› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Niecodzienne, rycerskie wesele Artura i Alicji w Malborku (fotorelacja)

› relacje ponad rok temu    9.05.2017
Marcin Mongiałło
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Niecodzienne, rycerskie wesele Artura i Alicji w Malborku (fotorelacja) fot. Marcin Mongiałło

Ah, co to był za ślub i wesele, chciałoby się rzec. Bezsprzecznie były wyjątkowe, bo rycerskie. Zawarcie związku malżeńskiego odbyło się w Urzędzie Stanu Cywilnego przy pl. Słowiańskim w Malborku, gdzie państwo młodzi, elblążanie Alicja i Artur, złożyli śluby, po czym odbyła się plenerowa uroczystość weselna.

W bardzo średniowiecznej scenerii, a mianowicie na przedzamczu malborskiego zamku, nieoodal baszty maślankowej, rzeki Nogat oraz przebiegającej tuż obok linii kolejowej, bawiło się kilkudziesięciu rekonstruktorów historycznych i rycerzy wchodzących w skład Drużyny Wojów Pruskich Karrega oraz Chorągwi Komturii Elbląskiej. Miejsce było naprawdę wyjątkowe. Każdy mógł poczuć ducha dawnych czasów, tym bardziej, że większość weselników była ubrana w stroje z epoki, używała glinianych naczyń nawiązujących swoim wyglądem do odległych czasów oraz bawiła się w zabawy znane setki lat temu. Strzelano z łuków, można było skosztować podpłomyków pieczonych nad ogniskiem. Uśmiech nie schodził z twarzy gości, co było zasługą osób prowadzących różnego rodzaju oryginalne konkursy. Wszystko obserwowały z góry gołębie siedzące na szczycie baszty maślankowej oraz turyści zaglądający tutaj z odległego o kilkadziesiąt metrów ceglanego muru.

Sama malborska baszta maślankowa jest przepiękna i bardzo oryginalna. Jej dach jest zwieńczony postacią kobiety pochylonej nad maselnicą. To jedna z najwyższych wież w kompleksie zamkowym. Liczy niemal 29 metrów wysokości, a jej średnica dochodzi do 8,7 metra. Została wybudowana w latach 1335-1340 i jest najdalej wysuniętą w kierunku północnym ze wszystkich wież zamku w Malborku. Przez setki lat pełniła funkcję strażnicy. Dlaczego maślankowa? Jedna z legend mówi, że kiedy Krzyżacy wprowadzili podatek od ubijania masła, spotkało się to z ostrym sprzeciwem rajców miejskich. Twierdzili oni, że w związku z tą decyzją wzrośnie cena masła, co spowoduje, że znacznie mniej ludzi będzie stać na jego zakup. W konsekwencji spadną ich zyski. Krzyżacy obawiając się zamieszek zamknęli buntowników w wysokiej wieży. Stąd też nazwa.

Rycerskie wesele zakończyło się dobrze po godzinie 21.00. Było niezwykłe, bardzo klimatyczne, nie tylko ze względu na miejsce, ale także za sprawą wspaniałych ludzi biorących w nim udział. Wszak byli to rycerze i wojowie...

    dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

    Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 10

    • 9
      ZADOWOLONY
    • 0
      ZASKOCZONY
    • 0
      POINFORMOWANY
    • 0
      OBOJĘTNY
    • 0
      SMUTNY
    • 0
      WKURZONY
    • 1
      BRAK SŁÓW
    Komentarze (0)

    Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

    dodaj komentarzbądź pierwszy!
    Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
    Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.