› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 03.2018

komentowane

oceniane

Polski SuperPKS rywalizuje z Flixbusem, następcą Polskiego Busa. Ma w tym udział elbląski PKS

› bieżące 10 miesięcy temu    15.03.2018
Marcin Mongiałło
komentarzy 2 ocen 1 / 100%
A A A
Polski SuperPKS rywalizuje z Flixbusem, następcą Polskiego Busa. Ma w tym udział elbląski PKS fot. SuperPKS (profil na YouTube)

Projekt SuperPKS stanowi polską odpowiedź na działania i ekspansję innych przewoźników, przede wszystkim na dynamiczny rozwój największego operatora autobusowego w Europie – niemieckiego FilixBusa, który jest kontynuatorem marki PolskiBus, jeszcze niedawno będącej własnością szkockiego Souter Holdings (więcej informacji na ten temat FlixBusa znajdziecie w naszym artykule z grudnia ubiegłego roku).

Początki marki SuperPKS sięgają marca 2016 roku, kiedy to na targach Warsaw BUS Expo zaprezentowano Scanię Touring w charakterystycznych, czarno-żółtych barwach. Autobus ten należał do PKS Elbląg, który jako pierwszy przystąpił do projektu.

Na stronie marki możemy przeczytać, że:

SuperPKS to innowacyjny projekt realizowany od marca 2016 roku przez doświadczonych przewoźników, z różnych regionów Polski oraz firmę nowych technologii Teroplan S.A. Nasz pomysł na sukces to połączenie tradycji i doświadczenia w transporcie osobowym oraz nowoczesnych rozwiązań w postaci m.in. systemów sprzedaży online czy cen dynamicznych. Taka współpraca pozwala sprostać ciągle rosnącym wymaganiom pasażerów oraz dołączyć do grona liderów jakości i technologii.

SuperPKS dokłada wszelkich starań, aby doskonalić swoje usługi,  po to by mieszkańcy większych i mniejszych miejscowości w Polsce mogli podróżować wygodnie i komfortowo. Nasi pasażerowie nabywając bilety na portalu www.superpks.pl mogą mieć pewność, że są one zawsze tańsze niż na dworcu lub u kierowców.

Z czym może Wam się kojarzyć firma Teroplan S.A. z siedzibą w Oświęcimiu? Spółka jest właścicielem bardzo popularnej wśród polskich internautów wyszukiwarki połączeń e-podroznik.pl, która integruje transport autobusowy, kolejowy, promowy oraz komunikację miejską.

Firma wspiera też w nowoczesne rozwiązania technologiczne markę SuperPKS – wirtualnego operatora, który na zasadach licencji grupuje przewoźników z posiadanymi przez nich pojazdami w jednej platformie sprzedaży biletów online. W firmę Teroplan swego czasu zainwestował  Giza Polish Ventures – fundusz venture capital, którego merytorycznym sponsorem jest jeden z najbardziej renomowanych funduszy tego typu w Izraelu – Giza Venture Capitals.

Warto dodać, że konkurencyjny FlixBus (następca marki PolskiBus) również jest wirtualnym operatorem. Jak informuje portal Forsal.pl:

FlixBus to wirtualny operator (spółdzielnia przewoźników). Oferuje rozbudowany system biletowy w zamian za prowizje od sprzedaży. Według niepotwierdzonych przez przewoźnika danych, jest to 40 proc. od każdego biletu plus opłata za każdy przejechany kilometr. 

Na chwilę obecną w projekcie SuperPKS uczestniczy 7 przewoźników, którzy realizują przejazdy w dobrych cenach, w pełni obrandowanymi pojazdami o wysokim standardzie: PKS Elbląg, PKS Nova, Lubelskie Linie Autobusowe, PKS Tarnobrzeg, PKS Bytów, PKS Częstochowa, PKS Ostrowiec Świętokrzyski. W projekcie uczestniczy również 20 partnerów (sprzedaż biletów w cenach niższych niż na dworcu lub u kierowcy – na platformie SuperPKS oraz informacja na pojazdach o udziale w projekcie): Olsztyński Bus, PKS Słupsk, PKS Jelenia Góra, PKS Radom, AD Euro Trans, NKA Kruszwica, PKS Łódź, PKS Zamość, PKS Biłgoraj, PKS Gorzów Wielkopolski, PKS Siedlce, PKS Gostynin, PKS Gryfice, PKS Sieradz, PKS Koszalin, PKS Przemyśl, Zuma, Poltrans, SanBus, SpeedBus. 

Reasumując wirtualny operator SuperPKS zrzesza 27 polskich firm autobusowych, zarówno samorządowych, państwowych, tworząc wspólną ofertę, zarówno jeśli chodzi o flotę autobusów jak również zintegrowaną sprzedaż biletów. Ważnym przewoźnikiem jest PKS w Elblągu, który jako pierwszy przystąpił do projektu. Profil superPKS na Facebooku ma 14 078 polubień (stan na 15 marca 2018 r., godz. 15.30) i liczba ta dynamicznie rośnie.

Jakie jest Wasze zdanie na temat połączeń SuperPKS i komfortu podróży?

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 3
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ kierowca
10 miesięcy temu 2
Zobaczymy kto wygra ta walkę. SuperPKS jest bardziej polski. Pytanie, czy będzie jednolita jakość i większa liczba połączeń, bo na razie nie jest ich dużo. Kolejna sprawa to ceny. Nie będzie łatwo, ale jest możliwe, że nasi wygrają.
~ pasażerrrrrrr
10 miesięcy temu ocena: 100%  1
Polski Bus odniósł sukces dzięki temu że na każdej trasie gwarantował jednolity tabor porządnych autokarów oraz kierowców przyjaźnie nastawionych do pasażerów. Niestety w Super PKSie nadal jest loteria niczym w zwykłym PKSie (na poszczególnych trasach lepsze i gorsze autokary i często niemili kierowcy). Mimo wszystko nadal kibicuję Super PKSowi
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.