› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Polscy turyści i niemieckie kurorty na przełomie XIX i XX wieku

› bieżące ponad rok temu    7.11.2022
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Polscy turyści i niemieckie kurorty na przełomie XIX i XX wieku fot. Nadesłane

W czwartek, 10 listopada o godz. 17:00 zapraszamy na spotkanie w Wirtualnej Regiotece poświęcone rozwojowi turystyki nad Morzem Bałtyckim na przełomie XIX i XX wieku, którego gościem będzie wybitny badacz historii tego okresu prof. dr hab. Tadeusz Stegner. Rozmowę na profilu FB Biblioteki Elbląskiej poprowadzi dr Radosław Kubus.

W XIX wieku rodzi się turystyka w prawdziwym tego słowa znaczeniu. Wśród licznych miejsc turystycznych destynacji, znaczną popularność zdobywa również i Bałtyk, nad którym już w I połowie XIX wieku zaczynają licznie pojawiać się kolejne kąpieliska. Domy zdrojowe, mola, natryski i wiele innych atrakcji przyciągało rzesze turystów, w tym tych przybywających na letni wypoczynek z Królestwa Polskiego.

Polacy chętnie wypoczywali w nadbałtyckich pruskich kurortach. Dzięki dynamicznie rozwijającym się połączeniom kolejowym z kurortami, podróż nad morze stawała się coraz bardziej dostępna, a zarazem przystępna cenowo.

Kim byli przybywający nad Bałtyk turyści? Jak spędzali czas wolny nad morzem? W jaki sposób kształtowały się stosunki pomiędzy polskimi turystami a niemieckimi gospodarzami kurortów? Na te i wiele innych pytań podczas najbliższego spotkania w ramach cyklu „Wirtualna Regioteka” odpowie wybitny badacz historii Polski XIX i XX wieku – prof. Tadeusz Stegner. / zapowiedź dr. Radosława Kubusa

Tadeusz Stegner - historyk, profesor doktor habilitowany, kierownik Zakładu Historii Polski XIX i XX wieku na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w historii Polski XIX i XX wieku, w szczególności w dziejach polskiej myśli politycznej, sprawach narodowo-wyznaniowych oraz historii protestantyzmu na ziemiach polskich.

Autor ponad 100 publikacji, w tym monografii (m.in. „Polacy-ewangelicy w Królestwie Polskim 1815-1914: kształtowanie się środowisk, ich działalność społeczna i narodowa” (Wyd. 1992 r.); „Bóg, protestantyzm, Polska. Biografia pastora Leopolda Marcina Otto (1819–1882)” (Wyd. 2000 r.); „Historia turystyki. Polska i świat” (Wyd. 2016 r.); „Kościoły, wyznania, wspólnoty i związki religijne w Królestwie Polskim (1815–1914)” (współautorstwo, Wyd. 2022 r.) . Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Zadanie dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra.
 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.