› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Podatki, ubezpieczenia, samorząd - należałoby rzetelnie podejść i przygotować całkowicie nowy system

› polityka ponad rok temu    16.11.2015
Redakcja elblag.net
komentarzy 9 ocen 61 / 100%
A A A
Podatki, ubezpieczenia, samorząd - należałoby rzetelnie podejść i przygotować całkowicie nowy system fot. elblag.net

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący kwoty wolnej od podatku jest okazją, aby zreformować nie tylko PIT i wprowadzić w nim kilka stawek - obecnie wprawdzie mamy progresję podatkową, ale jest to fikcja fiskalna, de facto podatek liniowy. Trzeba zdać sobie sprawę, że na świecie konstruuje się teraz systemy opodatkowania osób fizycznych w taki sposób, żeby one były prawdziwie, a nie fikcyjnie progresywne. Nie spłaszcza się tych progów. Jeżeli sobie ktoś w końcu uświadomi, że niczym złym nie jest posiadanie pięciu, sześciu progów podatkowych, w tym niskich dla osób naprawdę ubogich, wtedy PIT zacznie rzeczywiście działać tak, jak powinien.

W Polsce należy wprowadzić kilka stawek podatku dochodowego, począwszy od stawki 0 proc. dla dochodów poniżej minimum socjalnego, a następnie zwiększać je np. do górnej stawki 50 proc. dla dochodów uważanych za bardzo "luksusowe". Nie określam ile ich powinno być ani od jakiej kwoty bo w różnych krajach jest ich różna ilość i wysokość graniczna, a to powinno wynikać z przeprowadzonych rzeczywistych wyliczeń MF. Mitem jest, że skomplikuje to system podatkowy, gdyż tak naprawdę jest to kwestia aktualizacji programów, które wypełniają nam zeznania podatkowe. Wzrost kwoty wolnej od opodatkowania będzie jednak problemem dla samorządów, albowiem PIT stanowi w ponad 51 proc. dochody jednostek samorządu terytorialnego. Zatem wzrost kwoty wolnej może spowodować, że samorządy staną przed ogromnym problemem - dla powiatów i województw udział w PIT jest bowiem podstawowym źródłem dochodów. Natomiast z tytułu CIT trafia do samorządów niecałe 23 proc. do podziału między wszystkie szczeble. Rozwiązaniem tego problemu mogłaby być reforma administracyjna kraju, która zostałaby przeprowadzona spójnie wraz z wprowadzeniem nowego systemu podatkowego, ale do tego należałoby rzetelnie podejść i przygotować całkowicie nowy system...

Celem wyjaśnienia i uzupełnienia: W Szwecji system podatkowy jest znacznie bardziej skomplikowany niżeli w Polsce, ale za to prostszy w wyliczeniu dla przeciętnego podatnika. Ma charakter mieszany i składa się z podatku lokalnego oraz podatku państwowego. Podatek lokalny jest płacony na rzecz gminy, a jego wysokość waha się od 29 do 35 proc. w skali rocznej - zróżnicowanie stawki uzależnione jest od miejsca zamieszkania podatnika. Natomiast kwota podatku państwowego pobierana jest z zarobków powyżej 290 tys. koron (SEK) w wysokości 20-25 proc., co łącznie daje podatek w wysokości od 0 proc. dla minimum socjalnego do nawet 60 proc. Wracając jednak do naszego rodzimego systemu podatkowego... Z październikowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego wynika konieczność uchwalenia przepisów dotyczących nowej kwoty wolnej od opodatkowania do końca listopada 2016 roku, z datą wejścia w życie z dniem 1 stycznia 2017 roku. Ustawodawca dostał więc dużo czasu na to, by w końcu zmienić naszą ustawę o PIT w taki sposób, żeby wprowadzić prawdziwą, a nie tylko fikcyjną progresję. Jak zauważył sam TK 32 proc. stawką PIT obecnie objętych jest tylko ok. 2 proc. podatników, a ok. 98 proc. płaci 18-proc. PIT. Trzeba też zlikwidować w Polskim systemie fiskalnym haczyki podatkowe, które pozwalają najbogatszym płacić 8,5 proc. podatków. Obecnie niestety jest bowiem tak, że człowiek, który jest zatrudniony na umowę o pracę i zarabia np. minimalne wynagrodzenie, oddaje na podatki i ubezpieczenia ze swoich dochodów rocznie mniej więcej 30 proc. wynagrodzenia. Podniesienie kwoty wolnej od podatku ma kosztować budżet około 16 mld zł, ale podatnicy, którzy zapłacą mniejsze podatki, dodatkowe pieniądze wydadzą w Polsce - zostanie wpompowane z powrotem do gospodarki.

