestrowana.

- komentuje Rafał Maszka. 

Przypomnijmy zgodnie z założeniami grupy inicjatywnej, Witold Wróblewski, który obecnie zarabia 12.030,00 złotych brutto, miałby otrzymać 7.920,00 zł. Oszczędności miałyby dotknąć też radnych. Przewodniczący Rady Miejskiej, który otrzymuje obecnie 100% tak zwanej podstawy, czyli 2 649, 69 zł, otrzymałby- 50 % podstawy, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej oraz Przewodniczący Komisji Stałych – 40% podstawy. A radni – 25% podstawy.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (10)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ obyw.
ponad rok temu ocena: 33%  10
"Pomysł niezgodny z prawem" ale praca w niedziele i swięta po 10 godzin w placówkach oświatowych za 1200 to już zgodne z prawem /mowa o pracownikach fizycznych/ brak podwyżek od kilku lat i młody pracownik ma więcej od pracownika ktory pracuje kilkanaście lat
~ Poinformowany
ponad rok temu ocena: 60%  9
Nie tacy naiwni. Właśnie wezwali Radę Miejską do działania zgodnego z prawem. W przypadku szybkiego braku reakcji skarga na bezczynność do WSA w Olsztynie i dodatkowe koszty dla Elbląga za sprawę i fachowe zastępstwo. Wilk znowu z łapką w nocniku. Ale Go Wróblewski wystawił! Dlaczego cisza w temacie?
~ EuPi
ponad rok temu ocena: 33%  8
ale naiwni, kto da sobie zabrać pieniadze?!
~ Jagódka
ponad rok temu ocena: 50%  7
Pracownikowi wolno obniżyć wynagrodzenie a radnemu nie co za bzdura. Widać opinia prawna pisana pod zamówienie
~ Prawnik
ponad rok temu ocena: 50%  6
Z tego co wiem to wezwano dzisiaj Radę Miejską do usunięcia naruszenia prawa w temacie projektów uchwał Grupy Inicjatywnej, której projekty są jak najbardziej zgodne z prawem. Radni i tak nie uciekną od tego tematu bo zmusi ich do tego WSA w Olsztynie. Zagrywka z prawnikami Urzędu wyjdzie im bokiem i zostanie jedynie wstyd jeszcze przed głosowaniem.
~ /////
ponad rok temu ocena: 31%  5
no i co grupo inicjatywna, nie udało się. Dajcie sobie spokój z tą walką z tymi co Wam nie pasują. Weźcie się do normalnej pracy.
~ Elblążanin
ponad rok temu ocena: 67%  4
Jak chcesz siedzieć na d....e to sobie siedź na szczęście są jeszcze w naszym mieście ludzie którzy chcą coś zrobić.Chwała im za to.Chociaż podejrzewam że jesteś prowokatorem z UM siedzisz sobie na cieplutkiej budżetowej posadce i boisz się że oberwiesz rykoszetem.
~ niedlakołkówprawnych
ponad rok temu ocena: 50%  3
Ci radcy prawni z bozej łaski wypieprzyć ich niech idą się uczyććććććć
~ ania
ponad rok temu ocena: 70%  2
Beda urzedasy walczyc do konca.PO i SLD na jesieni przestana istniec.Za publiczna zlotowke diablu dusze sprzedadza.Wroblewski sie osmiesza.
~ Obsługa prawna Grupy Inicjatywnej
ponad rok temu ocena: 73%  1
Panie Prezydencie. Zwolnijcie tych prawników. Ich opinia to żenada. Wynika z niej, że diety radnych i pana wynagrodzenie jest pobierane bezprawnie, bo uchwały Rady Miejskiej w Elblągu stanowiące o tych dietach i Pana wynagrodzeniu są niezgodne z prawem. To paranoja. Podstawa prawna tych uchwał to ustawa o samorządzie gminy a nie Kodeks pracy!!! Sprawa prosta. Bezczynność organu Rady Miejskiej w Elblągu i skarga do WSA w Olsztynie. Za karę ignorancji prawa w Urzędzie uwolnimy mieszkańców już wkrótce od opłat parkingowych w Elblągu. Koniec łamania prawa!!!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.