› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Od 2013 roku płaca minimalna będzie wynosić 1600 zł brutto

› bieżące ponad rok temu    27.12.2012
Agnieszka Światkowska
komentarzy 8 ocen 4 / 100%
A A A
Od 2013 roku płaca minimalna będzie wynosić 1600 zł brutto

Od 2013 r. płaca minimalna zostanie podwyższona o 100 zł. Pracodawcy będą musieli podnieść pensje pracowników do 1600 zł brutto lub 1280 zł brutto (jeśli to pierwsza praca podwładnego). Wyższe będą też m.in. dodatki za pracę w nocy i maksymalna wysokość odprawy.

Taka podwyżka nie musi objąć osób otrzymujących dodatkowo np. premie czy dodatki. Ustalając, czy zatrudniony otrzymuje co najmniej minimum ustawowe, należy bowiem sumować składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, które zostały zaliczone do wynagrodzeń osobowych przez GUS.
 
W związku z podwyższeniem płacy minimalnej wzrośnie także wysokość innych świadczeń lub zobowiązań, których wysokość jest powiązana z najniższą płacą. Wyższe będą m.in. dodatki za pracę w nocy, maksymalna wysokość odprawy pieniężnej oraz dolna granica odszkodowania, którego może żądać pracownik od pracodawcy, który naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu.
 
Podstawa prawna: art. 2 ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. nr 200, poz. 1679 z późn. zm.)
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (8)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ ja
ponad rok temu ocena: 60%  8
Niektóre emeryty mają za tłuste emerytury zrewaloryzować im w drugą stronę(założyć im widełki max 2,5 tyś), a rząd niech popracuje na umowę zlecenie i niech poczuje jak to jest robić tatka latka i gówno z tego mieć oczywiście za 1600 i do 67 lat. Symulantów rencistów na grupach też nie brakuje.
~ NoName
ponad rok temu ocena: 33%  7
Jeśli politycy dają nam więcej zarobić to jednocześnie świadczy o tym że więcej zabiorą nam w podatkach. Teraz będzie wzrost płac a za jakiś czas w górę pójdzie cena paliwa albo ceny w sklepach gwałtownie wzrosną
~ złoty środek
ponad rok temu ocena: 33%  6
Zamknąć ZUS i po sprawie
~ sd
ponad rok temu ocena: 33%  5
Ja bym tych wszystkich pseudo pracodawcow powybijal!!!! Zaplac kredyt za mieszkanie, kredyt za samochod, oplaty za mieszkanie i samochod, kup wyzywienie, ubrania, zapewnij rodzinie rozrywke za najnizsza krajowa.
~ kormoran
ponad rok temu ocena: 0%  4
Super, 5% ludzi dostanie podwyżki :)
~ pracodawca
ponad rok temu ocena: 60%  3
tak ale Ci co tworzą miejsca pracy ledwo już ciągną, żeby wraz z wzrostem płacy rosła tylko pensja, a tutaj większe podatki, większy zus - i znowu Państwo pod pretekstem poprawy dla społeczeństwa nabija własną kieszeń... Super gdyby zus i podatki kosztowały np. 10% całego wynagrodzenia - wtedy pensja minimalna w Polsce już dawno wynosiłaby 2-2,5 tys. na rączkę... a tak... sorry memory do dupy te tory...
~ Compos Mentis
ponad rok temu ocena: 0%  2
czyli zwolni sie dwie osoby, i tym co zostaną podniesie sie pensje - gada sei tyle , ze to małe mśp jest siła napędową gospodarki - a jednocześnie dobija sie małe firmy... wiele firm juz źle stoi , podwyżki spowodują tylko jedno: zwolnienia, zamykanie firm, więcej pracy na czarno i działalności na czarno
~ asd
ponad rok temu ocena: 50%  1
I tak co roku po stowie i za 40 lat dogonimy Europe.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.