› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Niebawem papierowe zwolnienia przejdą do lamusa

ponad rok temu    13.08.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Niebawem papierowe zwolnienia przejdą do lamusa

We wrześniu ubiegłego roku w województwie warmińsko-mazurskim liczba wystawianych elektronicznych zwolnień była bardzo niewielka. Na 57,7 tys. udokumentowanej przez lekarzy niezdolności do pracy jedynie 2,2 tys. było w wersji on-line. To zaledwie 3,84 proc. wszystkich zwolnień. Elektroniczne zwolnienia lekarskie miały funkcjonować od 1 lipca 2018, ale termin został przesunięty na 1 grudnia 2018. 

Miesiąc lipiec tego roku pokazuje nam, że medycy przez niepełny rok w bardzo dużej mierze zaakceptowali nowe technologie i znacznie częściej korzystają teraz z możliwości wypisania tego druku w komputerze. Na ponad 51,5 tys. wszystkich zwolnień lekarskich aż 20,6 tys. przesłano do Oddziału siecią globalną. To ogromny wzrost sięgający prawie 40 proc.

Korzyści dla lekarza
Wystawianie e-ZLA trwa krócej niż wypisywanie papierowego zwolnienia. Lekarz uzyskuje bowiem dostęp do danych pacjenta, jego pracodawców oraz członków jego rodziny - jeśli zwolnienie będzie wystawiane w celu opieki nad nimi. Gdy wpisze numer PESEL pacjenta, to pozostałe dane identyfikacyjne zostaną automatycznie uzupełnione przez system. Z kolei np. adres pacjenta czy dane płatnika lekarz będzie wybierał z wyświetlonej listy. Poza tym system weryfikuje datę początku okresu niezdolności z zasadami wystawiania zwolnień określonymi w przepisach oraz z ostatnim wystawionym zwolnieniem. Podpowiada również kod literowy A i D oraz numer statystyczny choroby poprzez wpisaniu fragmentu jej nazwy. Możliwy jest podgląd zaświadczeń lekarskich wystawionych wcześniej dla pacjenta, w tym w wyniku kontroli przez lekarza orzecznika ZUS.
System przypomina także lekarzowi o możliwości skierowania pacjenta na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS. W przypadku pozytywnej decyzji lekarza o skierowaniu na rehabilitację, system otworzy formularz wniosku ZUS PR-4 i wprowadzi automatycznie dane pacjenta. Lekarz będzie mógł od razu wystawić wniosek o rehabilitację i przesłać go w formie elektronicznej do ZUS w celu wydania orzeczenia przez lekarza orzecznika ZUS.
Wystawione przez lekarza e-ZLA zostanie przekazane do ZUS automatycznie. Jeśli lekarze wybiorą elektroniczną formę wystawiania zwolnień nie będą musieli dostarczać zwolnień do ZUS oraz przechowywać drugiej kopii. Nie będzie też potrzeby pobierania w placówkach ZUS tzw. bloczków formularzy ZUS ZLA.

Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego w zastępstwie Anny Ilukiewicz regionalnego rzecznika  prasowego ZUS woj. warmińsko-mazurskiego

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.