› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

komentowane

oceniane

PiS ma wiele pomysłów na Elbląg (+ zdjęcia)

› polityka 8 miesięcy temu    23.09.2018
Marcin Mongiałło
komentarzy 11 ocen 0 / 0%
A A A
Poseł na Sejm RP Jerzy Wilk,Poseł na Sejm RP Jerzy Wilk, fot. Marcin Mongiałło

21 września w siedzibie Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej odbyła się konwencja wyborcza elbląskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, w czasie której przedstawiciele tego ugrupowania zaprezentowali program wyborczy dla mieszkańców Elbląga. Dużo miejsca poświęcili przekopowi przez Mierzeję Wiślaną, budowie tanich mieszkań, kąpielisku miejskiemu przy ulicy Spacerowej i rewitalizacji Bażantarni. Znaczna część pomysłów, które znalazły się w programie wyborczym PiS-u zostało zaadaptowanych z projektu (ankiety) „Elbląg pełen pomysłów”, w ramach którego mieszkańcy Elbląga proponowali najlepsze według nich rozwiązania na poprawę życia w mieście.

Działacze Prawa i Sprawiedliwości w Elblągu twierdzą, że potrzebna jest zmiana modelu zarządzania miastem. Utrzymują, że powinniśmy odejść od jednoosobowego rządzenia do współrządzenia z mieszkańcami. Chcą stworzyć strategię działania, bazującą na pomysłach elblążan oraz wspólnie tworzyć innowacje i rozwiązania palących problemów, stąd też najnowszy miejski program wyborczy PiS-u, który powstał m.in. na bazie szerokich konsultacji społecznych.  

Spotkanie wyborcze w EUHE poprowadziła Monika Borzdyńska, która za kadencji prezydenta Jerzego Wilka pełniła funkcję jego rzeczniczki prasowej, a dzisiaj zajmuje prestiżowe stanowisko dyrektora ds. komunikacji, promocji i marketingu PGE Stadionu Narodowego w Warszawie.

W konwencji brali udział również przedstawiciele innych ugrupowań – Solidarnej Polski (Paweł Kowszyński) i Porozumienia (Piotr Opaczewski), które mają zagwarantowane miejsca w wyborach samorządowych na listach PiS-u we wszystkich okręgach do sejmików wojewódzkich, rad miejskich – tam gdzie Zjednoczona Prawica wystawia wspólnego kandydata na prezydenta miasta.

Chciałbym powiedzieć kilka słów, także jako republikanin, bo jestem republikaninem –szefem struktur Stowarzyszenia Republikanie w województwie warmińsko-mazurskim. Wiele osób pyta mnie, dlaczego startujemy w koalicji wyborczej razem z Prawem i Sprawiedliwością. Dużo osób twierdzi, że ideały republikańskie trochę się kłócą z programem PiS-u. To nie jest prawda. Ja mogę państwu powiedzieć, że naprawdę przez wiele lat nie było w Polsce rządu, który byłby tak bliski ideałom, tak bliski wartościom republikańskim jak rząd Zjednoczonej Prawicy. Spójrzcie państwo, czym jest republikanizm? Republikanizm jest dbałością o dobro wspólne, o społeczeństwo obywatelskie, o działalność społeczną, o to obywatelstwo rozumiane jako działanie na rzecz dobra wspólnego, dla dobra społeczeństwa; jest także mocno związany z przedsiębiorczością, z działaniami ekonomicznymi, z gospodarką. Zobaczcie, który rząd obniża podatki dla przedsiębiorstw, który rząd protestuje i głosuje przeciwko ACTA – przeciwko ograniczeniu wolności w internecie, który wprowadza konstytucję dla biznesu, wprowadza ustawy, które mają ułatwić działalność małych i średnich polskich przedsiębiorstw? To jest rząd Zjednoczonej prawicy! Dzisiaj zadaję sobie pytanie, czy możemy zbudować sobie republikański Elbląg, Elbląg w duchu przyjaznym przedsiębiorcom, Elbląg przyjazny młodym ludziom, Elbląg atrakcyjny? Tak –możemy! Dlatego wspieramy kandydaturę prezydenta Jerzego Wilka na stanowisko prezydenta Elbląga

– mówił Piotr Opaczewski, prezes zarządu okręgu partii Porozumienie, partii koalicyjnej Zjednoczonej Prawicy.

