› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

O kolej nadzalewową walczą wszyscy. Kolejna poselska interpelacja

› polityka ponad rok temu    11.04.2016
Bartłomiej Ryś
komentarzy 2 ocen 4 / 100%
A A A
O kolej nadzalewową walczą wszyscy. Kolejna poselska interpelacja fot. Bartłomiej Ryś

Trudno zliczyć i pamiętać wszystkie publikacje na temat tzw. „kolei nadzalewowej” jakie powstały na łamach naszej gazety. O rewitalizację tej trasy walczą wszyscy, wszyscy też doceniają walory turystyczne tego miejsca. Do tego grona dołączyć poseł Andrzej Kobylarz (Kukiz'15), który na ręce Ministra Infrastruktury i Budownictwa złożył stosowną interpelację.

Poseł Kobylarz to nie pierwszy polityk, który zajął się tematem kolei nadzalewowej. Przypomnijmy: trasa na linii Tropy-Braniewo jest wyłączona z użycia od wielu lat. Kilka tygodni temu media obiegła informacja, jakoby PKP PLK miała w planach całkowitą rozbiórkę torowiska. Informacja ta została jednak sprostowana – na razie żadnych takich planów nie ma.

Nie ma również planu i pomysłu na to, co zrobić, aby kolej nadzalewową reaktywować. Tory, budynki dworców, perony – cała infrastruktura z roku na rok jest w coraz gorszym stanie. Tym faktem zainteresował się również „elbląski” poseł Andrzej Kobylarz z Ruchu Kukiz'15 w interpelacji złożonej na ręce Andrzeja Adamczyka, Ministra Infrastruktury i Budownictwa.

15 września 2015 roku Rada Ministrów zatwierdziła Krajowy Program Kolejowy do 2023 roku. Niestety, wśród planowanych modernizacji, brakuje inwestycji w linie kolejowe w rejonie Elbląga. Najbardziej martwi mnie fakt, że w programie nie przewidziano rewitalizacji linii kolejowej nr 254, przebiegającej na linii Tropy-Braniewo – zwanej potocznie Koleją Nadzalewową. Ten fragment sieci kolejowej od lat popada w ruinę, co poskutkowało całkowitą likwidacją połączeń.

Poseł zaznaczył, że kolej nadzalewowa to nie tylko ważny szlak na lokalnej mapie przewozów pasażerskich, ale również „turystyczna perła regionu”. Kolej nadzalewowa to, zdaniem posła, również ważna inwestycja ze względu na planowany przekop Mierzei Wiślanej.

W kontekście planowanej budowy kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej, co z pewnością przyniesie wzrost liczby turystów w regionie, rewitalizacja tej linii jest rzeczą niezbędną dla zapewnienia ożywienia gospodarczego w regionie.

Na ręce ministra trafiły dwa pytania:

Czy i jakie zmiany planuje Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa w Krajowym Programie Kolejowym do 2023 roku?

Czy Pan Minister widzi zasadność kompleksowego remontu linii kolejowej nr 254 i jakie działania zamierza podjąć, aby doprowadzić do realizacji tej inwestycji?

Odpowiedzi na nie mogą pokazać, czy aktualny rząd ma jakiekolwiek plany względem kolei nadzalewowej. Jeżeli nie – jej przyszłość może być przesądzona.

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 9

  • 4
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 1
    POINFORMOWANY
  • 2
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 1
    WKURZONY
  • 1
    BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ rowerzysta
ponad rok temu ocena: 0%  2
Niech tylko pan poseł powie kto będzie korzystał z tej linii.
~ Jacoby
ponad rok temu ocena: 60%  1
Czas na rewitalizację kolei nadzalewowej...., czas na przekop..., czas na rozwój...
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.