› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Piraci biznesu z Elbląga

› bieżące ponad rok temu    24.10.2016
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Piraci biznesu z Elbląga

Elbląg pełen jest atrakcji turystycznych i zabytków, a w każdym zakątku tego malowniczo położonego miasta czuje się powiew innowacji. Wagę tego miejsca doceniono już w średniowieczu wznosząc mury zamku i w XIX wieku budując unikatowy w skali świata Kanał Elbląski. Współcześni ludzie ulokowali swoje najważniejsze dobra, czyli pomysły i marzenia w Elbląskim Parku Technologicznym który jest współautorem niezwykłego projektu sześciu technoparków województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego: Platformy startowej dla nowych pomysłów „Hub of Talents”.

Elbląski Park Technologiczny znajduje się w Centrum Biznesu Rozwoju i Innowacji w północnej części miasta, która jest jednym z najbardziej atrakcyjnych terenów inwestycyjnych w Polsce. I właśnie tu powstają niezwykłe projekty. Dyrektor Elbląskiego Parku Technologicznego - Paweł Lulewicz przytacza standardy Massachusetts Institute of Technology i twierdzi, że: sukces w biznesie odnoszą ludzie, którzy posiadają duszę pirata i bardzo wysokie kompetencje. Obie te cechy posiadają młodzi dynamiczni przedsiębiorcy z Polski Wschodniej.  I w tym tkwi siła naszego regionu.
 
„Hub of Talents” to miejsce, gdzie można sprawdzić swój projekt i przygotować się do wejścia w trudny świat biznesu jeszcze przed etapem założenia działalności gospodarczej. Dużej pomocy w postaci użyczonej osobowości prawnej, wsparcia księgowego, prawnego oraz merytorycznego udzielają eksperci i mentorzy. Tak rozpoczyna się okres inkubacji.
 
Platforma startowa proponuje między innymi wsparcie opiekuna. Do jego obowiązków należy opracowanie indywidualnego planu inkubacji i wyznaczanie kamieni milowych. Łukasz Grużewski -jeden z opiekunów start-upów z Elbląskiego Parku Technologicznego ocenia: Zaletą samego projektu (HoT), jest wsparcie szerokotorowe, czyli oprócz samych środków finansowych, start-upy mają dostęp do specjalistów. I te cechy powodują, że Hub of Talents może być inkubatorem firm. Oczywiście, nie wszystkie start-upy staną się firmami i przetrwają, prawa rynkowe są nieuniknione, a dodatkowo przetrwanie biznesu zależy w bardzo dużej mierze od samych pomysłodawców. Prowadzenie własnej firmy to filozofia, a nie obowiązek i trzeba to zrozumieć.
 
Do projektu Hub of Talents zgłosiło się ponad 500 pomysłodawców, młodych ludzi z innowacyjnymi projektami. Dziesięciu spośród nich otrzymało szansę współpracy z ekspertami – specjalistami z Elbląskiego Parku Technologicznego. Wśród start-upowych pomysłów są niezwykłe drewniane klocki i katamaran turystyczny. Największą liczbę punktów uzyskał pomysł Krzysztofa Gąsiorka z Elbląga, ,który pracuje nad technologią wykonania akcesoriów sportowych, wykorzystującą sensory i aplikacje mobilne dla sprinterów kajakarstwa. Młodzi innowatorzy to ludzie pełni pasji, odważnie poszukujący sposobu na osiągnięcie celu – założenie własnego biznesu. Wspólne spotkania umacniają ich w podejmowaniu ważnych decyzji. W tak zaangażowanym gronie ludzi rozwijanie pomysłów to przyjemność. Potwierdza to Łukasz Grużewski: Spotkałem zdeterminowanych ludzi, którzy żyją swoim pomysłem i wiedzą, że na pewno się uda, są bardzo ofensywni i bardzo chcą się uczyć nowych rzeczy. Problem leży w wypracowaniu odpowiedniej przedsiębiorczości u nich oraz podejścia biznesowego i poznania możliwości promowania siebie i marki. Jestem obecnie po miesięcznej współpracy z zespołami i powiem szczerze, że chyba nie mogłem trafić lepiej. Prowadzę dwa innowacyjne projekty, gdzie jeden to aplikacja, która może namieszać na rynku, więc konkurencja niech się już boi :), drugi to produkt, który jest innowacyjnym podejściem do tematu życia, mieszkania i wypoczynku, rozrywki i połączenia tego wszystkiego. Łukasz Grużewski dodaje, że pełnienie roli opiekuna jest nie tylko ogromnym wyzwaniem, ale i pouczającym doświadczeniem rozwijającym kompetencje. Obiecuje, że nawet po zakończeniu projektu, będzie śledził losy swoich start-upów i służył im pomocą.
 
Platforma startowa dla nowych pomysłów „Hub of Talents” to wspólne dzieło sześciu technoparków z województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Region ten coraz częściej staje się miejscem inwestycji polskich i zagranicznych przedsiębiorców. Wprowadzenie na rynek innowacyjnych produktów da młodym przedsiębiorcom szansę współpracy z innymi  i wypłynięcia na szerokie wody biznesu.
 
Jak wygląda przyszłość projektu? Paweł Lulewicz zaznacza: Bardzo poważnie przygotowujemy się do projektów z nowego okresu programowania. Dotacje unijne traktujemy jako możliwość zbudowania narzędzi, które pozwolą nam po roku 2020 konkurować z hubami technologicznymi na rynku europejskim. Prowadzimy także rozmowy z naszymi partnerami z Polski Wschodniej na temat kolejnych wspólnych ambitnych przedsięwzięć. Dzisiaj małe firmy i instytucje, jakimi są Parki Polski Wschodniej budują swoje przewagi konkurencyjne na elastycznym podejściu do klienta, otwarciu na nowe nietypowe zlecenia. Przykładem są profesjonalne usługi laboratoryjne wykonywane w Elbląskim Parku Technologicznym dla takich branż jak: energetyczna, spożywcza, ochrona środowiska, których wykonania nie chciały podjąć się duże laboratoria komercyjne.
 
Dynamiczny rozwój i energia są tu widoczne na każdym kroku. Młodzi wykształceni ludzie spełniają swoje marzenia i mają szansę osiągnąć sukces. „Hub of Talents” otwiera drzwi zachęcając inwestorów z zewnątrz do współpracy. Przede wszystkim zaś skłania młodych ludzi z ciekawymi pomysłami do pozostania w Elblągu i rozwijania swojej działalności w regionie.
 
Źródło: onet.pl
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 1
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.