› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Pasłęk. Zatrzymany do kontroli rowerzysta był tak pijany, że spadł z roweru

› relacje ponad rok temu    23.10.2017
Marcin Mongiałło
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Pasłęk. Zatrzymany do kontroli rowerzysta był tak pijany, że spadł z roweru

Zdarza się niestety, że kierujacy rowerem zapominają, że korzystają z dróg publicznych. bywa, że stwarzają duże zagrożenie, nie tylko dla samych siebie, ale również dla innych uczestników ruchu drogowego. Taki przypadek miał miejsce w Pasłęku w miniony weekend.

Zatrzymany do kontroli rowerzysta był tak pijany, że spadł z roweru i rozbił głowę. Potrzebna była pomoc lekarzy. 35-latek jechał swoim jednośladem ulicą Steffena w Pasłęku. Zdarzenie miało miejsce wczoraj, 22 października, około godz. 13.00. Kontrola trzeźwości wykazała, że pasłęczanin miał 3,4 promila alkoholu w organizmie.

Policjanci skierują do sądu wniosek o ukaranie rowerzysty. Bez wątpienia stwarzał śmiertelne zagrożenie nie tylko dla samego siebie. Grozi mu grzywna w wysokości nawet do 5 tys zł oraz zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne od pół roku do 3 lat.

Aktualne przepisy prawa przewidują dośc surowe sankcje dla rowerzystów, którzy jeżdżą po drogach publicznych po wypiciu alkoholu, choć nie tak surowe jak przepisy obowiązujące jeszcze kilka lat temu.

Za jazdę w stanie po spożyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu) grozi mandat od 300 do 500 zł. Za jazdę w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) rowerzysta zostanie ukarany 500-złotowym mandatem. Co więcej, w przypadku, gdy funkcjonariusz policji zatrzyma nietrzeźwego rowerzystę i stwierdzi, że ten spowodował zagrożenie w ruchu drogowym, może zdecydować o skierowaniu sprawy do sądu. Sąd może ukarać stwarzającego zagrożenie grzywną w wysokości od 20 do 5000 złotych. Dodatkowo może wydać zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne od pół roku do 3 lat i zasądzić karę aresztu na okres od 5 do 14 dni.

Począwszy od 9 listopada 2013 roku prowadzenie roweru w stanie nietrzeźwości nie jest już przestępstwem. W tym dniu  weszły w życie przepisy ustawy z dnia 27 września 2013 roku o zmianie ustawy Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z art. 12 pkt. 3 tejże ustawy, w dniu 9 listopada 2013 roku uchylony został przepis art. 178a § 2 k.k., który przewidywał odpowiedzialność karną za przestępstwo prowadzenia roweru w stanie nietrzeźwości. Art. 2 pkt 3a powyższej ustawy stanowi natomiast, że od momentu jej wejścia w życie czyn prowadzenia roweru w stanie nietrzeźwości stanowi wykroczenie.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.