› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Piłka nożna w Elblągu do 1914 roku

› bieżące ponad rok temu    17.09.2020
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Piłka nożna w Elblągu do 1914 roku

Pod patronatem PZPN  została opublikowana książka "Rozgrywki piłkarskie na Pomorzu do roku 1914" przez  Wydawnictwo Historia Sportu. Zawiera ona także informacje o elbląskich klubach. 

W poniedziałek (21.09) o godz. 16.45 odbędzie się promocja książki  "Rozgrywki piłkarskie na Pomorzu do roku 1914". Miejsce spotkania to Stadion Energa Gdańsk, ul. Pokoleń Lechii Gdańsk 1, w loży bursztynowej. Podczas spotkania z autorami i wydawcami serii HISTORIA SPORTU: Piotrem Chomickim i Leszkiem Śledzioną.
Będzie można porozmawiać z autorem oraz zakupić tę publikację oraz wszystkie wcześniejsze w promocyjnych cenach.

Autor  publikacji podaje, że w Elblągu (Elbingu) było sześć klubów piłkarskich: FC 05 Elbing, SC Preussen Elbing, Elbinger SV, SC Victoria Elbing, Seminar Sport Abteilung Elbing, VfR Hansa Elbing. Jeden klub działał także w Pasłęku: TV Preussich Holland. Możemy obejrzeć loga pomorskich klubów, w tym jednego z Elbląga. 

Twórcy książki uważają, że ze względu na zawartość tej pracy, to można byłoby ją nazwać „Vademecum kibica piłkarskiego Prus Zachodnich do 1914 roku”. Książka jest podzielona na  kilka części. 

W pierwszych jej fragmentach opisujemy pionierski okres piłkarstwa. O tym kiedy i gdzie powstawały pierwsze kluby.
Jakie osiągały wyniki w swych inauguracyjnych sezonach. Gdzie powstały pierwsze place do gry w piłkę. Jakie drużyny odwiedziły na początku ubiegłego stulecia Gdańsk i okolice. Druga część książki to opis wydarzeń po powstaniu Związku Piłkarskiego.
Tu koncentrujemy się na opisie rozgrywek związkowych. Opisujemy strukturę rozgrywek, podział na grupy i Klasy. Przedstawiamy obraz rywalizacji, mecz po meczu i końcowe tabele. Oczywiście nie zawsze było to możliwe

- wyjaśnia Leszek Śledziona.


Każdy rozdział zawiera także garść najważniejszych informacji o związku, jego działaniach i personaliach. Kolejna część książki to notki klubowe. Czytelnik znajdzie tu informacje o wszystkich funkcjonujących w opisywanym okresie klubach. Informacje te dotyczą dat powstania, uczestnictwa w rozgrywkach okręgowych, a także władz klubowych, zmian nazw oraz barw klubowych. 

W miarę możliwości, dotyczy to tylko większych, najsilniejszych klubów, podawana jest kadra zespołu w sezonie. Przy każdym klubie jest także zestawienie wszystkich wyników uzyskanych w meczach mistrzowskich i towarzyskich, w latach 1903-14.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.