› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Olimpia Elbląg spełnia wymogi licencyjne

› sport ponad rok temu    4.08.2016
Maciej Markowski
komentarzy 4 ocen 17 / 100%
A A A
Olimpia Elbląg spełnia wymogi licencyjne fot. Bartłomiej Ryś

Za nami pierwsze spotkanie sezonu 2016/2017 w II lidze piłkarskiej. Zmiany zaszły nie tylko w drużynie, ale także jeżeli chodzi o sam obiekt Olimpii. Na Stadionie Miejskim przy Agrykola 8 zaszło kilka łatwo dostrzegalnych zmian oraz nastąpiło dużo więcej tych drobnych, zupełnie niewidocznych. Olimpia 17 czerwca uzyskała licencję na grę w drugiej lidze, ale z nadzorem infrastrukturalnym, co oznaczało, iż obiekt musi zostać przystosowany do wymogów licencyjnych zapisanych w podręczniku dla klubów drugoligowych. Najbardziej widocznym elementem jest przede wszystkim tablica wyników...

Podręcznik licencyjny na sezon 2016/2017 precyzuje bardzo dokładnie, jakie kryteria muszą zostać spełnione, aby móc myśleć o grze na szczeblu centralnym w Polsce. Jednym z ważniejszych jest posiadanie systemu komunikacji z widzami. Tablica powinna pokazywać stan rywizacji, odmierzać upływ czasu oraz ewentualnie wyświetlać zdobywców bramek. Stadionowi w Elblągu brakowało takiego urządzenia. Zarząd klubu szukał różnych rozwiązań, łącznie z przeniesieniem tablicy z obiektu przy ul. Moniuszki, ale ostatecznie podjął jedyną słuszną decyzję o zakupie nowego sprzętu.

- Tak, był taki pomysł - mówi Kamil Czyżak. - Jednak doszliśmy do wniosku, że na obiekcie przy ul. Moniuszki także są rozgrywane mecze. Grają tam chociażby juniorzy. Może będzie także w Elblągu Centralna Liga Juniorów za jakiś czas. Nie było sensu przenosić tablicy na Agrykola. Nowa tablica spełnia wszystkie wymogi, a liczby na niej wyświetlane są widoczne z każdego praktycznie miejsca stadionu. Można nią sterować za pomocą pilota z budki spikera.

Bardzo ważne są również normy bezpieczeństwa. Każdy obiekt musi być wyposażony w furtki ewakuacyjne na płytę boiska. Każda furtka musi być rzecz jasna oznaczona dwustronnie: "wyjście ewakuacyjne", "wyjście bezpieczeństwa" czy "wyjście awaryjne", muszą być drożne i otwierać się na zewnątrz w kierunku od widzów, muszą być ponumerowane (format nie mniejszy niż A5) i mieć urządzenie blokujące, ale przede wszystkim muszą wyróżniać się kolorem. Na Stadionie Miejskim wszystkie są od teraz w kolorze żółtym.

To najbardziej widoczne elementy, ale obiekt został dostosowany w znacznie większych zakresie.

- Było mnóstwo pomniejszych elementów, które musieliśmy spełnić, jak choćby zadbać o bezpieczeństwo i komfort osób niepełnosprawnych czy dostawić wieszak na odzież w pokoju dla sędziów - zdradza Kamil Czyżak.

Łącznie w podręczniku licencyjnym jest aż 41 kryterów infrastrukturalnych, które każdy klub musi dopełnić. Wszystkie one składają się z bardzo licznych podpunktów i szczególików. Klub wywiązał się z nich i dlatego możemy cieszyć się w Elblągu rozgrywkami centralnymi.

 

    dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

    Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

    • 1
      ZADOWOLONY
    • 0
      ZASKOCZONY
    • 1
      POINFORMOWANY
    • 0
      OBOJĘTNY
    • 0
      SMUTNY
    • 0
      WKURZONY
    • 0
      BRAK SŁÓW
    Komentarze (4)

    Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

    dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
    ~ fan oe
    ponad rok temu ocena: 50%  4
    poprawcie naglosnienie bo to jest drama i wszystko bedzie ok
    ~ Ebiz
    ponad rok temu ocena: 33%  3
    Tablica świetlna jest nie widoczna ogóle z sektora trybuny B ! A czy w podręczniku licencyjnym nie ma nic odnośnie nagłośnienia na stadionie. bo to co jest teraz to nieporozumienie a o strzelcach bramek w ostatnim meczu przeczytałem z Internetu bo po prostu nic nie było słychać.
    ~ titus
    ponad rok temu ocena: 33%  2
    Łaskawcy, łaskawcy
    ~ dziwne-i-tyle
    ponad rok temu ocena: 33%  1
    wieszaka nie było? to była poczekalnia dworcowa czy pokój dla sędziów...
    Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
    Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.