Solidarna Polska będzie wspólnie tworzyła listę Zjednoczonej Prawicy do Rady Miejskiej w Elblągu i wspierała pana Jerzego Wilka na prezydenta miasta Elbląga.

– mówił Paweł Kowszyński, szef elbląskich struktur Solidarnej Polski.

Kluczową pozycją programu wyborczego PiS-u w Elblągu jest oczywiście przekop Mierzei Wiślanej, który ma za zadanie ożywić miasto.

Przekop jest to główne zadanie inwestycyjne, które chcemy zrealizować i które na pewno stworzy kilka tysięcy miejsc pracy, zarówno przy realizacji tej inwestycji, jak i później przy obsłudze tego kanału żeglugowego, przy torach wodnych, przy całej turystyce, przy przemyśle, którego powstanie umożliwi ta inwestycja zarówno w w Elblągu, jak i okolicznych gminach, położonych nad Zalewem Wiślanym. [...] Liczę, że pod koniec października ta pierwsza łopata powinna być wbita w miejscowości Nowy Świat i stąd będziemy ruszali na podbój Europy

– mówił poseł Jerzy Wilk.

Jeśli chodzi o biznes elbląski, to w ubiegłym tygodniu udało nam się sprowadzić z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii dyrektora Nowickiego, który potwierdził, że Elbląg i Radom zostały wyznaczone przez to ministerstwo jako dwa pilotażowe miasta do stworzenia centrów usług biznesowych i te centra usług biznesowych mają pomagać już istniejącym małym i średnim przedsiębiorstwo i tym, które będą chciały się tworzyć. To będzie zespół ludzi, fachowców, którzy będą pomagać rozwijać się tym przedsiębiorstwom, pisać projekty, pozyskiwać środki, tworzyć miejsca pracy. To też jest zasługa naszego środowiska, a nie prezydenta Elbląga. 

– podkreślił poseł. 

Jeśli chodzi o Elbląski Park Technologiczny lider elbląskich struktur PiS-u zauważył, że w czasie jego półtorarocznej kadencji prezydenckiej cztery firmy otworzyły tam zakłady pracy. 

Ratusz powinien być otwarty, przyjazny przedsiębiorcom i wszyscy urzędnicy powinni być jak gdyby na usługach tych przedsiębiorców, którzy chcą wydać własne pieniądze, wybudować zakłady, bo przecież ich później nie zabiorą do kieszeni. Te zakłady zostaną w Elblągu. Bez względu na to, kto będzie właścicielem tych zakładów, to one jako nieruchomości, jako miejsca pracy będą funkcjonowały. Dlatego przychylność władz miasta i otwartość jest konieczna

– podkreślał Jerzy Wilk. 

Poseł wskazywał, że będzie podejmować współpracę z przedsiębiorcami z Trójmiasta celem rozwoju Elbląga.

Zapewniał jednocześnie, że młodzi elblążanie będą mogli nabyć tanie mieszkania, a on jako poseł im to umożliwi, bo wie do kogo zapukać oraz z kim rozmawiać, żeby decyzje rządowe w sprawie przyznania środków na budowę tanich mieszkań dotyczyły Elbląga, a nie w Nidzicy, czy w Bielska Białej, jak ma to miejsce obecnie.

Co potrzebne jest młodym ludziom? Mieszkania. Praca, którą będziemy oferowali i mieszkania – tanie mieszkania. Oni są na dorobku, oni nie są często w stanie kupić u deweloperów dobrych, komfortowych mieszkań, ale drogich mieszkań, w związku z tym my deklarujemy, że w ciągu tej normalnej kadencji, którą mam nadzieję będę mógł wreszcie zrealizować, wybudujemy 300 mieszkań z programu Mieszkanie Plus.

– deklarował poseł Jerzy Wilk.

