› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - Bi-plast

komentowane

oceniane

Pasłęk. Uroczyste odsłonięcie Pomnika Niepodległości (+ zdjęcia)

› region 8 miesięcy temu    2.10.2018
Marcin Mongiałło
komentarzy 2 ocen 0 / 0%
A A A
Pasłęk. Uroczyste odsłonięcie Pomnika Niepodległości (+ zdjęcia) fot. Marcin Mongiałło

1 października na Parkingu Miejskim im. Konstantego Kazimierza Ralkiewicza w Pasłęku odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Poprzedziła ją msza święta w kościele św. Bartłomieja, która rozpoczęła się o godz. 10.00. 

Pomnik powstał z inicjatywy burmistrza Pasłęka dr Wiesława Śniecikowskiego. Idea uzyskała poparcie Rady Miejskiej w Pasłęku, której członkowie na mocy uchwały z dnia 29 czerwca bieżącego roku (VI/38/18) postanowili, aby przy zbiegu ulic Władysława Jagiełły i Mickiewicza wznieść pomnik, który upamiętni 100-lecie odzyskania przez Polskę. Autorem pięknego monumentu jest Zigmas Buterlevičius – litewski artysta tworzący na pograniczu polsko-litewskim.

W uroczystości wzięły udział liczne poczty sztandarowe: szkół z Pasłęka (SP nr 1, SP nr 2 i SP nr 3), Szkoły Podstawowej w Rogajnach, Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi z Zielonki Pasłęckiej, Zespołu Szkół w Pasłęku, Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku, kół łowieckich "Bóbr" i "Jenot" w Pasłęku oraz ONR-u w Elblągu. Wśród licznie obecnych osobistości, oprócz gospodarza uroczystości – burmistrza Pasłęka dr. Wiesława Śniecikowskiego – w wydarzeniu wzięli udział m.in. wicewojewoda warmińsko-mazurski Sławomir Sadowski, starosta elbląski Maciej Romanowski, Adam Mazur – zięć Konstantego Kazimierza Ralkiewicza (sybiraka, żołnierza Armii gen. Władysława Andersa) oraz prezes koła Związku Sybiraków z Pasłęku Włodzimierz Wojczys. Obecni byli również laureaci wojewódzkiego konkursu historycznego – Paulina Ulikowska i Bartosz Bieńkiewicz, którzy wzięli udział w uroczystym przecięciu wstęgi. Pomnik poświęcił ks. Dariusz Kułakowski – administrator Parafii Rzymskokatolickiej św. Józefa w Pasłęku.

W tym roku przypada 100-lecie odzyskania niepodległości przez nasz kraj i naród. Rok 2018 uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Patriotyzm i miłość do ojczyzny nakazują nam godne uczczenie tego jubileuszu. Pasłęcki samorząd postanowił, że zwieńczeniem działań na rzecz uczczenia 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę będzie wzniesienie pomnika. W naszej ocenie jest to najbardziej godna forma wyrażania doniosłości tego wydarzenia i najgłębiej oddająca żar naszych uczuć do naszej ojczyzny. Pomnik został wzniesiony z potrzeby naszych serc na chwałę naszej ojczyzny, w większości ze środków pochodzących od darczyńców. Stawiając ten pomnik pozostawiamy potomnym dowód naszego hołdu oraz trudnych, ale chlubnych 100 lat istnienia niepodległej Polski.

 

Odsłaniany w dnu dzisiejszym pomnik przedstawia nasz symbol narodowy – orła białego. Wybór takiej formy pomnika nie był przypadkowy. Biały orzeł symbolizuje wolność oraz niezależność naszego państwa i narodu od innych krajów – wolność, o którą walczyło i ginęło wielu naszych przodków. Orzeł jest symbolem, z którym identyfikują się wszyscy Polacy – symbolem, dzięki któremu czujemy jedność, a to przecież jedność jest najważniejszym fundamentem gwarantującym nam bezpieczeństwo, stabilizację i niepodległość. Pomnik ten jest świadectwem naszego przywiązania i miłości do Polski oraz jedności i braterstwa pasłęczan.

– mówił podczas uroczystości odsłonięcia pomnika burmistrz Pasłęka dr Wiesław Śniecikowski.

Wydarzenie zakończyło uhonorowanie darczyńców oraz uroczyste wykonanie Roty, którą pięknie zaśpiewał niezwykle utalentowany Dawid Krasiński, na co dzień uczeń Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Zielonce Pasłęckiej.

Zachęcamy do obejrzenia fotogalerii z uroczystości odsłonięcia w Pasłęku pomnika upamiętniającego 100-lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

  • 3
   ZADOWOLONY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW
  Komentarze (2)

  Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ Madzia
  8 miesięcy temu ocena: 50%  2
  A Wy w Elblągu biedaki burdel macie. Pasłęk piękny a Elbląg zatrzymał się na komunie
  ~ bf
  8 miesięcy temu 1
  Dziecko co ty piszesz
  Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
  Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.