› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Niecodzienna lekcja historii

› rozwój i edukacja ponad rok temu    26.11.2013
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 4 / 75%
A A A
Niecodzienna lekcja historii fot. Nadesłane

W minioną sobotę, młodzi sympatycy Prawa i Sprawiedliwości wybrali się do Warszawy, aby zwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Wojska Polskiego. To była dla nas żywa lekcja historii przekazana w niecodzienny, niestandardowy sposób, różniący się od tych na zajęciach w szkole czy na uniwersytecie.

W Muzeum Wojska Polskiego możemy obejrzeć unikalne eksponaty z zakresu militariów z tysiącletniej historii Polski. Zaś w Muzeum Powstania Warszawskiego dzięki niesamowitej atmosferze możemy poczuć się tak jakbyśmy byli w sierpniu 1944 roku. Warto odwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego i oddać hołd młodzieży, która nie zawahała się poświęcić swoją młodość i życie dla Ojczyzny. Ciekawą atrakcją, nie tylko dla najmłodszych zwiedzających muzeum, są ukryte w kartki z kalendarza, na których opisane są najważniejsze wydarzenia z każdego dnia powstania. Uwieńczeniem zwiedzania muzeum jest film pt. "Miasto Ruin ukazujący obraz Warszawy po upadku Powstania Warszawskiego.

Na mnie osobiście największe wrażenie wywarło przejście kanałami w podziemiach muzeum oraz sala poświęcona "Rzezi Woli", gdzie w tle słychać było tupot maszerujących żołnierzy niemieckich. Podczas "Rzezi Woli" oddziały SS i policji niemieckiej, m.in. brygada Oskara Dirlewangera oraz oddziały Heinza Reinefartha wymordowały w bestialski sposób ponad 60 tysięcy cywilów zamieszkujących Wolę, Ochotę, Mokotów oraz Śródmieście. Szacuje się, że podczas całego powstania zginęło około 150 tysięcy mieszkańców Warszawy, a 1/3 z nich straciła życie w egzekucjach przeprowadzanych przez oddziały frontowe Wehrmachtu, SS, policji niemieckiej oraz rosyjskiej kolaboracyjnej formacji ochotniczej SS, brygady Rona. Z rozkazu Adolfa Hitlera Warszawa miła być zrównana z ziemią, a wszyscy jej mieszkańcy, w tym kobiety, dzieci i starcy mieli zostać wybici, co do jednego. Miało to stanowić przykład dla całej ówczesnej Europy.

Rafał Traks

    dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

    Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

    • 0
      ZADOWOLONY
    • 0
      ZASKOCZONY
    • 0
      POINFORMOWANY
    • 0
      OBOJĘTNY
    • 0
      SMUTNY
    • 0
      WKURZONY
    • 0
      BRAK SŁÓW
    Komentarze (0)

    Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

    dodaj komentarzbądź pierwszy!
    Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
    Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.