› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

komentowane

oceniane

Nie wiesz jak zacząć życiorys? Zainspiruj się tymi wzorami CV

› poradnik 10 miesięcy temu    1.12.2017
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Nie wiesz jak zacząć życiorys? Zainspiruj się tymi wzorami CV

Jeśli chcesz napisać życiorys zawodowy, który zainteresuje pracodawcę, to przede wszystkim postaw na niekonwencjonalność. Niech Twoje Curriculum vitae wyróżnia się na tle innych. Od czego zacząć pisanie życiorysu zawodowego? Najbardziej istotny jest pomysł – dokument ma być zarówno wyróżniający się, jak i skuteczny.

W internecie jest mnóstwo przykładów pokazujących, jak powinno wyglądać interesujące CV. Kłopot w tym, że dostęp do tych przykładów ma każdy użytkownik Internetu. Curriculum vitae napisane dokładnie tak jak internetowy przykład nie będzie więc unikalne. Pomysł na skonstruowanie CV powinien oryginalny, natomiast wzory CV dostępne w sieci niech będą źródłem inspiracji.

Dobrze napisany życiorys zawodowy to taki, który od pierwszej linijki zainteresuje pracodawcę. Przeprowadzane na ten temat badania wykazały, że uwaga czytającego dokumenty rekrutacyjne skupia się głównie na górnej oraz lewej stronie dokumentu. Niech, więc będą to miejsca, w których znajdą się najbardziej istotne informacje.

Zastosuj kilka sprawdzonych sposobów, które zawsze działają. Jakie?

 • Pod imieniem i nazwiskiem umieść informację, na jakie stanowisko kandydujesz. Ta prosta zasada powoduje, że dokument będzie bardziej spersonalizowany, a pracodawca odniesie wrażenie, że dokument został stworzony indywidualnie na potrzeby tej rekrutacji. To zachęci pracodawcę do tego, aby przyjrzeć się pozostałej części CV.

 • Podsumowanie zawodowe to element, który można idealnie wykorzystać do tego, aby zainteresować rekrutera. Umieszcza się je zazwyczaj pod danymi osobowymi. Co powinny zawierać podsumowanie zawodowe? Jego treść ma odpowiadać na trzy pytania. Kim jesteś, jakie masz osiągnięcia i jak masz cel zawodowy? Osiągnięcia najlepiej jest zobrazować konkretnymi danymi. Dopasuj swoje podsumowanie zawodowe do danej oferty pracy.

 • Podsumowanie powinny być krótkie, co najwyżej 50 słów to jest około 3-4 linijek tekstu. Mają być w nim tylko kluczowe informacje. Z tekstu powinno wynikać, co może zyskać firma, mając Ciebie w swoich szeregach. Ze względu na zwięzłość w podsumowaniu nie powinny znaleźć się informacje zbyt ogólnikowe. Dobrze skonstruowane podsumowanie ma dać przedsmak tego, co nastąpi w dalszej części Curriculum vitae.

Jednak nawet najlepiej napisane podsumowanie zawodowe nie odniesie zamierzonego skutku, jeśli nie będzie zgodne z oczekiwaniami pracodawcy. Dlatego przed przystąpieniem do tworzenia swojego życiorysu zawodowego dokładnie przeanalizuj ofertę pracy, na którą aplikujesz.

Na co uważać i jakich błędów nie popełniać?

Zwróć szczególną uwagę na ortografię i stylistykę. Nawet mały błąd może być czynnikiem dyskwalifikującym Twoją kandydaturę. Bądź perfekcjonistą, przed wysłaniem Curriculum vitae do pracodawcy kilkukrotnie przeczytaj dokument. Daj również do przeczytania innej osobie, może zauważy błędy, których nie dostrzegłeś. Nie koloryzuj swojego CV (polecamy ciekawy artykuł “Małe kłamstwa w CV, pomagają zdobyć pracę?”), pisz tylko fakty. Dopilnuj, aby dokument prezentował się estetycznie, przejrzyj gotowe wzory CV i podpatrz, jak prawidłowo podzielić dokument na czytelne sekcje. Pracodawcę najbardziej interesują fakty z Twojego życia zawodowego, mające miejsce w nieodległej przeszłości. Ułóż informacje o doświadczeniach zawodowych chronologicznie, od najnowszych po najstarsze. Nie nadużywaj modnych określeń, często używanych w dokumentach aplikacyjnych takich jak: zmotywowany na wynik, rozległe doświadczenia. Tego rodzaju informacje są zbyt ogólne i nie wzbudzą zainteresowania pracodawcy. Używaj odpowiedniego słownictwa. Staraj się pisać zwięźle i na temat. Podziel życiorys na krótkie, klarowne części. Unikaj bardzo długich akapitów. Najlepiej, jeśli format życiorysu zawodowego nie przekroczy kartki A4. W przypadku, kiedy pracodawca wyraźnie zaznaczył, że wymaga przedstawienia bardziej szczegółowego doświadczenia zawodowego, długość CV może być rozleglejsza.

