› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

O czym warto pamiętać przygotowując auto przed zimą?

› poradnik ponad rok temu    28.11.2012
Rafał Kadłubowski
komentarzy 3 ocen 3 / 100%
A A A
O czym warto pamiętać przygotowując auto przed zimą? fot. NordGlass

Kiedy temperatura powietrza zaczyna stale utrzymywać się poniżej 7 st. C przygotowujemy nasz pojazd do okresu jesienno-zimowego. Solidny przegląd powinien obejmować nie tylko podstawowe części samochodu, ale również szyby, które zbyt często umykają naszej uwadze.

O samochód warto zadbać jeszcze zanim aura zmieni się na dobre, a temperatura spadnie poniżej 7 st. C. Wymiana ogumienia letniego na zimowe, kontrola instalacji zapłonowej wraz ze stanem akumulatora, płynów chłodniczych czy stanu zawieszenia, a także zabezpieczenie podwozia środkami antykorozyjnymi to podstawowe punkty na liście przygotowań pojazdu do trudnych warunków pogodowych. Wielu kierowców, dysponując odpowiednim zapleczem oraz umiejętnościami, robi to we własnym zakresie. Inni zdają się na usługi profesjonalnych warsztatów. Zanim zdecydujemy się oddać auto w ręce mechanika warto wybrać się na stację diagnostyczną, aby poznać faktyczny stan samochodu. Odpowiednie urządzenia i wiedza diagnosty zapewnią nam pełna informację na temat bieżących potrzeb naszego pojazdu. Takie działania nie tylko stanowią gwarancję komfortu użytkowania samochodu w okresie zimowym, ale przede wszystkim zwiększają bezpieczeństwo nasze i innych użytkowników drogi.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Podstawą bezpieczeństwa, nie tylko w okresie zimowym, jest właściwa ocena, towarzyszących nam w czasie jazdy, warunków atmosferycznych i stanu nawierzchni. Zły stan wycieraczek lub szyb może dodatkowo utrudnić nam jazdę, w znacznym stopniu pogarszając widoczność.
- Zużyte pióra wycieraczek nie zbierają z szyb brudu, deszczu czy śniegu. Doprowadza to często do ograniczenia widoczności, a wieczorami może powodować zjawisko „lśnienia”. Z tego względu obowiązkiem każdego kierowcy przed zimą powinna być wymiana zużytych wycieraczek na nowe.  Należy również pamiętać o uzupełnieniu zbiornika płynem do spryskiwaczy dostosowanym do zakresu temperatur panujących na dworze – radzi Sebastian Mikulski z firmy NordGlass. – W okresie zimowym, kiedy rano szyby pokryte są lodem, a pióra wycieraczek przymarznięte, pamiętajmy, by nie usuwać szronu i lodu poprzez włączenie wycieraczek. Może to doprowadzić do uszkodzenia piór wycieraczek oraz układu elektromechanicznego, odpowiadającego za ich prawidłową pracę  – dodaje ekspert z firmy NordGlass.

Czy istnieje sposób, by ułatwić sobie odśnieżanie auta oraz by topniejący śnieg mniej przywierał do szyby? Warto odwiedzić serwis lub warsztat oferujący nanoszenie powłok hydrofobowych, nazywanych potocznie "niewidzialną wycieraczką". Zabieg hydrofobizacji ekstremalnie zmniejsza przyczepność brudu, cząstek wody, śniegu oraz lodu do szyb naszego samochodu.
- Hydrofobizacja sprawia, że podczas jazdy już z prędkością 60-70 km/h woda jest samoczynnie usuwana z powierzchni szyby. Zastosowana powłoka hydrofobowa zmniejsza o 70% przyczepność zabrudzeń, poprawia jakość pola widzenia, ułatwiając także odśnieżanie, co jest szczególnie istotne zimą – mówi Sebastian Mikulski z NordGlass.

Szyby – koniecznie bez uszkodzeń!

