› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 03.2018

komentowane

oceniane

Podział miejsc w sejmiku wojewódzkm. Elblążanka wiceprzewodniczącą (aktualizacja)

› polityka 5 miesięcy temu    4.12.2018
Marcin Mongiałło
komentarzy 3 ocen 0 / 0%
A A A
Grażyna Kluge,Grażyna Kluge, fot. Urząd Miejski w Elblągu

Dzisiaj, 4 grudnia, przed rozpoczęciem drugiej sesji sejmiku, podpisana została umowa koalicyjną pomiędzy Platformą Obywatelską, Nowoczesną i PSL-em, która potwierdziła wcześniejsze zapowiedzi dotyczące podziału miejsc w zarządzie województwa warmińsko-mazurskiego. Elblążanka Grażyna Kluge, która w wyborach do sejmiku uzyskała uzyskała trzeci najlepszy wynik, otrzymując 14 134 głosy, została "jedynie" wiceprzewodniczącą

Przypomnijmy, że Grażyna Kluge wwyborach do sejmiku uzyskała uzyskała trzeci najlepszy wynik, otrzymując 14 134 głosy. Większą liczbę głosów otrzymali jedynie urzędujący marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin z PSL-u (15 298) oraz Marcin Kuchciński z Koalicji Obywatelskiej (15 136). Mimo zaufania, jakim obdarzyli elblążankę wyborcy, politycy postanowili, że nie wejdzie ona do zarządu, ani nie zostanie wicemarszałkiem. Grażyna Kluge została "jedynie" wiceprzewodniczącą sejmiku z ramienia Koalicji Obywatelskej.

Zarząd województwa warmińsko-mazurskiego (2018-2022)

Wedle zawartego porozumienia marszałkiem został Gustaw Marek Brzezin z PSL. Do zarządu województwa weszła oprócz niego jeszcze jedna przedstawicielka PSL-u – Sylwia Jaskulska, jak również Jolanta Piotrowska z PO (była burmistrz Giżycka – w latach 2002-2014). Platforma Obywatelska wyznaczyła dwóch wicemarszałków, którzy również znaleźli się w zarządzie województwa – Mirona Sycza (były wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego – od 2 listopada 2015 r.) i Marcina Kuchcińskiego (członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego w latach 2014-2018).

Przewodniczący i wiceprzewodniczący sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego (2018-2022) oraz ich kompetencje

Przewodniczącą sejmiku jeszcze na poprzedniej sesji (23 listopada) została wybrana Bernadeta Hordejuk z Iławy (Platforma Obywatelska). 

Na dzisiejszej sesji (4 grudnua) wiceprzewodniczącymi sejmiku zostali wybrani: Grażyna Kluge z Elbląga (PO), Edward Adamczyk z Olecka (PSL) (19 głosów) oraz Zbigniew Homza z Kętrzyna (Nowoczesna).

Przewodniczący sejmiku województwa organizuje pracę tego sejmiku i prowadzi jego obrady. Może on powierzyć wykonywanie tych czynności jednemu z wiceprzewodniczących sejmiku. Przewodniczący sejmiku nie ma uprawnień do reprezentowania województwa na zewnątrz. Pełniona przez niego oraz przez wiceprzewodniczących funkcja ma charakter społeczny.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 2
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (3)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ koleżanka
5 miesięcy temu ocena: 50%  3
To przykre ,że mądrość i kompetencja przegrywa z głupotą i cwaniactwem .Szkoda ,że tak się stało
~ gość
5 miesięcy temu 2
Do miotły i garów.
~ asad4322
5 miesięcy temu ocena: 80%  1
Może w końcu przy okazji kolejnych wyborów Elblążanie obudzą się i zrobią porządek z okupantem olsztyńskim.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.