Dobrze stworzone przepisy dotyczące PIT mogą spowodować, że budżet na tym w ogóle nie straci. TK zauważył tyle, że podatek dochodowy nie powinien dodatkowo zubażać obywatela, a kto osiąga dochody poniżej minimum egzystencji, nie powinien być dodatkowo obciążany jakimkolwiek podatkiem. Można zatem wprowadzić wyższą kwotę wolną albo zmienić zupełnie progi podatkowe, lub też skorzystać z kombinacji tych dwóch narzędzi. Wzrost kwoty wolnej od opodatkowania będzie jednak problemem dla samorządów, albowiem PIT stanowi w ponad 51 proc. dochody jednostek samorządu terytorialnego. Zatem wzrost kwoty wolnej może spowodować, że samorządy staną przed ogromnym problemem - dla powiatów i województw udział w PIT jest bowiem podstawowym źródłem dochodów. Natomiast z tytułu CIT trafia do samorządów niecałe 23 proc. do podziału między wszystkie szczeble. Rozwiązaniem tego problemu mogłaby być reforma administracyjna kraju, która zostałaby przeprowadzona spójnie wraz z wprowadzeniem nowego systemu podatkowego, ale do tego należałoby rzetelnie podejść i przygotować całkowicie nowy system tak podatkowy, ubezpieczeniowy jak również terytorialno-administracyjny kraju.

Paweł Kowszyński / kowszynski.blogspot.com

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 20

  • 14
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 1
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 2
    WKURZONY
  • 3
    BRAK SŁÓW
Komentarze (9)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Zbyszek
ponad rok temu ocena: 0%  9
System podatkowy jaki jest każdy widzi. Dobrze, że artykuł systematyzuje problemy z nim związane. Dobrze byłoby aby ustawa "progowa" była rozwiązaniem problemów związanych z podatkami.
~ niedaleka przyszłość
ponad rok temu ocena: 71%  8
artykuł mądrze przemyślany ale do wykonania potrzeba właściwe osoby które by się tym zajęli.
~ greg
ponad rok temu ocena: 44%  7
a ja mówię skok na kasę urzędniczych nierobów
~ rp
ponad rok temu ocena: 76%  6
Pomysł nie głupi. Oby na tym się nie skończyło.
~ Zainteresowana
ponad rok temu ocena: 76%  5
Dobry pomysł, czas najwyższy zreformować system podatkowy, pozbyć się tak zwanej niesprawiedliwości podatkowej.
~ Ciekawa
ponad rok temu ocena: 84%  4
Rozsądne, ciekawy pomysł, tylko trzeba mądrych ludzi z otwartą głową, którzy nie pojadą po bandzie żeby "dokopać" najbogatszym. Myślę, że osoby, które mają kasę nie kombinowałyby z podatkami jak teraz, gdyby wiedzieły, że płacą rozsądne podatki.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ biedronka
ponad rok temu ocena: 83%  3
Popieram likwidację haczyków podatkowych. Zawsze największe oburzenie co do wysokości podatków jest wśród najbogatszych, ale jak przychodzi co do czego, to okazuje się, że dzięki swoim prawnikom i księgowym płacą najmniej.
~ komentator
ponad rok temu ocena: 84%  2
Pomysł ciekawy. Podobny do szwedzkiego system funkcjonuje w USA (podatki: federalny, stanowy i lokalny), dodatkowo ma również kilka progów dochodowych. O ile zróżnicowanie progów pomaga chociaż w niewielkim stopniu wyrównać różnicę w zarobkach, to dużo ciekawszy jest podział podatków ze względu na poziom administracyjny (krajowe i lokalne). Daje on szansę na skuteczniejsze wykorzystanie pieniędzy podatników na ich loklanym "podwórku". Podatki, które idą do administracji państwowej często są "marnotrawione" z punktu widzenia lokalnej społeczności (np. podatnicy z północy Polski nie za bardzo skorzystają na budowie autostrady na południu kraju - z ich punktu widzenia te pieniądze zostały wydane, a oni nic z tego nie mają). Podatki lokalne wracają do podatników w formie inwestycji na rynku loklanym, co nie dość, że rozwija ich własną miejscowość, to jeszcze napędza lokalne przedsiębiorstwa. Jednak tak, jak autor artykułu wspomniał - wszystko musi być przeprowadzone rzetelnie i z głową.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ podatnik
ponad rok temu ocena: 77%  1
Bardzo ciekawy artykuł, też uważam, że potrzeba mądrych ludzi, którzy rzetelnie by to przeprowadzili
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.