› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Nowa odsłona Domu Rektora w Elblągu

› bieżące 3 miesiące temu    5.06.2023
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Nowa odsłona Domu Rektora w Elblągu fot. Nadesłane

Dom Rektora niebawem stanie się miejscem, w którym elblążanie i odwiedzający miasto goście będą mogli m.in. skosztować warzonego tu piwa. W budynku przy Bulwarze Zygmunta Augusta 12 mieścić się będzie pub, wciąż działa tu „Dom Gier", czyli Escape Room, do którego dołączył przeniesiony z ul. Św. Ducha „Gaming Room", czyli salon gier komputerowych.


Właścicielem dwóch zabytkowych budynków na elbląskim Starym Mieście jest osoba prywatna, a jeden z budynków wynajmowany był m.in. na działalność kulturalną i rekreacyjną. Obecnie XVI-wieczny Dom Rektora wynajmowany jest przez elbląską Akademię Sztuki Baletowej, znajduje się tu również Escape Room, a od niedawna także kafejka dla miłośników gier komputerowych wraz ze sklepem komputerowym. W drugim, znacznie większym, budynku trwają właśnie prace budowlane i instalacyjne. Właściciel od dawna planował otworzyć tu lokal gastronomiczny oraz mały browar, a 22 maja br. powołana została do życia spółka pn. „Dom Rektora", która pomoże sfinalizować te plany.

- Chcielibyśmy wspólnymi siłami stworzyć tu miejsce, w którym każdy, a przynajmniej wielu, znajdzie coś dla siebie – mówi Anna Zubiel, Prezes nowo powołanej spółki. – Będzie pub w klimatycznym, przepełnionym historią miejscu, z możliwością skosztowania warzonego przez nas piwa i podjedzenia, fani rozrywki umysłowej mogą w Escape roomie rozwiązywać różne zagadki, a wolących gry komputerowe zapraszamy do Gaming Roomu. W przyszłości ponownie uruchomiona zostanie w Domu Rektora także sala weselna, bo wnętrza są piękne i mają duży potencjał.

Na zapleczu Domu Rektora przy Bulwarze Zygmunta Augusta znajduje się charakterystyczne wejście ozdobione dwoma kamiennymi Sfinksami. Mieszkali kolejni rektorzy założonego w 1535 r. Gimnazjum Elbląskiego, w którym obecnie mieści się Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu.

- O ile Dom Gier i sala weselna już tu funkcjonowały, pub i mini browar Elbinger oraz kafejka dla graczy będą nową odsłoną Domu Rektora - mówi Rafał Brzostek, wspólnik w spółce i syn właściciela budynków. – Wierzę, że cały kompleks będzie tu działał z powodzeniem.

Jak dodaje Ariel Zubiel, właściciel dużej firmy spawalniczej i wspólnik „Domu Rektora" Sp. z o.o., dzięki połączeniu doświadczenia wszystkich zaangażowanych w nową spółkę może powstać tu wyjątkowe miejsce na mapie Starego Miasta.

- Ania od lat związana jest z branżą gastronomiczną, Rafał z rozrywkową, ja pomagam w przygotowaniu kadzi do uruchomienia browaru i wyposażeniu pubu – mówi. – Obecnie przygotowujemy się do Dni Elbląga, podczas których chcemy się już pokazać i zaprosić elblążan i przyjezdnych na grilla.

Grill odbędzie się w ogródku znajdującym się z tyłu budynków, do którego prowadzi brama znajdująca się zaraz za budynkiem muzeum. Tu rozstawiony jest duży namiot, stoły i ławy, ustawione zostaną leżaki, jest też miejsce na ognisko, a organizatorzy planują również uruchomienie w specjalnie przygotowanych miejscach punktów sprzedaży jedzenia typu street food.

Odwiedzających „Dom Rektora" zaskoczyć może także próba połączenia historii z nowoczesnością - nie tylko z racji street foodu, czy umiejscowienia tu Gaming Roomu, ale także zamiaru wprowadzenia do zagospodarowania terenu konstrukcji metalowych, niczym elementów industrialnych w modnych obecnie wnętrzach.

Zatem nowa odsłona „Domu Rektora" już niebawem, bo 23-25 czerwca.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.