› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Pokój toruński i jego konsekwencje dzisiaj – zobacz zdjęcia z konferencji

› rozwój i edukacja ponad rok temu    11.06.2016
Maciej Markowski
komentarzy 1 ocen 2 / 100%
A A A
Pokój toruński i jego konsekwencje dzisiaj – zobacz zdjęcia z konferencji fot. Bartłomiej Ryś

Rok 1466. Po 13 latach wojen zawarty zostaje II pokój toruński pomiędzy zwalczającymi się siłami zakonu krzyżackiego i Królestwa Polskiego. Polska na mocy traktatu uzyskuje Pomorze Gdańskie i Powiśle, a w związku z tym miasta takie jak: Malbork, Gdańsk, Sztum, Dzierzgoń oraz oczywiście Elbląg. To wydarzenie było punktem wyjścia dla konferencji zorganizowanej na Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej pt. „Ziemie nad Dolną Wisłą – historia w współczesne wyzwania rozwojowe”, która odbyła się wczoraj (10 czerwca).

Konferencja naukowa została zwołana w ramach 550 rocznicy II pokoju toruńskiego i była współfinansowana ze środków samorządu województwa warmińsko-mazurskiego. Zanim referenci rozpoczęli część stricte naukową, swoje krótkie mowy wygłosili goście. Na konferencję przybyli m.in. Sławomir Sadowski, Karolina Motyka-Kozioł, Piotr Żuchowski czy Dawid Krupej – asystent Ministra Jarosława Sellina, który odczytał list napisany przez jego zwierzchnika specjalnie na okrągłą rocznicę II pokoju w Toruniu.

Wiek XV to okres wielu wojen, które miały na celu przejęcie kontroli nad ujściem Dolnej Wisły. Odcinek Dolnej Wisły był w zasadzie aż do rozbiorów jedną z najważniejszych dróg wodnych jeżeli chodzi o eksport towarów z terenów polskich. Elbląg jako jeden z portów był niezwykle ważnym ośrodkiem wymiany handlowej. O tym mówili w swoich wystąpieniach chociażby Profesorowie: Marek Cetwiński, Klemens Bruski czy Janusz Małłek. Dalszym etapem rozważań prelegentów była sytuacja na tych terenach w XIX i XX wieku oraz zaraz po II wojnie światowej. Najciekawszym z perspektywy elbląskiej był wykład Profesora Krzysztofa Luksa, który opowiadał o rozwoju portu w Elblągu i wpływie na gospodarkę regionu elbląskiego.

Wszystkie materiały pokonferencyjne będą dostępne w niedługim czasie w formie wydawnictwa. Tymczasem zapraszamy do fotorelacji z konferencji.

 

    dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

    Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

    • 2
      ZADOWOLONY
    • 0
      ZASKOCZONY
    • 0
      POINFORMOWANY
    • 0
      OBOJĘTNY
    • 0
      SMUTNY
    • 0
      WKURZONY
    • 0
      BRAK SŁÓW
    Komentarze (1)

    Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

    dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
    ~ Do_pomorskiego
    ponad rok temu ocena: 67%  1
    "Polska na mocy traktatu uzyskuje Pomorze Gdańskie i Powiśle, a w związku z tym miasta takie jak: Malbork, Gdańsk, Sztum, Dzierzgoń oraz oczywiście Elbląg." - i tyle w temacie, jakby ktoś próbował nam wmawiać, że jesteśmy z Mazur :)
    Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
    Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.