› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Policja ostrzega pieszych. Pierwszeństwo nie gwarantuje bezpieczeństwa

› bieżące 16 dni temu    25.05.2023
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Policja ostrzega pieszych. Pierwszeństwo nie gwarantuje bezpieczeństwa fot. KMP Elbląg

Przepisy dające bezwzględne pierwszeństwo pieszym uśpiły ich czujność przy przejściach. Często wbiegają na pasy bez rozglądania się i upewnienia czy nie nadjeżdża auto. A co gorsze, bardzo często piesi stoją blisko pasów, bez zamiaru przejścia na drugą stronę ulicy.

Niestety nowe przepisy uśpiły czujność pieszych. Wielu z nich myśli, że mają bezwzględne pierwszeństwo, stojąc nawet metr od przejścia. Coraz częściej obserwuje się osoby przechodzące przez przejście, które nie są zainteresowane tym, co dzieje się dookoła nich. Zazwyczaj wpatrzone są w swoje telefony komórkowe, a na uszach mają słuchawki. To, że pieszy ma pierwszeństwo, nie oznacza, że nagle może zatracić swój instynkt samozachowawczy.

Pamiętajmy, że pieszy, który z jakiegoś powodu nie zamierza przechodzić przez oznakowane przejście, a znajduje się przed nim, powinien mieć świadomość, że może dezorganizować ruch drogowy, mylić kierujących oraz doprowadzać do sytuacji, której kierujący pojazdem nie będzie w stanie właściwie zinterpretować. Często zdarza się, że piesi zatrzymują się tuż przed przejściem, stoją tam i rozmawiają z inną osobą, prowadzą rozmowy telefoniczne bądź zmieniają tempo poruszania się, nagle zwalniając lub przyspieszając. Takie zachowanie bezsprzecznie dezorientuje kierowców.

Przechodniu, nawet najlepszy, rozważny kierowca, z dużym doświadczeniem może popełnić błąd. Nie wchodź na przejście bez rozglądania się na boki – bądź ostrożny! Ostrożny pieszy to taki, który podczas przekraczania jezdni, bez względu na posiadane pierwszeństwo pamięta o obserwacji pojazdów, upewniając się, czy kierowca prawidłowo reaguje na jego obecność na drodze. Pieszy ma obowiązek obserwować drogę i wchodzić na przejście, gdy ma pewność, że kierujący pojazdem go widzi i na pewno się zatrzyma.

Pamiętajmy, że pieszemu zabrania się wchodzenia bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych oraz zwalniania kroku lub zatrzymywania się, bez uzasadnionej potrzeby, podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko.

Kierowco, bacznie obserwuj nie tylko samo przejście dla pieszych, lecz także jego okolicę, aby umożliwić bezpieczne skorzystanie z przejścia tym, którzy właśnie na nie wchodzą. Zachowaj szczególną ostrożność – każdorazowo zredukuj prędkość, tak aby móc swobodnie się zatrzymać, nie narażając na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego. Kieruj się zasadą ograniczonego zaufania wobec innych uczestników ruchu, zwłaszcza widząc dziwne zachowanie pieszego czy innych kierujących w okolicach przejścia.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.