› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Opłaty w mieszkaniach ZBK. Co zrobić, żeby płacić mniej?

› bieżące ponad rok temu    19.01.2013
Agnieszka Światkowska
komentarzy 1 ocen 2 / 100%
A A A
Opłaty w mieszkaniach ZBK. Co zrobić, żeby płacić mniej? fot. Konrad Kosacz/elblag.net

Co zrobić, żeby płacić mniej? Na jakie ulgi można liczyć i od czego zależy ich wysokość? Komu przysługuje zniżka dochodowa i jak ją uzyskać? W pierwszej części artykułu dotyczącego Nowego Programu Mieszkaniowego Elbląga prezentujemy odpowiedzi na te najczęściej zadawane pytania.

Jakie są nowe stawki czynszu?
Aktualnie stawka bazowa czynszu wynosi 8,02 zł/m2. Jeśli stawka zostanie obniżona o 40%, wówczas za m2 najemca zapłaci 4,81 zł. Przy trzydziestoprocentowej obniżce - 5,61 zł/m2,a przy dwudziestoprocentowej -  6,42zł/m2.
Dla przykładu – pan Jan Kowalski mieszka sam w mieszkaniu o pow. 28,20 m2.  Obecnie miesięcznie płaci 384,47 zł. W tym jest czynsz oraz opłaty za: wodę i ścieki, śmieci, c.o. i ciepłą wodę.  Jeśli jednak pan Jan z powodu niskich dochodów uzyska 40% ulgi w czynszu w wysokości 90,52 zł, wtedy zapłaci 293,95 zł. W innym mieszkaniu, o powierzchni 46,85 m2 mieszka jego córka z mężem oraz dwójką dzieci. Opłaty za mieszkanie wynoszą 766,45 zł. Jeśli rodzina będzie mogła skorzystać z czterdziestoprocentowej ulgi, zapłaci 616,06 zł. to jest o 150,39 zł. mniej
 
 
Co zrobić, żeby płacić mniej?
- wykupienie mieszkania,
- dodatek mieszkaniowy ,
- ulgi czynszowe,
- zamiana mieszkania.
 
Jest kilka możliwości. Lokatorzy, którzy nie są zadłużeni, mogą wykupić swoje mieszkania. Wnioski przyjmowane są w odpowiednim Punkcie Obsługi Najemców. Można również  ubiegać się o przyznanie dodatku mieszkaniowego. Wnioski, potwierdzone przez Dział Windykacyjno-Czynszowy ZBK przy ul. Hetmańskiej 31, należy złożyć w MOPS.
 
Od 2013 r. można korzystać z ulgi w czynszu ze względu na niskie dochody. Będzie ona udzielana w wysokości 20%, 30% lub 40% stawki bazowej czynszu. Wnioski  wraz z dokumentami potwierdzającymi wysokość dochodów są przyjmowane w ZBK.
 
Inną możliwością jest zamiana mieszkania na mniejsze lub tańsze w utrzymaniu. W Biurze Zamiany Mieszkań dostępna jest aktualna oferta i tam należy złożyć odpowiedni wniosek.
 
Na jakie ulgi mogę liczyć i od czego zależy ich wysokość?
- techniczne
- dochodowe
 
Nadal funkcjonują ulgi w czynszu z tytułu stanu technicznego mieszkania, np. 10% z powodu braku CO, 10% - brak łazienki, 15% - w.c. wspólne poza mieszkaniem. Nowy Program Mieszkaniowy wprowadził dodatkowo ulgę dochodową, która uzależniona jest od sytuacji materialnej rodziny. Można, więc liczyć na ulgi 20%, 30% lub 40% stawki czynszu. Na przykład: czteroosobowa rodzina żyje w mieszkaniu o powierzchni 54m². Po wprowadzeniu nowego czynszu, 40% ulga dochodowa wyniesie 173,34 zł.
Łączna wysokość przyznanych ulg, zarówno technicznych, jak i dochodowych nie może przekroczyć 40% stawki bazowej czynszu. To oznacza, że nowa stawka czynszu, po uzyskaniu maksymalnej 40% ulgi, wyniesie 4,81 zł/m².
 
 
Komu przysługuje zniżka dochodowa i jak ją uzyskać?
 
- lokatorzy z tytułem prawnym do lokalu
- korzystający bezumownie z lokalu
 
Obniżka dochodowa udzielana jest na okres 12 miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po dniu złożenia wniosku, począwszy od stycznia 2013 r. Kolejna obniżka, na wniosek dłużnika, może być zastosowana bezpośrednio po zakończeniu terminu obowiązywania poprzedniej. Osoby, które nie zdążyły złożyć przedmiotowego wniosku do końca 2012 r. będą mogły go złożyć w kolejnych miesiącach przy czym zniżka ta obowiązywać będzie od pierwszego dnia miesiąca następującego po dniu złożenia wniosku.
 
Do ubiegania się o przyznanie zniżki uprawnieni są lokatorzy:
- posiadający tytuł prawny do lokalu (ważną umowę najmu lokalu)
- lokatorzy korzystający bezumownie z lokalu pod warunkiem zawarcia i realizowania umowy ugody na spłatę zadłużenia w ratach lub uzyskania decyzji o odroczeniu terminu spłaty zadłużenia. 
 
Obniżka czynszu z tytułu osiągania niskich dochodów w gospodarstwie nie przysługuje w lokalach socjalnych i pomieszczeniach tymczasowych oraz w przypadku nielegalnego zamieszkiwania (tj. lokali zajętych samowolnie lub podnajmowanych) lub prowadzenia w lokalu działalności gospodarczej. 
 
Obniżka czynszu z tytułu osiągania niskich dochodów w gospodarstwie domowym udzielana jest tylko do powierzchni normatywnej lokalu tj.: 
35 m kw. w lokalu jednoosobowym,
40 m kw. w lokalu dwuosobowym, 
45 m kw. w lokalu trzyosobowym, 
55 m kw. w lokalu czteroosobowym,
65 m kw. w lokalu pięcioosobowym,
70 m kw. w lokalu sześcioosobowym a w razie zamieszkiwania większej liczby osób powierzchnię powiększa się o 5 m2 dla każdej kolejnej osoby.
 
Obniżka udzielana jest na wniosek użytkowników lokali mieszkalnych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miasta Elbląg według kryteriów określonych w poniższej tabeli:
 
Podstawą ustalenia wysokości osiąganych dochodów są dochody członków gospodarstwa domowego za okres trzech miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku.
 
Druki wniosku o udzielenie obniżki czynszu z tytułu osiągania niskich w gospodarstwie domowym wraz deklaracją dostępne są  w Dziale Windykacyjno-Czynszowym ZBK przy ulicy Hetmańskiej 31 oraz na stronie internetowej www.zbk.elblag.pl w zakładce czynsze.
 
Informacji w zakresie dotyczącym udzielania przedmiotowej obniżki czynszu oraz dokumentów niezbędnych do rozpatrzenia wniosku udzielają pracownicy Działu Windykacyjno-Czynszowego ZBK.
 
Wszystkie informacje o możliwości otrzymania ulg można uzyskać pod numerem telefonu 0 800 889 787
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ ebl
ponad rok temu ocena: 0%  1
Wystarczy odwołac nowaczyka
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.