› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 03.2018

komentowane

oceniane

„Ostatni z wyklętych” Sławomira Malinowskiego – inne spojrzenie na żołnierzy niezłomnych (+ wideo)

› bieżące 6 miesięcy temu    9.03.2019
Marcin Mongiałło
komentarzy 4 ocen 2 / 100%
A A A
Prof. Andrej Jaczewski – kadr z filmu „Ostatni z wyklętych” Sławomira MalinowskiegoProf. Andrej Jaczewski – kadr z filmu „Ostatni z wyklętych” Sławomira Malinowskiego fot. SWM Film

Elbląski dziennikarz i wielokrotnie nagradzany reżyser Sławomir Malinowski ogłosił rozpoczęcie nowego, autorskiego cyklu pod tytułem: „Z drugiej strony lustra”. Pierwszym filmem, który możemy obejrzeć w jego ramach jest dokument pod tytułem „Ostatni z wyklętych”, który jest zapisem rozmowy Andrzejem Jaczewskim – z jednym z ostatnich żyjących zołnierzy niezłomnych.

Rozmówca Sławomira Malinowskiego to postać bardzo ciekawa. Profesor medycyny Andrzej Jaczewski urodził się 20 września 1929 r. w Piastowie. W czasie wojny był harcmistrzem, działała w Szarych Szeregach. Po jej zakończeniu wszedł w skład tzw. grupy milanowskiej Armii Krajowej „Krzysztof”. Po latach postanowił opowiedzieć o tym epizodzie swojego długiego życia, który zalicza do najtragiczniejszych. Dlaczego? Posłuchajcie jego wspomnień, które utrwalił na taśmie filmowej Sławomir Malinowski. Jako ciekawostkę możemy dodać, że w jednej ze scen wśród rekonstruktorów, które odgrywają wydarzenia sprzed lat jest jeden z elbląskich radnych. Poznajecie?

Andrzej Jaczewski (u. 20 września 1929 r. w Piastowie) – polski lekarz pediatra, seksuolog i pedagog, humanista, specjalista medycyny szkolnej, profesor doktor habilitowany medycyny i pedagogiki; autor teorii rozszczepienia dojrzałości i teorii wirażu rozwojowego; harcmistrz, w czasie wojny działał w Szarych Szeregach.

To pierwsza odsłona mojego nowego, autorskiego cyklu, pt. „Z drugiej strony lustra”. Będą się na niego składać 10 – 15 minutowe programy poruszające problemy, które być może są powszechnie znane, lecz my nie tylko ustawimy je przed dużym, powiększającym lustrem, aby lepiej się im przyjrzeć, ale również, z ciekawości, zajrzymy za nie. A tam sprawy o których cicho sza... Będzie historia, gospodarka, polityka, kultura, nauka, w tym filozofia. Dzisiaj historia i losy ostatniego z żołnierzy wyklętych – prof. Andrzeja Jaczewskiego. 
 

– tymi Sławomir Malinowski reklamuje swój nowy, autorski cykl. 

Kanał „Z drugiej strony lustra” jest dostępny na YouTube.

Film „Ostatni z wyklętych”

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 7

 • 3
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 3
  BRAK SŁÓW
Komentarze (4)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Andrzej
5 miesięcy temu ocena: 100%  4
Prawdziwa historia wyklętego. No i oczywiście wszystkowiedzący komentatorzy, którzy do pięt człowiekowi nie dorastają, ale emanują jadem i kretyńskimi komentarzami korzystając z tzw. anonimowości. Nie byli, nie widzieli, nie przeżyli. Dla mnie zwykła smarkateria, zwykła szczujnia, To jedyne miejsce w którym mogAądać świadectwo, że żyją, lecz robią to i tak anonimowo, bo nawet na podpisanie się odwagi im nie starcza. Biedni (lub biedny) chłopiec.
~ Eryk
6 miesięcy temu ocena: 25%  3
CENZURA działa
~ jonny
6 miesięcy temu ocena: 20%  2
"niezłomny" który podpisał lojalkę to taki "niezłomny" na wzór autora. Działalność w komunistycznym ZHP to antykomunistyczna powojenna działalność niepodległościowa? To prawie jak walczyć z komuną będąc w PZPR...
~ obserwator
6 miesięcy temu ocena: 33%  1
w 6 minucie i 40 sekundzie profesor mówi "podpisałem dokument o współpracy " z UB oczywiście , następnie mówi "nigdy jej nie podjołem bo nie było kiedy natychmiast wsidłem w pociąg i wyjechałem". No prawdziwy "wyklęty" palił ale się nie zaciągał. Film o kapusiu wyklętym
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.