› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - Bi-plast

komentowane

oceniane

Opony letnie. Kiedy zmienić i o czym pamiętać?

› bieżące 2 miesiące temu    15.04.2019
Redakcja elblag.net
komentarzy 1 ocen 0 / 0%
A A A
Opony letnie. Kiedy zmienić i o czym pamiętać?

Wiosna w pełni, a wraz z nią konieczność wymiany opon w naszych samochodach na letnie. Oferta ogumienia dostępna na rynku jest bardzo zróżnicowana, dlatego znalezienie odpowiedniego modelu bywa dla kierowców nierzadko nie lada wyzwaniem. W dalszej części artykułu odpowiadamy na pytania, kiedy zalecany jest na montaż letnich opon oraz na jakie parametry należy zwrócić uwagę podczas ich zakupu.

Opony letnie - cechy charakterystyczne

Używanie ogumienia letniego do jazdy samochodem zalecane jest w okresie od wiosny do jesieni w okresie panowania temperatur powyżej 7°C. Opony te produkuję się ze specjalnej mieszanki, której właściwości zapewniają lepszą przyczepność w okresie wysokich temperatur. Kiedy temperatura spada poniżej wspomnianej temperatury opona twardnieje, zmniejsza się jej przyczepność, a to w konsekwencji wydłuża drogę hamowania. Ogumienie letnie przeznaczone jest do jazdy w okresie wiosny i jesieni posiadają symboliczną ilość nacięć, gładkie i duże klocki oraz szerokie kanały odprowadzające. Te ostatnie w czasie deszczowej pogody zapobiegają ślizganiu się auta oraz powstawaniu efektu aquaplaningu. Do zalet tego typu ogumienia można zaliczyć dobrą przyczepność do podłoża, mniejsze opory toczenia, która wpływa na mniejsze spalanie samochodu. Ze względu na swoją sezonowość opony do jazdy latem zużywają się wolniej, ponadto wyróżniają się bardzo dobrymi osiągami.

Kiedy wybrać opony letnie?

 • poruszasz się po trasach poza miastem lub w trybie mieszanym,
 • potrzebujesz ogumienia, które będą ograniczać zapotrzebowanie auta na paliwo,
 • ważny jest dla Ciebie komfort akustyczny jazdy,

Wybieramy opony letnie. Na jakie parametry należy zwrócić uwagę?

 • Rozmiar - producent konkretnego modelu auta zaleca przeważnie kilka rozmiarów opon, które nadają się do montażu w naszym aucie. Na rynku ogumienia samochodowego największą popularnością cieszą się opony szerokie i niskoprofilowe. Opony letnie 205/55 R16 to uniwersalny rozmiar, który można spotkać w autach pochodzących z różnych segmentów rynkowych. Dobrze dobrane ogumienie letnie będzie posiadało  odpowiedni rozmiar, właściwe indeksy ładowności oraz prędkości.
 • Bieżnik - jest to element opon, który bezpośrednio styka się z nawierzchnią. Najmniejsza jego wartość powinna wynosić 3 mm.
 • Klasa opon - na rynku opon dostępne są 3 główne klasy opon. W sprzedaży znajdziemy ogumienie segmentu premium, klasy średniej oraz ekonomicznej zwaną również budżetową.
 • Stan opon - do wyboru mamy opony nowe, używane i bieżnikowane.
 • Wiek opony - przed zakupem warto sprawdzić wiek opon z pomocą informacji znajdującej na ich boku. Symbol DOT składa się z cyfr i liter, dzięki którym możliwe jest odczytanie daty produkcji opon.
 • Producent

Wymiana opon na letnie. Kiedy to zrobić?

Ze względu na dużą zmienność polskiego klimatu, trudno jest dokładnie wskazać kiedy powinniśmy zmienić opony samochodu na letnie. Powinno to, jednak nastąpić w momencie, gdy średnia temperatura dobowa przekracza 7 stopni Celsjusza. Warto poczekać kilka dni aż wspomniana temperatura się ustabilizuje i dopiero wtedy udać się do serwisu samochodowego w celu wymiany opon.

Zanim przystąpimy do szukania letniego ogumienia do naszego samochodu musimy odpowiedzieć sobie na dwa kluczowe pytania. Ile kilometrów rocznie nasz samochód przejeżdża na oponach letnich? Jeśli są to duże wartości, warto zdecydować się na zakup ogumienia marki premium, cechującego się najwyższymi parametrami bezpieczeństwa i komfortem jazdy. Kolejne pytanie dotyczy stylu naszej jazdy. Jeśli jeździmy stosunkowo spokojnie, powinniśmy zdecydować się na opony z klasy średniej.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ wilk
2 miesiące temu 1
ja już jestem po wymianie, byłem w aso forda z moim autem, mają teraz promocję na opony, wychodzi całkiem niezła cena od razu z montażem
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.