› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Odetchnij na Warmii i Mazurach

› bieżące ponad rok temu    7.07.2020
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Odetchnij na Warmii i Mazurach

Warmia i Mazury zapraszają na bezpieczne wakacje! Mnóstwo możliwości znajdą tu dla siebie miłośnicy aktywnego wypoczynku. Do regionu wygodnie dotrzesz samochodem lub pociągiem i praktycznie bezpośrednio z niego możesz przesiąść się na żaglówkę, kajak czy rower. Z Krakowa dolecisz do Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury w Szymanach, skąd pociągiem możesz dojechać do Olsztyna lub wybrać się w podróż samochodem po Mazurach.

Wypoczywając w regionie, możesz poznawać pamiątki jego bogatej historii. Najbardziej imponującymi zabytkami są zamki z czerwonej cegły. Obecnie w ich murach najczęściej działają muzea, hotele i restauracje. Najlepiej zachowane warownie znajdziesz w: Lidzbarku Warmińskim, Reszlu, Olsztynie, Nidzicy, Ostródzie, Kętrzynie, Rynie oraz Działdowie. We Fromborku możesz odwiedzić wyjątkowy w skali światowej warowny zespół katedralny.

Złap wiatr w żagle

Region z ponad 3000 jezior to prawdziwy raj dla żeglarzy. Największą popularnością wśród nich cieszy się Szlak Wielkich Jezior Mazurskich (ok. 130 km), który wiedzie przez kilkanaście akwenów połączonych kanałami. Żeglując nim, przepłyniesz przez dwa największe jeziora w Polsce – Śniardwy i Mamry. Kto nie żegluje, może wybrać się na rejs statkiem wycieczkowym.

Dużym zainteresowaniem wodniaków cieszy się również Jeziorak – najdłuższe jezioro w kraju, rozsławione przez książki o Panu Samochodziku. Przez Kanał Elbląski Jeziorak ma połączenie z Zalewem Wiślanym.

Główna droga wodna Kanału Elbląskiego (z odnogami liczącego ok. 150 km) łączy Elbląg z Ostródą. W sezonie również po kanale pływają statki wycieczkowe. System pięciu pochylni umożliwia im pokonanie ponad 100 m różnicy wysokości.

Przygoda na kajaku

Miłośnicy spływów kajakowych mają w regionie do dyspozycji łącznie ok. 1200 km tras. Najpopularniejszym szlakiem jest rzeka Krutynia (ok. 95 km). Pływali nią m.in. Melchior Wańkowicz i Jan Paweł II zanim został papieżem. Innymi mazurskimi rzekami lubianymi przez kajakarzy są m.in.: Sapina, Ełk i Pisa.

Największa rzeka regionu to Łyna (196 km) o bardzo urozmaiconym biegu, która stała się jeszcze przyjaźniejsza kajakarzom dzięki powstaniu nowych przystani. Najbardziej urokliwym dopływem Łyny jest Marózka, a stawiającym kajakarzom najciekawsze wyzwania – Wadąg.

Atrakcyjnymi trasami kajakowymi są również Drwęca (w regionie ok. 110 km), która łączy się z system Kanału Elbląskiego, i zasilająca ją rzeka Wel (99 km). Ta ostatnia jest bardzo różnorodna – miejscami leniwie meandruje, a gdzie indziej ma charakter górski i obfituje w przeszkody.

Rowerem po regionie

Dzięki zróżnicowaniu tras rowerowych w regionie każdy miłośnik dwóch kółek znajdzie coś dla siebie. Najdłuższa z tych tras to warmińsko-mazurski odcinek Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo (ok. 395 km), rozpoczynający się w Elblągu i biegnący przez północne tereny regionu. Wytyczenie Szlaku Rowerowego Kanału Elbląskiego połączyło z nim Ostródę, zaś Warmińskiej Łynostrady – Olsztyn.

Jazdę Green Velo można urozmaicać wypadami po lokalnych szlakach, m.in. w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Trasa wiodąca wokół jeziora Śniardwy liczy 100 km, a start i metę ma w Piszu. Biegnące przez Puszczę Piską Pętla Nidzka (47 km) i Pętla Bełdany (39 km) – zaczynają się i kończą w Rucianem-Nidzie. Wielu wrażeń dostarcza też jazda szlakiem Giżycko – Ryn – Święta Lipka (65 km). Liczne trasy wytyczane przez samorządy gmin pozwolą ci na poznawanie lokalnych walorów przyrody i zabytków.

Więcej informacji o atrakcjach turystycznych regionu znajdziesz na www.mazury.travel oraz w licznych publikacjach tematycznych.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.