Podkreślał, że ma pomysł na Bażantarnię: 

Chcemy zrobić to, co zrobił Pasłęk, a nie zrobił do tej pory Elbląg. Mamy zielone płuca w postaci Bażantarni. Mamy wielką polanę z dwiema wiatami i trzeba tam zrobić taki naturalny plac zabaw dla całych rodzin – żeby ta Bażantarnia tętniła życiem. W tamtym roku była tam powódź. [...] Zniszczony został Mostek Elewów i inna infrastruktura tam, gdzie dużo elblążan biega, spaceruje, jeździ na rowerach, chodzi z kijkami. Cały obecny piękny, słoneczny sezon został zmarnowany. Dlaczego? Bo parę belek trzeba było położyć i parę mostków naprawić. Mamy Zieleń Miejską, Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów [...] i szereg instytucji, które mogły to wykonać, a pan prezydent szukał intensywnie pieniędzy przez cały rok i nie znalazł, w związku z tym sezon został zmarnowany.

Parlamentarzysta zadeklarował, że w Bażantarni zostanie odbudowana zniszczona Bażantarni – trasy turystyczne, spacerowe, jak również wybudowany zostanie plac zabaw, rekreacji i wypoczynku. W związku z tym elblążanie nie będą już musieli jechać do Pasłęka, aby skorzystać z podobnej atrakcji. 

Zostaniemy wszyscy w Elblągu, bo tu będziemy mieli świetne centrum rekreacji i sportu. 

– obiecywał. 

Poseł Jerzy Wilk poruszył wiele innych spraw, m.in. kwestię budowy kąpieliska miejskiego w Elblągu, zielonej fali w naszym mieście (czyli doprowadzenia do tego, żeby ruch odbywałby się w sposób płynny), inwestycji związanej z centrum diagnozowania uzdolnień zawodowych; konieczności wzmocnienia roli nauczycieli będących wychowawcami (poszłoby za tym większe wynagrodzenie), jak również północnej obwodnicy Elbląga. Do tych tematów wrócimy w najbliższym czasie. 

Ostatnim etapem konwencji była prezentacja kandydatów do Rady Miejskiej, zgłoszonych przez Prawo i Sprawiedliwość w poszczególnych pięciu okręgach wyborczych w Elblągu.

 

Powiązane

  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 13

  • 2
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 2
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 8
   BRAK SŁÓW
  Komentarze (11)

  Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ kazek
  8 miesięcy temu 11
  Tylko nie PiS,Wilk już był i nic z tego nie wyszło.
  ~ otto
  8 miesięcy temu ocena: 50%  10
  Wspolrządzenie z mieszkańcami - to chyba żart . przez 4 lata zglaszaliśmy radnym z okregu V wiele problemów i pomysłów . Zero odzewu , i znowu startują , by blokować miejsca dla aktywnych . Co za korzyści plyna z bycia radnym ,że tylu chętnych ,a polowa nic nie robi .
  ~ antykleryk
  8 miesięcy temu ocena: 80%  9
  PIS ma wiele kłamstw
  ~ ksamol
  8 miesięcy temu ocena: 89%  8
  Wszystko tylko nie PIS !!!
  ~ Andrew
  8 miesięcy temu ocena: 88%  7
  To jakieś jaja w sondażach podają że pis ma z 40% a na sali sami kandydaci do rady i parę osób. Jaka frekwencja takie poparcie i sondaże.
  ~ pfff
  8 miesięcy temu ocena: 42%  6
  mam gdzies co się dzieje w tym elblagu bo i tak lepiej nie będzie a jak będę glosowac to na "ropucha" najmniejsze zło. Każdy inny tylko nie pisior ani po.
  ~ adam
  8 miesięcy temu ocena: 76%  5
  Najlepszy pomysł na Elbląg - to Elbląg bez PiS
  ~ suwerę
  8 miesięcy temu ocena: 78%  4
  Żadnych tego typu sekciarskich gadek w naszym mieście nie chcemy.Elbląg-dumne miasto,wolne od pissss!
  ~ hhhh
  8 miesięcy temu ocena: 83%  3
  Mieszkańcy Zatorza pamiętajcie przy wyborach że on był przeciwnikiem budowy wiaduktu na Zatorze.
  ~ JA
  8 miesięcy temu ocena: 92%  2
  a On nie był już prezydentem Elbląga
  ~ tatus505
  8 miesięcy temu ocena: 80%  1
  No wołk pagadij żadne garażowce na starówce to nie miejsce tyko odbudowa kamieniczek garażowce to za miastem chyba cię pogieło chłopie
  Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
  Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.