› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

komentowane

oceniane

O tym jak powstała plotka o elbląskim czołgu przy Armii Krajowej

› bieżące 11 miesięcy temu    10.01.2018
Grażyna Wosińska
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
O tym jak powstała plotka o elbląskim czołgu przy Armii Krajowej   fot. archiwum elblag.net

Elblążanie mogą spokojnie podziwiać dwa czołgi, ten najbardziej znany przy Armii Krajowej oraz ten nowo postawiony przy ulicy Królewieckiej. Wbrew pogłoskom rozpowszechnianym w Internecie Instytut Pamięci Narodowej nie zamierzał  ani nie zamierza ich usuwać.
 
Czołg przy Armii Krajowej (do 1991 roku była to al. Gen. Świerczewskiego) w Elblągu stoi od 1976 roku. Po pewnym czasie mienił się różnorodnymi kolorami, a w 2013 grupa miłośników militariów przywróciła mu barwę zieloną oraz umieściła pamiątkową tabliczkę z napisem: "Symbol walki 1 Warszawskiego Pułku Czołgów im. Bohaterów Westerplatte z hitlerowskim najeźdźcą". Niedawno pojawił się drugi przy ul. Królewieckiej. 

W Internecie pojawiały się i nadal pojawiają się plotki, że elbląski czołg znajduje się na „czarnej” liście Instytutu Pamięci Narodowej. Oznaczałoby to, że należy go usunąć z przestrzeni publicznej, bo podlega ustawie dekomunizacyjnej. Jak jest naprawdę dowiedzieliśmy się u źródła. 

IPN nie chce walczyć z żadnym artefaktem czy zabytkiem sztuki wojennej, obojętnie czy stoi on w muzeum czy na ulicy. Wbrew obecnym tłumaczeniom ustawianie takich czołgów T-34 w latach 70-tych było po prostu... ukrytym złomowaniem sprzętu. Służyły one bowiem jeszcze na przełomie lat 60/70-ch, a gdy weszły nowsze modele (T-54) zaczęto je "upychać" w wielu miastach w celach propagandowych pod pozorem pamięci o wojnie

- wyjaśniał prof. Igor Hałagida, p.o. naczelnik z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Gdańsku.

Dowiedzieliśmy się także w olsztyńskim IPN w jaki sposób powstała plotka. Otóż za sprawą publikacji naukowej „Pomniki wdzięczności Armii Czerwonej w Polsce Ludowej i w III Rzeczypospolitej” z 2015 roku, autorstwa Dominiki Czarneckiej. Tak na marginesie, praca została wyróżniona w konkursie im. Władysława Pobóg – Malinowskiego.
W tej książce jest lista 229 obiektów upamiętniających Armię Czerwoną, w tym czołg z Elbląga. 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.