› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Pasy klinowe i ich zastosowanie

› bieżące ponad rok temu    24.07.2019
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Pasy klinowe i ich zastosowanie

Pasy klinowe to jeden z rodzajów pasów napędowych. Te z kolei są częścią przekładni pasowych, które są elementem niezbędnym przenoszenia ruchu. Stosuje się je nie tylko w maszynach wykorzystywanych w przemyśle, ale również w wielu innych urządzeniach. Są częścią zarówno prostych, jak i złożonych konstrukcji.

Chociaż mogłoby się wydawać inaczej, pasy klinowe mają całkiem skomplikowaną konstrukcję. Warto wiedzieć, że ich przekrój poprzeczny ma kształt trapezu, dzięki czemu wstępne napięcie pasa nie jest duże, jednak siła tarcia pozostaje wysoka. Istnieje szereg różnych pasków klinowych, a każdy z nich posiada swoje zastosowanie. Szukasz odpowiedniego typu pasa? Razem ze sklepem Akcesoria CNC który oferuje ogromny wybór pasków klinowych i kół pasowych pod adresem https://www.akcesoria.cnc.info.pl/27-mechanika/pasy-klinowe-kola-pasowe zapraszamy do lektury!

Pasy klinowe z uzębieniem

Na początku warto wspomnieć o pasach klinowych z uzębieniem. Są one najpopularniejsze, ponieważ zwykle pasy wyposażone są właśnie w zewnętrzne lub wewnętrzne uzębienie. Ich cechą charakterystyczną jest duża elastyczność powierzchni bocznych. Co więcej, uzębienie pozwala zwiększyć wytrzymałość materiału, ponieważ zmniejsza tarcie wewnętrzne w warstwie ściskanej. Warto wiedzieć, że wszystkie pasy, które posiadają uzębienie, znacznie lepiej przylegają do powierzchni bocznych rowka, a dodatkowo są w stanie pracować z mniejszymi kątami opasania.

Pasy klinowe ze ściętymi bokami oraz pasy klinowe okryte

Jeśli chodzi o pasy klinowe ze ściętymi bokami, można z powodzeniem powiedzieć o nich, że cechują się małym poślizgiem, a oprócz tego mają wysoką wartość przenoszonej mocy. Za to zupełnie odwrotnie jest w przypadku pasów klinowych okrytych, w których ta wartość jest niższa.

Pasy klinowe normalnoprofilowe

Warto również wspomnieć o pasach klinowych normalnoprofilowych, które znajdują swoje zastosowanie w napędach przemysłowych maszyn energetycznych, czyli chociażby pomp albo sprężarek. Oprócz tego znajdziemy je w takich maszynach jak tokarki, czy też szlifierki.

Pasy klinowe zespolone

Z kolei w przypadku pasów klinowych zespolonych warto pamiętać, że jest to po prostu połączenie kilku pasów klinowych wspólną taśmą elastyczną. W ten sposób można ze sobą złączyć pasy, które mają tę samą długość oraz wielkość. Co więcej, są one przystosowane do tego, by przenosić wysokie moce (wyższe od pasów normalnoprofilowych). Pasy zespolone najczęściej stosowane są w pojazdach roboczych, by sprawnie przenosić moc spalinowego silnika na inne urządzenia, np. pompy wodne, prądnice, rozruszniki lub wentylatory.

Pasy klinowe zamknięte oraz pasy klinowe otwarte

Pasy klinowe mogą być także otwarte oraz zamknięte. Pasy otwarte używane są wszędzie tam, gdzie nie da się zainstalować pasa zamkniętego lub też potrzebna jest niestandardowa długość pasa, przez co nie można wybrać standardowej opcji.

Pasy wieloklinowe

Pasy wieloklinowe to połączenie płaskich i klinowych pasków wykorzystujące ich najlepsze cechy. Stosuje się je najczęściej w przekładniach napędowych osprzętu pojazdów ciężarowych. Co więcej, ze względu na swoją budowę znajdują zastosowanie również w sprzętach AGD. Wynika to z faktu, że przenoszą duże moce z wysokimi prędkościami.

Zgłoś się do fachowców ze sklepu Akcesoria CNC po odpowiedni dobór paska klinowego!

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.