› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Parodiowanie tragedii ofiar Grudnia’70 jest niegodne i oburzające. Chodzi o elblążanina

› bieżące miesiąc temu    29.10.2020
Redakcja elblag.net
komentarzy 2 ocen 1 / 100%
A A A
Parodiowanie tragedii ofiar Grudnia’70 jest niegodne i oburzające. Chodzi o elblążanina

Wobec sparodiowania przez protestujących (przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji) prof. dr hab. Mirosław Golon, dyrektor IPN Gdańsk przesłał do naszej redakcji oświadczenie, które zamieszczamy poniżej.

Odnosząc się do medialnych doniesień informujących o sparodiowaniu przez protestujących (przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji) śmierci Zbyszka Godlewskiego, wyrażam głębokie oburzenie i zaniepokojenie. Żaden protest nie daje prawa do tego typu profanacji.

Zbyszek Godlewski jest bohaterem słynnej „Ballady o Janku Wiśniewskim”. Był robotnikiem i pracował w Zarządzie Portu Gdynia. Został zastrzelony w czasie Grudnia’70 roku przez żołnierzy LWP. W chwili śmierci miał 18 lat. Protestujący przemaszerowali z jego ciałem niesionym na drzwiach ulicami Gdyni.

Obok Pomnika Poległych Stoczniowców, który w Grudniu 1980 roku stanął w Gdańsku, to właśnie śmierć w Gdyni młodego chłopca pochodzącego z Elbląga, któremu nadano nowe, balladowe imię i nazwisko „Janek Wiśniewski”, stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli zbrodni komunistycznych władz w grudniu 1970 roku.

Pomordowanym należy się godna pamięć, szczególnie w kontekście przypadającej w tym roku 50. rocznicy Grudnia’70. Gdynia ma tu szczególne zobowiązanie, gdyż to właśnie w mieście „z morza i marzeń” poległo najwięcej, aż osiemnaście ofiar. Setki odniosły rany, a tysiące padło ofiarami innych prześladowań. prof. dr hab.

Mirosław Golon dyrektor IPN Gdańsk

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Iwo
miesiąc temu ocena: 63%  2
Demonstrujace kobiety zachowuje się jak dzicz. Ich zachowanie hasła to brak kultury.
~ marabi
miesiąc temu ocena: 25%  1
O co chodzi
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.