› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Piraci drogowi – bójcie się. Na horyzoncie ostrzejsze kary

› policja ponad rok temu    19.08.2016
Bartłomiej Ryś
komentarzy 3 ocen 2 / 100%
A A A
Piraci drogowi – bójcie się. Na horyzoncie ostrzejsze kary

Policja przyznaje – likwidacja fotoradarów i brak chęci ich przejęcia przez Inspekcję Transportu Drogowego negatywnie odbiła się na bezpieczeństwie na drogach. Kierowcy ponownie poczuli się bezkarni. Na prośbę Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji policja zamierza jednak zaostrzyć kary dla piratów drogowych. Zmieniony zostanie przede wszystkim system punktów karnych – łatwiej będzie można stracić prawo jazdy.

Nowy taryfikator „punktowy” to nie tylko zaostrzenie obecnych kar, ale i kilka „nowości”. Wśród nich można chociażby wymienić jazdę po chodniku (było zero, będzie pięć) czy też wyprzedzanie z niewłaściwej strony jezdni (było zero, będzie trzy). Za nielegalne parkowanie na „kopercie” obecnie kierowca dostaje pięć punktów – będzie siedem. Spowodowanie stłuczki na drodze wewnętrznej – sześć. Niezapięcie pasów bezpieczeństwa – cztery (było dwa). Brak kasku – cztery (było dwa). Niezatrzymanie się przed znakiem „STOP” - dwa (był jeden).

Co ważne, od nowego roku zmieni się wyłącznie system punktów a nie wysokość mandatów pieniężnych. Policjanci zaznaczają, że kierowcy nagminnie łamiący przepisy boją się bardziej właśnie tych pierwszych. Dlaczego? To oczywiste – przekroczenie ich ustalonej liczby skutkuje czasowym zatrzymaniem prawa jazdy i koniecznością ponownego odbycia kursu na prawo jazdy.

Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji zaznaczył jednak, że warto by było pomyśleć również o zwiększeniu kar mandatów:

- Mandaty w Polsce są jedynymi z najniższych, które obowiązują praktycznie w całej Unii Europejskiej. Myślę, że to najwyższy czas, żeby się zastanowić nad zmianami również w tym obszarze.

Każdego dnia elbląscy policjanci wystawiają kilkadziesiąt mandatów i pouczeń dla kierowców, którzy nie stosują się do przepisów ruchu drogowego. Wśród nich najczęściej popełnianymi wykroczeniami są przekroczenia prędkości, wymuszenia pierwszeństwa, wyprzedzanie w miejscach niebezpiecznych i tym samym zakazanych. Niestety, każdego dnia w całym województwie zatrzymuje się przynajmniej kilku kierowców, którzy „za kółko” postanowili wsiąść po spożyciu alkoholu.

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

  • 2
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 1
    BRAK SŁÓW
Komentarze (3)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Motocyklista
ponad rok temu ocena: 0%  3
Zacznijmy od tego, że nagminnie ograniczenia prędkości nie były "modernizowane" mam wrażenie od czasu kiedy to na drodze było 2x mniej samochodów! Najpierw proponuję modernizację dróg, każdy kto jeździ droga nr 22 zna temat, ten węzeł jest poprowadzony przez wszystkie możliwe wsie. Jeśli szanowni ludzie na szczycie poprawia drogi zmniejszy się piractwo drogowe( pirat piratów nie równy, w tej znajdują się ludzie którzy przekroczyli prędkość o 11km/h....) a co do mandatów poprzednicy dobrze mówią, mandaty są dostosowane do zarobków
~ Em.
ponad rok temu ocena: 0%  2
wysokość mandatów warto mierzyć stosunkiem do zarobków! co z tego że sa najniższe skoro i pensje mamy jedne z niższych w EU !!!
~ kkk
ponad rok temu ocena: 60%  1
Konkolewski czy jak mu tam, zapomniał dodać że mamy też najniższe zarobki w Europie. Najdroższe autostrady, najgorszą służbę zdrowia. Ale jak Konkolewski zarabia po 6 tys, zł albo i więcej co miesiąc to może mówić o podnoszeniu mandatów. W końcu jemu i mu podobnych kolesi w mundurach nikt mandatu nie wystawi.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.