› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Nowoczesne podejście do wychowania dzieci – jaki prezent wybrać?

› bieżące 19 dni temu    22.05.2023
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Nowoczesne podejście do wychowania dzieci – jaki prezent wybrać?

Dwudziesty pierwszy wiek to czas, w którym nowoczesne technologie stale się rozwijają. W związku z tym nie powinno nas dziwić, że rodzice coraz częściej decydują się na kupowanie dzieciom elektronicznych gadżetów w formie prezentu na urodziny czy święta Bożego Narodzenia. Oczywiście, nie oznacza to, że KAŻDY rodzic jest ZAWSZE ograniczony do elektroniki. Wręcz przeciwnie – warto zdecydować się również na inne, nietypowe zabawki dla dzieci. Takie podejście jest zgodne z nietypowym podejściem do wychowania.

Nowoczesne podejście do wychowania dzieci… czyli jakie?

Obecnie można spotkać się z różnymi podejściami co do tego, jak wychowywać dziecko. Nowoczesne metody i koncepcje są często odmienne lub nawet przeciwstawne wobec siebie. Warto jednak zwrócić uwagę na pewną interesującą kwestię. Otóż, jak się okazuje, zaobserwowaliśmy pewien interesujący fakt: czasem można spotkać się z opinią, zgodnie z którą nowoczesne wychowanie dziecka niekoniecznie musi opierać się wyłącznie na elektronicznych gadżetach. Wydaje się, że jest wręcz przeciwnie – rozwiązania cyfrowe dają spore możliwości, ale klasyczne zabawki również mogą zapewnić wiele frajdy.

Pokusimy się nawet o odważniejsze stwierdzenie – im bardziej rozwijają się nowoczesne technologie cyfrowe, tym cenniejsze są „osobiste” wrażenia, a na takie można liczyć właśnie w przypadku zabawek tradycyjnych.

Tradycyjne zabawki – dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Jeśli maluch będzie na co dzień obchodzić się z zabawkami, będzie on w stanie lepiej poznać otaczający go świat. Dzięki temu dowie się on np. tego, jak wyglądają poszczególne materiały: aksamit, drewno, plastik, kauczuk itp. Wydaje się, że w przypadku małego dziecka jest to lepsze rozwiązanie w porównaniu z ekranem tabletu, na którym – nawet pomimo polepszającej się z roku na rok (a właściwie z miesiąca na miesiąc, ponieważ postęp ten jest naprawdę szybki) – wszystko wygląda dość podobnie.

Nowoczesne wychowanie – po jakie zabawki warto sięgnąć?

Jednym z nietuzinkowych prezentów, po jakie warto sięgnąć, jeśli naszym celem jest nowoczesne wychowanie, jest drewniany smok do pomalowania. Tego rodzaju zabawki to nie tylko sposób na zabawę (które dziecko nie lubi smoków?), ale także metoda pozwalająca na zachęcenie malucha do wykorzystania swojej wyobraźni i umiejętności artystycznych. W jaki sposób? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: tę drewnianą zabawkę można malować na różne kolory. Takie działanie umożliwia kilkuletnim dzieciom rozwijanie kreatywności, poznawanie kolorów oraz doskonalenie koordynacji ruchowej. Jest to doskonały sposób jako trening rozwijania umiejętności manualnych.

Oczywiście, na drewnianym smoku nie kończą się pomysły, jeśli chodzi o nowoczesne wychowanie malucha. W rzeczywistości bowiem dostępnych rozwiązań jest znacznie więcej. Przykładowo, może być to także pluszowy zwierzak (np. piesek) do ciągnięcia. Tego typu zabawka nie tylko zapewnia rozrywkę na co dzień, ale także – co jest równie ważne – może skutecznie rozwijać zdolności motoryczne dziecka. Wreszcie, zabawka na sznurku jest w stanie skutecznie symulować opiekę nad zwierzęciem.

Podsumowując, nowoczesne zabawki to nie tylko elektronika, a nawet najlepszy gadżet oparty na sztucznej inteligencji nie jest (jeszcze) w stanie zastąpić beztroski, jaką daje dobra zabawa na świeżym powietrzu. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że zabawa zgodnie z nowoczesnym podejściem do wychowania to umiejętne połączenie przyjemnego (zabawa, czyli to, na co liczy chyba każde dziecko) z pożytecznym (poprawa zdolności motorycznych, nauka kolorów, materiałów itp.).

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.