› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

komentowane

oceniane

Obchody ósmej rocznicy katastrofy smoleńskiej w Elblągu (+ zdjęcia)

› bieżące ponad rok temu    10.04.2018
Marcin Mongiałło
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Obchody 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Elblągu,Obchody 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Elblągu, fot. Marcin Mongiałło

Dziś, 10 kwietnia, odbyły się miejskie odchody 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Wszystkich Świętych. Następnie uczestnicy przemaszrowali ulicą Agrykola pod Krzyż Katyński, gdzie po okolicznościowych przemówieniach, odczytano apel pamięci i złożono wieńce. Uroczystościom towarzyszła salwa honorowa.  

W katastrofie smoleńskiej, do której doszło 10 kwietnia 2010 roku o godz. 8:41 zginęło 96 osób, a wśród nich: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, wiele osobistości ze środowisk politycznych, wojskowych, kombatanckich, religijnych, z instytucji państwowych i społecznych. Zginęli także, o czym często się zapomina, żołnierze i pracownice 36 Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego (36 SPLT) uczestniczący w locie PLF 101 w dniu 10 kwietnia 2010 roku. 

Najbardziej emocjonalne przemówienie wygłosił przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu Marek Pruszak, który wspomniał o najmłodszej ofiarze katastrofy smoleńskiej:

Najmłodszą ofiarą katastrofy smoleńskiej była 22-letnia stewardessa - Natalia Januszko – z 36. Pułku Lotnictwa, studentka drugiego roku na SGGW w Warszawie. Pochowano ją z honorami na warszawskich Powązkach. W jej grobie, po ekshumacji, znaleziono szczątki pięciu innych osób.

Marek Pruszak przypomniał o wielu nieprawidłowościach związanych z pochówkiem ofiar katastrofy smoleńskiej. Zwrócił uwagę na to, że zamieniono ciała Anny Walentynowicz i prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego. W wielu grobach po ekshumacjach znaleziono szczątki innych osób. Przykładowo w trumnie dowódcy operacyjnego sił zbrojnych, gen. Kwiatkowskiego, ujawniono czternaście części ciała należących do siedmiu osób. W grobach znaleziono również butelki, worki foliowe, rękawiczki sanitarne. Czy (Rosjanie - przyp. red.) chcieli w ten sposób poniżyć naród polski? – pytał. Zwrócił uwagę że ciała zmarłych należy traktować z szacunkiem, kimkolwiek by byli. Podkreślił, że Polacy dbają o znajdujący się nieopodal cmentarz żołnierzy radzieckich, pomimo, że wyzwolenie przez nich Elbląga rozpoczęło de facto kolejną okupację.

Wicewojewoda warmińsko-mazurski Sławomir Sadowski przypomniał ofiary katastrofy smoleńskiej związane z naszym regionem: biskupa polowego Tadeusza Płoskiego, Grażynę Gęsicką, Aleksandra Szczygło, Macieja Płażyńskiego. Wspomniał, że ten ostatno urodził się bardzo blisko Elbląga – w Młynarach, a uczył się w Pasłęku.

Wiceprezydent Elbląga Jacek Boruszka przypomniał, że w katastrofie smoleńskiej zginęło 96 osób – wybitnych przedstawicieli naszego kraju, reprezentujących różne środowiska i ugrupowania polityczne. Podkreslił, że zginęły osoby, które z wielkim zaangażowaniem służyły Polsce.

  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

  • 1
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 1
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 3
   BRAK SŁÓW
  Komentarze (0)

  Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  dodaj komentarzbądź pierwszy!
  Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
  Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.