› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Olejowanie podłogi czy lakierowanie podłogi – co wybrać?

› bieżące ponad rok temu    16.12.2019
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Olejowanie podłogi czy lakierowanie podłogi – co wybrać?

Podłoga drewniana może być wykończona na dwa sposoby – przez jej olejowanie albo lakierowanie. Na jaką metodę warto się zdecydować?

Drewno jest materiałem bardzo eleganckim, trwałym, a także możliwym w renowacji. Gdy zostanie zastosowane do wykończenia podłogi, należy pamiętać jednak o tym, że będzie ono wymagało także odpowiedniego zabezpieczenia przed czynnikami zewnętrznymi. Aktualnie dwoma najpopularniejszymi sposobami na ochronę podłogi drewnianej są olejowanie oraz lakierowanie. Czym różnią się one pomiędzy sobą? Na jaką metodę warto się zdecydować?

Olejowanie podłogi drewnianej

Metoda olejowania polega na pokryciu nawierzchni podłogi specjalnymi olejami zawierającymi żywice naturalne lub syntetyczne. Oleje te mają właściwości impregnujące i penetrują w głąb drewna. Dobieramy je najczęściej do typu drewna, z którego wykonana jest podłoga. Olejowanie podłóg to metoda skuteczna, która pozwala na uzyskanie dobrej ochrony dla drewna, a także nadaje mu piękniejszy wygląd – pozwala na pogłębienie jego koloru. Także oleje nie zaburzają naturalnego procesu oddychania drewna, czyli oddawania i pochłaniania wilgoci z powietrza. Z tego względu rekomendowane są do łazienek. Olejowana podłoga jest także łatwa w miejscowej renowacji. Główny minus to fakt, że olejowanie podłogi - https://centrum-parkietowe.pl/olejowanie-podlogi-oraz-jej-woskowanie.html nie jest metodą trwałą. Często już po około 6 miesiącach proces ten należy powtórzyć. Podłogi olejowane są też bardziej wymagające w czyszczeniu.

Lakierowanie podłogi drewnianej

Do wyboru mamy różne warianty lakierów, w tym błyszczące czy matowe. Pokrywają one drewno jednolitą powłoką, która nie oddycha. Podłogi olejowane wyglądają estetycznie, są łatwe w czyszczeniu i dobrze zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi. Podłoga nie wymaga także tak częstego lakierowania jak olejowanie podłogi z drewna. Główny minus lakierowania fakt, że lakiery nie są naturalne i mogą nieprzyjemnie pachnieć. Dodatkowo nie jest możliwa miejscowa renowacja lakieru w przypadku pojawienia się usterek – trzeba lakierować od razu całą nawierzchnię dla jednolitego efektu.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.