W okresie zimowym, kiedy drogi posypywane są solą lub piaskiem rośnie ryzyko trwałego uszkodzenia szyb w samochodzie. Jeżeli na szybie pojawią się niewielkie pęknięcia czy odpryski – udajmy się do warsztatu. Pozostawienie nawet drobnego uszkodzenia bez naprawy grozi jego powiększeniem, które z kolei może doprowadzić do mandatu,  zatrzymania dowodu rejestracyjnego oraz oczywiście poniesienia - znacznie wyższych - kosztów związanych z wymianą szyby. Niewielkie odpryski, poprzez różnicę temperatur powstającą  m.in. w trakcie wychłodzenia i gwałtownego ogrzewania auta, mogą przerodzić się w pęknięcia, które będą niemożliwe do naprawienia. Lepszym i z pewnością bardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie zapobieganie takim sytuacjom zawczasu. Tego zdania jest również Sebastian Mikulski, ekspert z firmy NordGlass.
- W sezonie zimowym w naszych serwisach wzrasta ilość aut z bardzo poważnymi uszkodzeniami przedniej szyby, które kwalifikują szybę już tylko do wymiany. Wiele tych uszkodzeń powstało przez zaniedbanie - początkowo niewielkiego - odprysku. Trzeba pamiętać, że nawet niewielka usterka pod wpływem zmiany temperatury, czy też znacznej różnicy temperatur między kabiną pojazdu, a powietrzem na zewnątrz samochodu, może bardzo szybko przerodzić się w poważne pęknięcie. Można temu zaradzić naprawiając szybę, zanim jeszcze uszkodzenie stanie się poważne. W serwisach naprawiamy szyby, w których defekt jest nie większy niż 5-złotowa moneta, czyli jego średnica nie przekracza 24mm, oraz gdy usterka znajduje się przynajmniej 10cm od krawędzi szyby. Pamiętajmy, że koszt naprawy szyby to tylko 140 zł, co stanowi często ułamek kosztu ewentualnej późniejszej wymiany – tłumaczy fachowiec. Naprawa przywraca szybie jej wartości użytkowe, zabezpiecza przed powiększeniem uszkodzenia i jest objęta gwarancją.

Na przekór zimie

Trudne warunki atmosferyczne podczas sezonu zimowego są uciążliwe dla kierowców i stanowią realne zagrożenie dla użytkowników pojazdów. „Pamiętajmy, że szyby - pozostające w dobrym stanie - stanowią jeden z istotnych elementów tzw. bezpieczeństwa pasywnego samochodu. Przy zimowej aurze, gdy zmrok zapada szybciej, a drogi są śliskie dobra widoczność jest jedną z najważniejszych kwestii wpływających na bezpieczeństwo.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (3)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ murnis
ponad rok temu ocena: 0%  3
Akumulator warto wymienić, tym bardziej, że polskie firmy (choćby Jenox) robią niedrogie, a całkiem przyzwoite. A już wczoraj i dziś widziałem paru nieszczęśników, którzy nie wymienili i był klops.
~ rychu
ponad rok temu ocena: 33%  2
Proponuję kupić koncentrat płynu do spryskiwacza za 10 zł- K2 z dodatkami nanomolekularnymi i będzie dwa w jednym. Rozcieńczamy 1/1 i temperatura zamarzania spryskiwacza będzie do -20 a wychodzi 2-3 litry płynu do spryskiwacza. Najważniejsza w zimie to zmiotka, łopata, koc i oczywiście solidny przegląd samochodu. Oczywiście dobre opony zimowe z bieżnikiem min 5-6 mm. Lepiej jest kupić tanie opony nowe niz jeździć na zjeżdżonych markowych. Przy samochodach z przednim napędem używane opony z lepszym bieżnikiem zakładamy na przód! Nie używamy rozmrażaczy do zamków (niszczą gumki uszczelniające) tylko po umyciu samochodu, zamki przedmuchujemy sprężonym powietrzem. Uszczelki smarujemy gliceryną lub siliconem. Pod gumowe dywaniki podłogowe wkładamy gazety. Po nasyceniu w odą z rozpuszczonego śniegu i błota wymieniamy na suche. Gazeta jest bardzo dobra bibułą. Aby szyby podczas dużych mrozów nie zamarzały włączamy klimatyzację podobnie kiedy jest mokro i pada deszcz, czy śnieg.
~ ja
ponad rok temu ocena: 0%  1
Ciekawe jak chcesz uruchomić klimę poniżej 3 stopni Celsjusza... Samochody z klimą mają czujnik temperatury zewnętrznej i nie uruchomisz klimy poniżej konkretnej temperatury.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.