› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

komentowane

oceniane

Olga Tokarczuk – ósma polska Noblistka

› bieżące 10 miesięcy temu    26.11.2019
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Olga Tokarczuk – ósma polska Noblistka

Olga Nawoja Tokarczuk to polska pisarka, poetka, eseistka i autorka scenariuszy, a także psycholog. Urodziła się 29 stycznia 1962 roku w Sulechowie. Wychowała się w Klenicy, następnie przeniosła się wraz z rodzicami do Kietrza, tam uczęszczała do Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida. Ukończyła Wydział Psychologii na Uniwersytecie Warszawskim. Podczas studiów była wolontariuszką, opiekowała się osobami z zaburzeniami psychicznymi. Po ukończeniu studiów pracowała w poradni zdrowia psychicznego w Wałbrzychu jako psychoterapeutka.

Olga Tokarczuk zadebiutowała na łamach pisma „Na przełaj” w 1979 roku. Tam pod pseudonimem Natasza Borodin opublikowała swoje pierwsze opowiadania. Swoją pierwszą powieść „Podróż ludzi księgi” wydała w 1993 roku. Za tę powieść otrzymała nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Akcja powieści rozgrywa się w XVII wieku we Francji i w Hiszpanii. Opowiada o tajnym stowarzyszeniu ludzi mających zamiar odnaleźć Świętą Księgę daną Adamowi przez Boga. To przypowieść o bezradności człowieka wobec tajemnicy istnienia, historia ludzkich złudzeń.

Kolejna jej powieść - wydana w 1995 roku - „E.E”. To studium dojrzewania dziewczynki, która nagle uzyskała zdolności parapsychiczne i równie szybko je straciła. To opowieść o Europie Środkowej w epoce przełomu, od końca XIX wieku aż do dnia wybuchu I wojny światowej.

Dużym sukcesem Olgi Tokarczuk była książka „Prawiek i inne czasy” wydana w roku 1997. To przypowieść epicka o niszczącej sile czasu. Powieść ta nominowana była w 1997 roku do Nagrody Literackiej Nike.

W roku 1998 zostały wydane wczesne opowiadania Tokarczuk zebrane w tomie „Szafa”, wydana została też kolejna powieść „Dom dzienny, dom nocny” również nominowana do nagrody Nike. 2004 rok to rok wydania powieści „Ostatnie historie”. To trzy niezależne od siebie opowiadania o trzech kobietach: o matce, babce i wnuczce. To historia niespełnienia i umierania.                          

Do innych utworów autorstwa Olgi Tokarczuk należą: „Anna In w grobowcach świata” (2006), „Bieguni” (2008) – powieść nagrodzona literacką nagrodą Nike, „Prowadź swój pług przez kości umarłych” (2009), zbiór esejów „Moment niedźwiedzia” (2012), powieść historyczna „Księgi Jakubowe” nagrodzona kolejna nagrodą Nike w 2015 roku, „Zgubiona dusza” (2017), „Opowiadania bizarne”(2018) – ostatnia jak do tej pory pozycja autorstwa Olgi Tokarczuk.

10 października 2019 roku ogłoszono, że Olga Tokarczuk została zdobywczynią literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok. To pisarka mocno zakorzeniona w filozofii, mitologii, psychologii, ceniona zarówno przez czytelników, jak i krytyków literackich.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.