› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Nowe spojrzenie na dzieje Elbląga

› bieżące miesiąc temu    26.05.2022
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Nowe spojrzenie na dzieje Elbląga fot. UM Elbląg

W Ratuszu Staromiejskim odbyła się dziś laudacja książki prof. Andrzeja Groth pt. „Elbląg. Od pradziejów do współczesności”. W przystępny sposób prezentując dzieje miasta, książka ma zainteresować zarówno pasjonatów historii, jak i młodych czytelników.

Choć to nowe wydawnictwo, to przygotowane zostało w oparciu o dużą naukową pracę jaką była wielotomowa historia Elbląga, która powstawała na przełomie XX i XXI wielu. Teraz prof. Groth zebrał w jednym dziele najważniejsze informacje o historii miasta, doprowadzając je aż do współczesności. Wydaniu książki patronował Witold Wróblewski prezydent Elbląga, który wsparł jej wydanie w nakładzie 500 egzemplarzy.

Dzisiejsza laudacja przyciągnęła do Ratusza miłośników historii, środowisko naukowe, samorządowców oraz młodzież elbląskich szkół. Uroczystość rozpoczęła się od krótkiego występu skrzypcowego Karoliny Nowotczyńskiej, dyrektor Elbląskiej Orkiestry Kameralnej.

Zwracając się do zebranych prezydent Witold Wróblewski podkreślił, że dla nas współczesnych historia miasta może być wskazówką i przewodnikiem. Zdaniem prezydenta wielkie dzieło jakim była wielotomowa historia Elbląga zrodziła pomysł opracowania krótszego, bardziej syntetycznego i przystępnego dzieła. Do tego pomysłu udało się przekonać prof. Grotha, który podjął się tego zadania

- Mam nadzieję, że książka spopularyzuje historię miasta wśród mieszkańców, w szczególności wśród młodzieży oraz tych którzy nasze miasto odwiedzają. Elbląg to obok Gdańska i Torunia najważniejsze miasto Prus Królewskich. Historią Elbląga zainteresował mnie bezpośrednio prof. Gierszewski, który zajmował się miastem. Kiedy zmarł postanowiłem kontynuować jego dzieło – mówił prof. Groth o tym jak zaczęło się jego fascynacja Elblągiem.

- Niewiele miast w Polsce doczekało się obszernych monografii. Prym w naszym szeroko pojętym regionie wiodą Gdańsk, Toruń i właśnie Elbląg. Od kilkudziesięciu lat władze Elbląga sprawują mecenat nad środowiskiem naukowym, środowiskiem historycznym. Od jakiegoś czasu wskazywano na potrzebę opracowania dzieła bardziej przystępnego, syntetycznego od wielotomowej historii miasta. Dzięki temu powstała książka „Elbląg od pradziejów do współczesności”. To książka dla tych, którzy chcą szybko i rzetelnie poznać historię miasta – mówił ks. prof. dr hab. Wojciech Zawadzki.

Podsumowaniem laudacji była debata historyczna dotycząca Elbląga z udziałem prof. Andrzeja Grotha, ks. prof. Wojciecha Zawadzkiego, Jacka Nowińskiego dyrektora Biblioteki Elbląskiej oraz Lecha Trawickiego dyrektora Muzeum Archeologiczno-Historycznego.

Po zakończeniu debaty prof. Groth podpisywał swoją książkę nowym czytelnikom.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.