› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Niemcy roszczą sobie prawa do majątków na Warmii i Mazurach?

› bieżące ponad rok temu    20.03.2015
Paweł Makowski
komentarzy 9 ocen 27 / 44%
A A A
Zdjęcie poglądowe, stanowi wyłącznie ilustrację do artykułuZdjęcie poglądowe, stanowi wyłącznie ilustrację do artykułu fot. www.galleryhip.com

- Ktoś zapukał do drzwi - opowiada pan Jerzy. - Otworzyłem, bo myślałem, że to listonosz. Przede mną stał mężczyzna w podeszłym wieku.  Ubrany był w długi, ciemnozielony płaszcz. Obok niego stała kobieta, prawdopodobnie wnuczka. W pewnym momencie odezwał się do mnie. Usłyszałem niemieckie "Guten tag" i zamarłem. Tamten chyba to zauważył, bo odwrócił się w stronę dziewczyny, która po chwili odrzekła łamaną polszczyzną: "Dzień dobry".

Tak zaczyna się zapewne wiele historii, w których główne role odgrywają dawni mieszkańcy warmińsko-mazurskich miejscowości, powracający w miejsca im bliskie, pamiętane z młodości. Część z nich wraca, by upomnieć się o to, co zmuszeni byli zostawić oni sami lub ich rodzice, gdy uciekali przed Amią Radziecką, gdy ta wkroczyła do naszego kraju w 1945 roku.

Jednak nie tylko oni domagali bądź domagają się odszkodowań czy też mają inne roszczenia. Także niektórzy Niemcy, którzy mieszkali na terenie Warmii i Mazur jeszcze po roku 50., ale wyjechali później do ojczyzny, wracają po latach, by dochodzić swoich praw. Tak było w przypadku Dietera Lorenza, który w wyniku procesu (trwającego od 2006 do 2013 r.) odzyskał 15 ha lasów koło Szczytna, pozbawiając prawa do nich Lasy Państwowe na mocy zmiany wpisu w Księdze Wieczystej.

W warmińsko-mazurskich sądach toczy się wiele podobnych spraw. Czy do Elbląskiego Urzedu Miejskiego wpłynęły wnioski dawnych mieszkańców naszego miasta o zadośćuczynienie lub zwrot porzuconego przed laty majątku, które następnie rozpatrywane były przez sąd? Jak informuje Rafał Maliszewski z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego:

Do Urzędu Miejskiego w Elblągu nie wpłynęły żadne wnioski, dotyczące odszkodowań za nieruchomości poniemieckie, przejęte przez państwo polskie po 1945 roku.

Warto jednak zaznaczyć, że część takich zdarzeń nie kończy sie wnioskiem, złożonym w urzędzie.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (9)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ WON!!!
ponad rok temu ocena: 33%  9
https://www.youtube.com/watch?...
~ WON!!!
ponad rok temu ocena: 0%  8
Jeżeli szczynukowicz zostanie wybrany , wprowadzony zostanie podatek katastralny W projekcie „Założenia Krajowej Polityki Miejskiej do roku 2020”, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, zapis o „wprowadzeniu podatku od wartości nieruchomości ad valorem lub podatku zależnego pośrednio od wartości nieruchomości” Może to być groźne dla większości rodzin w Polsce, które posiadają mieszkanie lub dom, gdyż nawet jeśli wysokość podatku wyniesie zaledwie 1 proc. wartości nieruchomości, to kwoty okażą się nie do zapłacenia. Od mieszkania wartego 500 tysięcy złotych, zamiast dotychczasowych 100 złotych podatku od nieruchomości, trzeba będzie płacić 5 tys. złotych podatku katastralnego rocznie, a od domu o wartości 2 milionów złotych – 20 tys. złotych rocznie zamiast 200-300 złotych podatku od nieruchomości. Ponadto podatek katastralny zmusza do sprzedaży nieruchomości, szczególnie osoby o niskich dochodach, co w konsekwencji prowadzi do wywłaszczenia.
~ T1
ponad rok temu ocena: 80%  7
Niech te jełopy w sejmie zmienią w końcu praw, żeby żaden szwab nie mógł nic dostać w Polsce. Sami "zorganizowali" II Wojnę Światową, wymordowali miliony ludzi, więc "morda w kubeł".
~ dziadek 88
ponad rok temu ocena: 73%  6
ja zabieram ich do stuthofu i najpierw pokazuje im krematorium a potem kaze im tam wlazic ..... roszczenia kurwa mac ....
~ Do pomorskiego!
ponad rok temu ocena: 80%  5
Ano do UM Elbląg nie wpłynęły takie roszczenia, bo nawet ówcześni Niemcy wiedzieli, że Elbląg to nie Warmia i Mazury. Natomiast przedstawione sytuacje dotyczą Warmii i Mazur. Przestańcie szufladkować Elbląg jako W-M. Dla wyjaśnienia - granice województw nie pokrywają się z faktycznymi krainami geograficznymi.
~ rolnik
ponad rok temu ocena: 78%  4
mam sierzp tatowy w pogotowiu
~ powiec
ponad rok temu ocena: 77%  3
Redakcjo po co straszycie ludzi czy waszą ambicją jest zrównanie się z poziomem FAKTU? Roszczenia to mogą mieć jedynie Niemcy posiadający obywatelstwo polskie którzy wyemigrowali z terenu Polski po wojnie, a ich majątki przejęły gminy bez dokonania zmian w papierach i stąd sa problemy = przez niedbalstwo polskich urzedników!
~ mimoza
ponad rok temu ocena: 54%  2
Podjął pan odważny temat, Panie Pawle. Nie wszystkim się to widać podoba. Do przedmówcy: polecam lekturę "Rzeczpospolitej". Tam sprawa Lorenza była opisywana, więc to żadne bzdury, proszę mi wierzyć.
~ kompromitacja!
ponad rok temu ocena: 50%  1
Apel do wydawcy! Czy wy wiecie co tu się dzieję? Czy wydawca wie co za bzdury wypisują ludzie którym chyba płacicie?
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.