› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Polskie Radio świętuje 90 lat!

› bieżące ponad rok temu    3.02.2015
Dawid Chorąży
komentarzy 0 ocen 8 / 100%
A A A
Polskie Radio świętuje 90 lat! fot. www.polskieradio.pl

Towarzyszy nam w pracy, podczas jazdy samochodem czy w momencie kąpieli. Dźwięki dobiegające z radioodbiornika jednych usypiają, a innych budzą. Często nie zdajemy sobie sprawy, ile czasu słuchamy swojej ulubionej stacji. Polacy słuchają swojego radia od dziewięćdziesięciu lat.

Historia Polskiego radia sięga 1925 r. Wtedy to został nadany pierwszy komunikat będący jednocześnie eksperymentem Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego. Założycielami byli Zygmunt Chamiec i Tadeusz Sułowski. Regularny program wystartował 18 kwietnia 1926 r. Po kilku latach zasięg obejmował 90% ówczesnego terenu Polski. Ciekawostką może być też fakt, iż w roku wybuchu drugiej wojny światowej, radio zatrudniało 1200 osób, łącznie z orkiestrą, chórem, korespondentami, dziennikarzami. Z czasem pojawiły się poszczególne programy, i tak w 1949 r. ruszył drugi program Polskiego Radia. W 1962 r. trójka, a 14 lat później nadawanie rozpoczęła czwórka.

Rozwój i popularyzacja radia w naszym kraju doprowadziła do powstania regionalnych oddziałów. Najbliżej Elbląga mamy Radio Gdańsk. Od niespełna miesiąca wiadomości z naszego miasta słychać również w Radiu Olsztyn - informacje lokalne cztery razy dziennie na 103,2 MHz. Rozgłośnie regionalne są bliżej mieszkańców i szybciej docierają do ich problemów, dlatego są chętnie słuchane. Pod względem popularności w naszym województwie konkurencje deklasują komercyjne rozgłośnie, natomiast o trzecie miejsce od lat trwa walka między Programem Pierwszym, Radiem Olsztyn i Trójką.

Rozwój techniczny doprowadził również do tego, że Polskiego radia możemy słuchać w technologii cyfrowej DAB+ Plan cyfryzacji radia w Polsce zakłada, że do 2015 r. ma objąć cały kraj. Nie pozostaje nic innego jak życzyć radiowcom kolejnych dziewięćdziesięciu lat.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.