› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

O dalszym losie wydobytej barki zdecydują badania archeologiczne

› bieżące ponad rok temu    29.04.2013
Marcin Pszczółkowski
komentarzy 3 ocen 5 / 100%
A A A
O dalszym losie wydobytej barki zdecydują badania archeologiczne fot. Konrad Kosacz

Czy wydobyta w piątek z rzeki Elbląg barka trafi na złom? Czy może raczej do muzeum? O tym zdecyduje wynik badań archeologicznych, które obecnie są prowadzone przy znalezisku. I najważniejsze pytanie - jakie jeszcze tajemnice kryją wody naszej rzeki?

Jak informowaliśmy w piątek, około godziny 16.30 odbyła się operacja wyciągania starej, poniemieckiej barki, która przeszkadzała w pogłębianiu dna rzeki. Przez ten obiekt wykonawca nie mógł dokończyć inwestycji związanej z budowaniem mostów na rzece Elbląg.

Akcja przebiegła bardzo sprawie, pracownikom było potrzebne tylko około 60 minut na uporanie się z tym dość dużym obiektem. Jej wymiary to około 20 metrów długości oraz 5 metrów szerokości, więc do wyciągnięcia z wody były potrzebne aż dwie koparki stojące na pokładzie innej barki, wspomaganej przez dwa statki typu pchacze. Podczas wyciągania barki z wody, dość mocno została uszkodzona jej prawa burta, co może ją dyskwalifikować jako np. eksponat muzealny.

Teraz do pracy przystąpili archeolodzy, którzy mają dokładnie zbadać obiekt i wydać decyzję, o dalszym losie barki. Jeśli nie będzie przedstawiała żadnej wartości historycznej, trafi z pewnością na złom.

- Wydobyta w piątek barka obecnie jest badana przez archeologa. Sporządzana jest dokumentacja fotograficzno-opisowa dokumentująca wydobyty wrak. Do chwili sporządzenia ostatecznego raportu z badań archeologicznych i przekazania go do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków nie możemy decydować o jej dalszym losie. Więcej szczegółów będziemy możemy przekazać po otrzymaniu pełnego raportu, czyli za ok. 2 tygodnie - informuje Anna Kleina z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego.

Czy wydobyta barka to wszystkie niespodzianki odkryte w wodach rzeki Elbląg? Jak się okazuje, według informacji uzyskanych od jednego z pracowników zaangażowanych w wydobycie obiektu, na dnie rzeki znajdują się jeszcze drewniane elementy starego mostu. Jednak być może nie będą one wydobyte na powierzchnię, ponieważ nie stanowią żadnej przeszkody.
 

    dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

    Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

    • 0
      ZADOWOLONY
    • 0
      ZASKOCZONY
    • 0
      POINFORMOWANY
    • 0
      OBOJĘTNY
    • 0
      SMUTNY
    • 0
      WKURZONY
    • 0
      BRAK SŁÓW
    Komentarze (3)

    Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

    dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
    ~ Jan
    ponad rok temu ocena: 57%  3
    Wypiaskować odmalować i zrobić pomnik dla turystów zamiast tej nie szczesnej lokomotywy
    ~ bezpodpisu
    ponad rok temu ocena: 33%  2
    przecież barka już na złomie jest..
    ~ NoName
    ponad rok temu ocena: 67%  1
    Najpierw doszczętnie zniszczyli barkę wydobywając ją za pomocą koparek zamiast dźwigu. A dopiero teraz zastanawiają się czy barka ma wartość historyczną?
    Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
    Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.