› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 09.2019

„Pogodowy kryzys 2019”. Wspólne ćwiczenia żołnierzy 43 blp w Braniewie oraz strażaków (+ zdjęcia)

› region 6 miesięcy temu    23.08.2019
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
„Pogodowy kryzys 2019”. Wspólne ćwiczenia żołnierzy 43 blp w Braniewie oraz strażaków (+ zdjęcia) fot. 43 blp w Braniewie

W dniu 20 sierpnia 2019 r. na obszarze powiatu braniewskiego, realizowane były wspólne ćwiczenia żołnierzy 43blp oraz straży pożarnej, na wypadek powstania zdarzeń będących skutkami następstw anomalii pogodowych. Głównym celem ćwiczeń „Pogodowy kryzys 2019” było sprawdzenie planów operacyjno-ratowniczych oraz procedur postępowania na wypadek powstania w krótkim odstępie czasu zagrożeń dla życia i mienia oraz zdarzeń masowych, wymagających użycia dynamicznych działań na poziomie interwencyjnym. 

W pierwszej części zadania strażacy z Komendy Powiatowej zapoznali żołnierzy ze sprzętem, znajdującym się na wyposażeniu PSP oraz wykonali pokaz gaszenia substancji ropopochodnych z wykorzystaniem podręcznego sprzętu gaśniczego i obsługi sieci hydrantowej. Założeniem ćwiczenia było zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo przeciwpożarowe, zachowanie się na wypadek powstania pożaru oraz udzielenie pierwszej pomocy.

Epizod drugi przebiegał pod hasłem „Lokalne podtopienia – niebezpieczna cofka”. Celem ćwiczenia była ocena sytuacji, wypracowanie zamiaru taktycznego oraz odpowiednie zabezpieczenie domów, gospodarstw i linii brzegowej z wykorzystaniem worków z piaskiem oraz rękawów napełnianych wodą.  

Ostatnią i zarazem najbardziej dynamiczną częścią realizowanego zadania był epizod trzeci: „Leśny kryzys – pozostawieni sami sobie”. W jego przebieg zaangażowano m.in. żołnierzy braniewskiego batalionu, którzy są przeszkolonymi pilarzami i w uzasadnionych przypadkach mogą ruszyć do działań na wypadek np. wiatrołomów. Scenariusz  tego wątku zakładał poszukiwanie osoby zaginionej w wraz z torowaniem drogi i usuwaniem powalonych drzew, a także gaszenie pożaru. 

Przedstawiciele obydwu formacji podkreślali, że jest to szkolenie zapoznawcze, którego celem było poznanie sprzętu, wyposażenia i umiejętności żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, które mogą być przydatne w czasie klęsk żywiołowych.

Jesteśmy na siebie skazani, oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Na wypadek klęsk żywiołowych, to właśnie nasze formacje będą ze sobą współpracowały i niosły pomoc lokalnej społeczności 

– podkreślali ppłk Jarosław Kowalski, dowódca 43blp oraz bryg. Zbigniew Januszko, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie.

Dowódca 43 Batalionu Lekkiej Piechoty – ppłk Jarosław Kowalski – podkreślił, że motto WOT to: „Zawsze gotowi, zawsze blisko”.

Łącznie w ćwiczeniach zaangażowanych zostało blisko 100 żołnierzy 43 blp w Braniewie, wchodzących w skład 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej (WOT) oraz kilkudziesięciu strażaków Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej.

 

Postanowiliśmy zadać kilka pytań dowódcy 43 batalionu lekkiej piechoty w Braniewie ppłk Jarosławowi Kowalskiemu.

Marcin Mongiałło:  Czy tego typu ćwiczenia macie zamiar co jakiś czas powtarzać?

Ppłk Jarosław Kowalski: Były to pierwsze tego typu ćwiczenia, które przygotowują pododdziały do realizacji przedsięwzięć z reagowania kryzysowego. Trend ten będzie utrzymywany w ramach kolejnych szkoleń rotacyjnych.

W jaki sposób staracie się zbliżyć warunki panujące podczas ćwiczeń do tych, które mają miejsce podczas tego typu akcji w przypadku zaistnienia tragicznych okoliczności? W jaki sposób zaaranżowaliście "pożar lasu"?

Każde zamierzenie wymaga pieczołowitego przygotowania, tworzymy scenariusze i ćwiczenia zawierające epizody, które następnie są podgrywane przez moich żołnierzy lub jak to było w przypadku „Pożaru lasu”, przez jeden zastęp straży pożarnej. Dążymy do realizmu organizując podgrywki w miejscach określonych jako „punkty krytyczne” , tam, gdzie realizowane zagadnienia mogą mieć miejsce w momencie wystąpienia klęsk żywiołowych, tj. obszar leśny, cieki wodne czy  teren wód Zalewu Wiślanego. 

Ilu ludzi i jaki sprzęt został zaangażowany podczas tego przedsięwzięcia?

Z ramienia 43 batalionu wzięło udział 94 żołnierzy , użyto 2 samochodowe pojazdy czterokołowe typu „quad”, 2 motocykle, 5 samochodów ciężarowo-osobowych wysokiej mobilności oraz 5 pił spalinowych.

Kiedy (w jakich okolicznościach) rozpoczęła się współpraca 43 batalionu lekkiej piechoty w Braniewie i Państwowej Straży Pożarnej w tym mieście?

Współpraca z PSP w Braniewie miała miejsce z chwilą rozpoczęcia  formowania struktur batalionu, tj. II kwartał 2018 r. Na początku były to plany, przedstawienia obustronnych  możliwości i zasad współpracy, teraz nasze założenia wprowadzamy w życie w postaci wspólnego ćwiczenia. 

Zdaję sobie sprawę, ze Wasze wspólne ćwiczenie przeprowadzone z jednostkami PSP było ćwiczeniem zapoznawczym, którego celem było poznanie sprzętu, wyposażenia i umiejętności żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, które mogą być przydatne w czasie klęsk żywiołowych. Co było największą trudnością? Jakie są wrażenia żołnierzy braniewskiego batalionu po odbytych ćwiczeniach? 

Trudności nie zauważyłem żadnych, jedynie duże zaangażowanie żołnierzy 43 batalionu i kolegów strażaków z PSP w Braniewie. Efektem końcowym naszego ćwiczenia była wymiana wniosków i spostrzeżeń (after action review). Podsumowując tym samym wspólne działanie tak, aby nasza współpraca niosła za sobą obopólne korzyści w postaci dobrego przygotowania do realizacji przedsięwzięć zarządzania kryzysowego.   

Bardzo dziękuję za rozmowę i życzę dalszej, owocnej współpracy ze strażakami. 

Rozmawiał: Marcin Mongiałło

  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW
  Komentarze (0)

  Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  dodaj komentarzbądź pierwszy!
  Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
  Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.