Co powinno znaleźć się w Curriculum vitae

CV to dokument, w którym nie może zabraknąć takich podstawowych danych jak: imię, nazwisko, adres, wykształcenie, przebieg pracy zawodowej. Podkreśl swoje mocne strony, pisz jasno unikając wszelkich niedopowiedzeń, które mogą rodzić tylko niepotrzebne wątpliwości pracodawcy.

Jaki wzór CV wybrać?

Wzór CV powinien być dostosowany do charakteru pracy, na jego wybór ma także wcześniejszy przebieg kariery zawodowej. Jeśli nie posiadasz zbyt dużego doświadczenia lub przerwy w Twoim zatrudnieniu trwały zbyt długo, to wybierz CV funkcjonalne. Jest to także dobry wzór dla tych, którzy chcą zmienić swój kierunek kariery zawodowej i rekrutują na stanowisko w innej branży jak dotychczas. W CV funkcjonalnym największy nacisk jest położony na osiągnięcia i kompetencje. W sekcji tego dokumentu nie ma konkretnych dat oraz przedziałów czasowych. Znajdą się tam natomiast informacje o umiejętnościach, które mają ścisły związek z tym, na jakie stanowisko kandydujesz. W CV funkcjonalnym występują takie elementy jak:

 • dane personalne

 • cel zatrudnienia

 • sekcja główna nazwana dowolnie na przykład osiągnięcia, doświadczenia, umiejętności

 • historia zatrudnienia

 • wykształcenie

 • dodatkowe umiejętności i zainteresowania

Najbardziej popularnym wzorem CV jest chronologiczne. Zgodnie z nazwą przedstawia ono pewne fakty i informacje w porządku chronologicznym. Dane przedstawia się w odwróconej chronologii, to znaczy od najnowszych do najstarszych. Jest to idealny wzór w przypadku, kiedy możesz pochwalić się bogatym doświadczeniem zawodowym, a Twoja ścieżka kariery przebiegała w sposób kontrolowany i sukcesywny. W tego rodzaju CV możesz napisać o firmach, w których pracowałeś wraz z podaniem stanowisk, na których pracowałeś. Jest to bardzo uniwersalny wzór życiorysu zawodowego. Jeśli pracowałeś w firmie o ugruntowanej renomie, to w przypadku CV chronologicznego informacje o tym znajdą się w centralnej części dokumentu. Zalety CV chronologicznego to:

 • mała podatność na błędy

 • możliwość podkreślenia ciekawej kariery zawodowej

 • prosty format, łatwość zastosowania

 • przejrzystość i czytelność

 • popularność

Jeśli masz jasno sprecyzowane cele i starasz się o konkretną posadę, to najlepszym wyjściem jest wybranie wzoru CV celowego. Jeszcze jednym wzorem CV jest CV mieszane. Jak nazwa wskazuje, jest to wzór życiorysu zawodowego, w którym znajdują się zarówno elementy z CV chronologicznego, jak i z CV funkcjonalnego. Ten wzór pozwala na usystematyzowanie stanowisk według funkcji i ujęcie ich w ramach czasowych. W przypadku tego wzoru należy zwrócić szczególną uwagę na czytelność i to, aby dokument nie był chaotyczny.

Jeśli chcesz, aby Twoje CV odniosło oczekiwany skutek to:

 • zanim zaczniesz pisać, zapoznaj się dokładnie z ofertą pracy

 • zamieszczaj informacje interesujące z punktu widzenia pracodawcy

 • wybierz odpowiedni wzór i wykorzystaj kreator CV, pomocny przy tworzeniu oryginalnego CV

 • zadbaj o atrakcyjne zdjęcie, wyraźne i dobrej jakości

 • zastosuj odpowiednie formatowanie tekstu, pasujące do rodzaju pracy, o jaką się ubiegasz

 • zapisz dokument w formacie PDF

 • zachowaj jasny i czytelny podział, zarówno poziomy jak i pionowy

 • w zawodach w których wymagana jest kreatywność, wyróżnij się pomysłowością

Pierwsze wrażenie to nie tylko efekt osobistego spotkania. Odpowiednio dobre wrażenie może zrobić właściwie skonstruowane do stanowiska Curriculum vitae. To dokument, który w założeniu ma być Twoją wizytówką, warto więc poświęcić odpowiednią ilość czasu na jego opracowanie.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.