› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Odeszli od nas. Nie zapomnimy

› bieżące miesiąc temu    1.11.2020
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Odeszli od nas. Nie zapomnimy  fot. archiwum Elblag.net

Wszystkich Świętych, Zaduszki i cały listopad to czas, gdy wspominamy tych, którzy odeszli. Tradycyjnie przypominamy sylwetki zasłużonych elblążan, których pogrzeby odbyły się w tym roku i na koniec poprzedniego.
 

Historia Elbląga to nie tylko książki, obiekty architektoniczne, ale także groby na cmentarzach. Pochowane tam osoby wiele dobrego uczyniły dla naszego miasta, dla tych z którymi się stykali na co dzień podczas pracy zawodowej lub społecznej. 

Pożegnaliśmy:  

ks. Bogdan Ryszard Rusinowski. Miał 90 lat.  Był wikariuszem w elbląskich parafiach, a ostatnio rezydentem w parafii św. Brunona.  To ksiądz diecezji elbląskiej, który był: kanonikiem zasłużonym kapituły w Nowym Stawie, wikariuszem m.in. w Elblągu (św. Mikołaj, św. Jerzy, św. Wojciech), Pomorska Wieś oraz proboszczem  w Straszewie [od 1971-1981], Sętal [1981-1986]. 

Bronisław Waldemar Zimnoch, wieloletni komandor Jachtklubu Elbląg.  Człowiek wielce zasłużony dla rozwoju elbląskiego żeglarstwa i  Elbląga. 

Maciej Czarnocki,  działacz sportowy, emerytowany członek Zarządu Regionu Elbląskiego NSZZ "Solidarność". Od IX 1980 w „S”, organizator Komitetów Założycielskich „S” w szkołach na terenie Elbląga. 1980-1981 członek Zarządu Międzyzakładowej Komisji Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „S”. W 1981 delegat na I WZD Regionu Elbląg, przewodniczący. W VIII 1981 członek ZR Elbląskiego „S”.
Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi (2001), Złotą Odznaką PZŁSz (1975), Złotą Odznaką Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej (2000).

Maria Pawlik w wyniku zakażenia koronawirusem zmarła we Francji, żona skazanego w Sprawie Elbląskiej - Stanisława Pawlika. Ich wnuczka Maryna nakręciła wywiad z babcią o tych tragicznych wydarzeniach i powojennym życiu w Elblągu. Przekazała naszej redakcji oraz IPN kopie archiwalnych fotografi. Więcej czytaj tutaj.

Henryk Słonina,  wieloletni prezydent Elbląga. W  latach 1982–1990 i ponownie w okresie 1994–1998 pełnił funkcję wiceprezydenta Elbląga. Przez trzy kadencje sprawował funkcję prezydenta Elbląga. W 1998 został wybrany przez Radę Miejską na prezydenta miasta. W wyborach samorządowych w 2002, skutecznie ubiegał się o reelekcję, wygrywając w drugiej turze. W kolejnych wyborach został wybrany już w pierwszej turze.

Krystyna Siwiec, wieloletnia nauczycielka fizyki i matematyki elbląskich szkół. Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Gdańskim pracowała w Liceum Medycznym (budynek obecnego II LO), Szkole  Podstawowej nr 23 oraz III i I  Liceum Ogólnokształcącym. Uczyła fizyki, a po ukończeniu studiów podyplomowych, także matematyki. Jej uczniowie zdobywali laury na olimpiadach przedmiotowych. 

Krzysztof Kolba, aktor Teatru im. Aleksandra Sewruka. Na elbląskiej scenie występował od 2011 roku. Otrzymał trzy lata temu Odznakę Honorową Zasłużonego dla Kultury Polskiej. Jego niezapomnianą rolą pozostanie Tewje ze "Skrzypka na dachu", Harpagon w "Skąpcu", Czarnoksiężnik Oz i wyjątkowe kreacje w spektaklach muzycznych, takich jak m.in., "Tuwim bez cenzury", "Miłość ci wszystko wybaczy". Krzysztofa Kolbę ostatni raz na elbląskiej scenie zobaczyliśmy w październiku w roli Skierki w Balladynie (reż. J. Wiśniewski). 

Ksiądz infułat Mieczysław Józefczyk zmarł 25.12 2019 roku. Jest Honorowym Obywatelem Elbląga. Jego działalność wykraczała znacznie poza obowiązki  księdza. Ks. Józefczyk ratował zabytki i przywracał im świetność, pisał książki o historii życia religijnego w Elblągu i okolicach. Był przyjacielem „Solidarności”, Sybiraków, Kresowiaków i byłych żołnierzy Armii Krajowej. Jego przemówienia od serca na uroczystościach patriotycznych były zawsze nagradzane wielkim brawami. Więcej czytaj tutaj. 

Józef Nowicki. Długoletni Prezes elbląskiego Zarządu Okręgowego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.  W 1940 roku zesłany wraz z rodziną na Sybir. Po powrocie do Polski zamieszkał w Elblągu. Był członkiem Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, a od 1999 roku Prezesem elbląskiego Zarządu Okręgowego tegoż Związku. Od maja 2019 roku był też członkiem Zarządu Głównego  Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.
Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem za wybitne osiągnięcia dla Związku Kombatantów, Gwiazdą Kombatancką oraz Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

Marian Stężała (ojciec Tomasza Stężały,  elbląskiego pisarza) zmarł w środę 20 listopada 2019 roku. Od 1957 roku był nauczycielem języka polskiego w Technikum Mechanicznym, a następnie dyrektorem Liceum Wychowawczyń Przedszkoli.  Był inspektorem oświaty Urzędu Miejskiego w Elblągu oraz pierwszym dyrektorem Domu Dziecka przy ulicy Bolesława Chrobrego. Czytaj więcej tutaj. 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.