› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Nowa książka Tomasza Stężały o śmiertelnie niebezpiecznej piękności

› bieżące miesiąc temu    28.10.2020
Redakcja elblag.net
komentarzy 1 ocen 0 / 0%
A A A
Nowa książka Tomasza Stężały o śmiertelnie niebezpiecznej piękności

Tomasz Stężała, elblążanin autor wielu powieści historycznych zaprasza do przeczytania najnowszej o Wandzie, która żyje na przełomie IV i V wieku. Jest piękna, w chwilach radosnych łagodna, lecz gdy się pogniewa bywa zaborcza i śmiertelnie niebezpieczna. „Wanda” i wiele innych powieści autora do nabycia za 10 złotych. Szczegóły na  www.tomaszstezala.pl. 

Tomasz Stężała pierwszy cykl powieści poświęcił Elblągowi:  "Elbing 1945: Prawdziwa historia Elbląga" („Elbing 1945. Odnalezione wspomnienia”, „Elbing 1945, „Pierwyj Gorod”). Potem cofnął się nieco w czasie i napisał: "Trzy Armie" („Porucznicy 1939”, „Kapitanowie 1941. Pseudonim Grzmot”, „Kapitanowie 1941. Kryptonim Ubezpieczalnia”, „Pułkownicy 1944. Rzeczpospolita Partyzancka”, „Pułkownicy 1944. Nowe życie”) oraz „Aptekarz”.

Następnie Tomasz Stężała cofnął się w czasie o kilka wieków, ale nadal akcja cyklu powieści rozgrywa się w okolicy Elbląga. Pisaliśmy już o  „Wojnie bogów” i "Buncie starych bogów". Jest i  „Łaska i gniew bogów” -  trzecia część, która dzieje się dziesięć lat później, w 1254 roku, kiedy wydaje się, że po raz pierwszy Krzyżacy mogą z nieco większym optymizmem spojrzeć w przyszłość. Elbing i inne miejscowości wchodzą w okres małej stabilizacji, wydaje się też, że nic władzy Chrystusa (przynajmniej na terenach leżących nad Bałtykiem i Wisłą) zagrozić nie może. Wciąż jednak chrześcijaństwo nie sięgnęło Sambii, gdzie znajduje się główny ośrodek pruskiego pogaństwa. Główni bohaterowie, rodzina Odona musi zebrać wszystkie siły by stanąć do nierównej walki.

Ostatnia książka to „Wanda”. Tak pisze o niej autor:

W swoim marszu przez historię postanowiłem się cofnąć jeszcze dalej w przeszłość, do przełomu IV i V wieku po Chrystusie. Już dawno chciałem pogrzebać w tych bardzo dramatycznych czasach kolejnych wędrówek ludów, związanych zwłaszcza z najazdami Hunów na Europę. Ze świadectw archeologicznych wiemy, że na naszych ziemiach żyły plemiona Gockie, Gepidzkie i zwłaszcza Wandalowie, a kolejne ludy ( w tym przodkowie Słowian) już “pakowali się” by ruszyć między Dniestr a Odrę i Tatry oraz Bałtyk. 

Istniejąca tu kultura była bardzo rozwinięta, a ludzie, którzy wywędrowali stąd przemaszerowali przez Europę i Afrykę by wreszcie zdobyć Rzym.Pisał o tym Wincenty Kadłubek i choć naukowcy pokpiwają z jego pradziejów Polski, to nawet jeżeli jest to bajka, to bardzo piękna.  Skandynawowie mają swoje sagi, Niemcy Zygfryda i złoto Renu a Polacy?
Otóż i my mamy swojego bohatera lub bohaterkę (stąd Wanda).

W tej książce jest jak zwykle dużo przygód i znacznie więcej relacji uczuciowych niż w poprzednich książkach.

Tomasz Stężała obiecuje, że niebawem ujrzy światło dzienne kolejny tom zatytułowany “Magnus”, który obecnie jest w korekcie. 

Kto woli czasy bardziej współczesne to polecamy powieść „Szesnasta Pancerna”. Bohaterem jest podchorąży Kmita, odwalający swój rok obowiązkowej służby wojskowej w 1986 roku na poligonach Pomorza. Codzienną, poligonowa rutynę zakłócają niepokojące wieści, potem rozkazy i gorączkowe przygotowania do wielkich manewrów w NRD.

W książce opisałem swoje przeżycia z czasów „woja” i to, jak mogłaby wyglądać III Wojna światowa widziana z perspektywy żołnierza LWP. Jest to dla mnie książka unikalna, napisana z wielką pasją, którą bardzo lubię. Mam nadzieję, że i moi czytelnicy ją wkrótce poznają

- ujawnia Tomasz Stężała.

O cykl powieściowym „Rogata dusza Polaka” czytaj tutaj. 

Książki kosztują tylko 10 złotych. Szczegóły na   www.tomaszstezala.pl

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 10

 • 8
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Adamski
miesiąc temu ocena: 100%  1
Myślałem, że pan Stężała już zaprzestał pisania, a tu proszę. Szkoda, że nie w papierze.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.