› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Policyjna Izba Dziecka zostanie zlikwidowana

› dzieci i rodzina ponad rok temu    27.11.2012
Agnieszka Światkowska
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Policyjna Izba Dziecka zostanie zlikwidowana fot. KMP Elbląg

Od nowego roku Policyjna Izba Dziecka w Elblągu przestanie istnieć. Powód? Zbyt duże koszta utrzymania placówki. Dla elbląskiej policji, likwidacja Izby oznacza jeszcze więcej pracy i utrudnienia, bowiem nieletni będą przewożeni albo do Olsztyna albo do Gdańska. Takiemu postanowieniu mocno sprzeciwia się Komisja Bezpieczeństwa i Spraw Samorządowych. 

Przewodnicząca Komisji Bezpieczeństwa w elbląskiej Radzie Miasta Maria Kosecka nie wyobraża sobie likwidacji Izby Dziecka zwłaszcza, że ma ona doskonałą bazę. - Jest monitoring, sale, świetlica, spacerniak i przede wszystkim doskonała kadra - wymienia Kosecka. Ponadto, oprócz dobrych warunków lokalowych Komisja przedstawia inne argumenty przemawiające za utrzymaniem Policyjnej Izby Dziecka w Elblągu, m.in. wzrost kosztów spowodowany wożeniem zatrzymanych do Gdańska czy też zaprzestanie prowadzonych akcji edukacyjnych obejmujących swoim zasięgiem dużą liczbę młodzieży. Elbląg nie dysponuje bowiem odpowiednim pojazdem do konwojowania i konieczny będzie zakup. Istnieje również spore ryzyko, że likwidacja PID Elblągu wpłynie również na zwiększenie wydatków publicznych przy jednoczesnym pogorszeniu stanu bezpieczeństwa w mieście. 
 
Samorządowcy w obronie likwidowanej izby dziecka wystąpili do Komendanta Głównego Policji. Rocznie w elbląskiej Izbie Dziecka przebywa średnio dwustu nieletnich. 
 
Izby Dziecka są to placówki opiekuńczo-wychowawcze, które działają przy jednostkach policji. W Polsce istnieje ich 31. Elbląską Izba Dziecka mieści się przy Komendzie Głównej Policji przy ul. Tysiąclecia i to właśnie tam umieszczani są małoletni od 13. do 17. roku życia. W sporadycznych przypadkach do 21. roku życia. Przebywają tu do 72 godzin. Dłuższy pobyt nieletniego może nastąpić jedynie za zgodą sędziego rodzinnego na czas przez niego określony, nie przekraczający 14 dni. Po tym czasie, dziecko przekazywane jest rodzicom lub opiekunom w zależności czy jest to dziecko z placówki czy z domu rodzinnego. 
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.