› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Piknik połączony z promocją książki „Dawne wsie pasłęckie i elbląskie”

› bieżące ponad rok temu    18.06.2021
Marcin Mongiałło
komentarzy 2 ocen 1 / 100%
A A A
Piknik połączony z promocją książki „Dawne wsie pasłęckie i elbląskie”

Mało jest wydarzeń tak mocno, bezpośrednio odwołujących się do historii naszego regionu. W najbliższą sobotę będziecie mieli okazję uczestniczyć w jednym z nich. Zainteresowani będą mieli możliwość nabycia interesującej książki (oraz otrzymania autografu z rąk samego autora). Piknik w podelbląskim Kazimierzowie będzie z pewnością okazją do poznania ciekawych ludzi oraz spędzenia czasu na łonie przyrody.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie „Zicherka”, które zostało założone w 2017 r. Jego celem jest działalność na rzecz aktywizacji i integracji społeczności wiejskich poprzez imprezy okolicznościowe, wycieczki, szkolenia, spotkania świąteczne, festyny itp. Planując wydarzenie pomyślano także o najmłodszych uczestnikach. Wśród atrakcji będą m.in. gry i zabawy dla dzieci; przewidziano również występ zaspołu, zabawę taneczną oraz poczęstunek.

Co można powiedzieć o samej książce? To prawdziwa uczta dla miłośników naszego regionu. Pozycja opisuje ponad 100 wsi dawnego powiatu pasłęckiego oraz niektóre wsie podelbląskie (łącznie blisko 130 miejscowości). Autor, elbląski historyk Lech Słodownik, poświęcił na napisanie książki ponad 20 lat. We wstępie podziękował za zaangażowanie Stanisławie Pańczuk oraz Władysławie Heidner.

Książka, choć długa (z pzypisami 763 strony) zawiera moc interesujących, szczegółowych informacji. Nie zabrakło także ciekawostek, których jest bardzo wiele. Dowiecie się m.in., że ostatnim właścicielem Powodowa był lotnik Kurt Bochert, że w okolicach Kwietniewa rozegrała się krwawa bitwa Krzyżaków z Prusami (dowiecie się także, kto walczył u boku tych pierwszych), że ojciec elbląskiego historyka Janusza Hochleitnera, prof. Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, był agronomem w Jelonkach, w których znajduje się obecnie największe w okolicy gospodarstwo sadownicze. Poznacie historię imponującego pałacu w Gładyszach, w tym jego powojenne losy; dowiecie się również , że żoną ostatniego właściciela Drulit Hansa-Wernera Krahmera (1901-1976) była Anna Protopapadakis, córka premiera Grecji Petrosa Emanuela Protopapadakisa (1859-1922). Oczywiście są to tylko zarysy bardzo interesujących opowieści

To wszystko sprawia, że lektura jest prawdziwą ucztą dla wszystkich, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę o małej ojczyźnie, w której się urodzili, a której losy są bardzo długie i złożone. Trzeba także dodać - często trudne. Ten region stanowi spuściznę wielu społeczności i narodów. Warto znać historię i mieć do niej szacunek, aby mądrze kształtować przyszłość. 

Pani Władysława Heidner, prezes Stowarzyszenia "Zicherka", zaprasza wszystkich na piknik autorski promujący książkę „Dawne wsie pasłęckie i elbląskie” autorstwa Lecha Słodownika. Wydarzenie rozpocznie się w sobotę, 19 czerwca o godz. 14:00, w Kazimierzowie (Kazimierzowo 15D).

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Anna L.
ponad rok temu ocena: 0%  2
Dotarcie na piknik pieszo.
~ Anna L.
ponad rok temu ocena: 0%  1
Dotarcie na piknik pieszo.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.