› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Niezwykła jednostka wpłynie do Elbląga. Ma napęd słoneczny

› bieżące ponad rok temu    11.06.2021
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Niezwykła jednostka wpłynie do Elbląga. Ma napęd słoneczny fot. ECO AWF

Łódź napędzana energią słoneczną. Rozwiązanie, które do tej pory było kojarzone głównie z rynkiem samochodów elektrycznych. W okolicy drugiego tygodnia lipca będzie ją można zobaczyć w Elblągu.

Konstrukcja została wykonana przez profesora Stefana Nowaka z Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w KatowicachKatowicach. Nazywa się ECO AWF i od maja płynie po polskich wodach. Rejs odbywa się pod patronatem Parlamentarnego Zespołu Dróg Wodnych.

Wzrost świadomości społeczeństwa i postęp techniczny sprawiły, że napędy elektryczne znajdują również zastosowanie w jednostkach pływających. Takie rozwiązanie wpisuje się w założenia zrównoważonego rozwoju i sprawia, że ECO AWF jest zeroemisyjna i w pełni przyjazna dla środowiska.

Nie tylko naukowo-badawczy rejs ECO AWF – Kompas 1

Cel ekspedycji to sprawdzenie przygotowania szlaków wodnych do ekoturystyki i skontrolowanie jakości powietrza, wody, osadów, jak również czystości trasy. Innowacyjna łódka wypłynęła 8 maja z Raciborza, a cały rejs potrwa łącznie blisko cztery miesiące. Zaplanowano odwiedziny Kołobrzegu, Gdyni, Gdańska, Elbląga, Iławy oraz Mikołajek.

Jacht napędzany energią słoneczną pojawi się na Mazurach – Nasz rejs ma przede wszystkim charakter naukowo-badawczy, ale jednym z naszych celów jest również promocja turystyki wodnej, która dzięki wykorzystaniu energii słonecznej może być w pełni proekologiczna – powiedział prof. Stefan Nowak z Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, organizator ekspedycji. – Pokazuje to doskonale nasza wyprawa. Jesteśmy zadowoleni z działania zamontowanych paneli fotowoltaicznych, co pozwala nam cieszyć się podróżą w zgodzie z naturą.

Rejs jednostki, oprócz celów badawczych, ma za zadanie promocję szeroko pojętej ekologii, zrównoważonego rozwoju i gospodarki o obiegu zamkniętym, czyli minimalizację produkcji odpadów, a co za tym idzie zmniejszenie zużycia energii i materiałów. Co ciekawe, także sama łódka pochodzi z recyklingu. Wcześniej służyła jako szalupa na radzieckim zbiornikowcu, a następnie została gruntownie zmodernizowana i przebudowana przez prof. Stefana Nowaka.

Elektromobilność na wodzie

– Elektromobilność to nie tylko samochody – zaznaczył Paweł Szczeszek, prezes Enei. – Napęd wykorzystujący silnik elektryczny ma wiele zastosowań, a jak pokazuje wspierany przez Eneę rejs badawczy, z powodzeniem może być stosowany także w jednostkach pływających. Projekt ECO AWF wpisuje się w wizję nowej Enei – firmy nowoczesnej, ekologicznej i otwartej na nowe wyzwania oraz możliwości. Wsparliśmy rejs również ze względu na zaangażowanie młodzieży i wymiar edukacyjny projektu. ECO AWF jest małym symbolem zachodzących wokół nas zmian dotyczących myślenia o ochronie środowiska, mobilności i zastosowaniu energii elektrycznej z odnawialnych źródeł.

Jacht napędzany energią słoneczną pojawi się na Mazurach Załogę stanowią pracownicy oraz studenci Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, Politechniki Częstochowskiej i Uniwersytetu Śląskiego. Podczas czteromiesięcznej podróży uczestnicy rejsu zbierają dane, a efektem ich pracy będzie raport na temat stanu jakości wód i powietrza na trasie rejsu po Odrze, Zalewie Szczecińskim i w strefie przybrzeżnej Morza Bałtyckiego.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.