› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Nie stygną emocje po 13 grudnia. Jerzy Wcisła odpowiada przewodniczącemu "Solidarności"

› polityka ponad rok temu    16.12.2016
Maciej Markowski
komentarzy 8 ocen 2 / 100%
A A A
Nie stygną emocje po 13 grudnia. Jerzy Wcisła odpowiada przewodniczącemu  fot. Amadeusz Żołdak

Senator Platformy Obywatelskiej Jerzy Wcisła odpowiedział w liście otwartym przewodniczącemu elbląskiego NSZZ "Solidarność" Janowi Fiodorowiczowi, którzy zarzucił manifestującym przeciwko rządom Prawa i Sprawiedliwości pod pomnikiem "Ofiar Grudnia '70" "niegodne wykorzystywanie daty i miejsca". 13 grudnia - w 35 rocznicę wprowadzenie stanu wojennego na terenie państwa polskiego Komitet Obrony Demokracji wspólnie z PO i .Nowoczesną protestował przeciwko panującej władzy, która jak niegdyś władze reżimu komunistycznego, prowadzi do "stanu wojny ze społeczeństwem".

O godzinie 12:00 w miniony wtorek pod pomnikiem "Ofiar Grudnia '70" swój hołd ofiarom stanu wojennego złożyli działacze elbląskiej "Solidarności" z Janem Fiodorowiczem na czele. Przewodniczący regionalnego zarządu wyrazić wtenczas swoją dezaprobatę wobec tego, co miało się wydarzyć w tym samym miejscu 3 i pół godziny później.

- To niegodne wykorzystywanie daty i miejsca – wyjaśniał Jan Fiodorowicz. - Demonstrowanie pod Pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 roku uważamy za celową prowokację. Wara KOD-owi, organizacji, w której roi się od komunistycznych esbeków, od tego pomnika! [...] Każdy ma prawo demonstrować, nawet pod najgłupszymi hasłami. Tego prawa nie odmawiamy KOD-owi i jego przystawkom. Jak chcą, to niech się kompromitują, porównując demokratycznie wybraną władzę do ludobójczych rządów sowieckiego namiestnika Jaruzelskiego. Problem powstaje wtedy, gdy ci świeży miłośnicy demokracji, którzy nie protestowali, gdy władza PO organizowała prowokacje na marszach niepodległości i gdy strzelała do górników, wykorzystuje do swoich politycznych celów tragiczną datę wprowadzenia stanu wojennego.

Już w trakcie strajku obywatelskiego Jerzy Wcisła niebezpośrednio odniósł się do słów Fiodorowicza.

- Ten pomnik został wybudowany po to, abyśmy nie zapomnieli o ofiarach reżimu komunistycznego. Ale ten pomnik został także wybudowany ku przestrodze na przyszłość. Dlatego dzisiaj apeluję do wszystkich - bierzmy sprawy w swoje ręce. Nie pozwólmy by jakikolwiek rząd - obojętnie jakiej opcji - chciał w Polsce pełnić władzę totalną. Nie oddajmy ani cala naszej wolności i pamiętajmy: te pomniki budowaliśmy nie tylko ku pamięci, ale ku przestrodze, bo wolność nigdy nie jest dana raz na zawsze. Wolność wymaga obrony. Wymaga szacunku i po to tu dzisiaj jesteśmy.

15 grudnia br. senator PO wysłał list otwarty do Jana Fiodorowicza jako odpowiedź na jego opinię o demonstracji pod pomnikiem. W pięciu punktach wyjaśnił, dlaczego oświadczenie "szokuje":

1. Pomijając fakt, że ocenił Pan wydarzenie jeszcze przed jego rozpoczęciem, to przyznał Pan sobie rolę gospodarza symbolicznych miejsc pamięci wolnościowych w Elblągu.

2. Wypowiada się Pan o Pomniku Ofiar Grudnia w sposób sugerujący, że ma Pan do tego miejsca większe prawa niż inni. Tymczasem miejsca pamięci ofiar i wydarzeń martyrologicznych z okresu PRL-u należą do całego Narodu i żadna władza, ani organizacja nie może ich zawłaszczać. A miejsca ofiar komunistycznego totalitaryzmu szczególnie nadają się do protestów wobec władz uzurpujących sobie prawo do ograniczania wolności i swobód obywatelskich. Demonstracja 13 grudnia 2016 roku tego właśnie dotyczyła. 

3. Dziedzictwo "Solidarności" z okresu PRL (1980-81, stan wojenny i czas do 1989 r.) także należy do Narodu. To nie jest dziedzictwo związku zawodowego, ale wielkiego ogólnonarodowego ruchu społeczno-niepodległościowego, który odegrał wielką rolę w obalaniu komunizmu w Europie środkowo-wschodniej. Każdy, kto w tamtym okresie z tym ruchem się utożsamiał, ma prawo dzisiaj mówić o sobie, że jest (był) "solidarnościowcem" i ma – jak każdy inny – prawo do miejsc pamięci z tym ruchem związanych. Przypomnę, że wielu przywódców i bojowników „Solidarności” dzisiaj nie widzi w NSZZ kontynuatorki tamtego ruchu.

4. Współczesna NSZZ "Solidarność" to dzisiaj TYLKO związek zawodowy. Byłoby prościej, gdyby sztandar "Solidarności" odklejono od obecnego Związku. Nie kusiłby do megalomańskich postaw. Skoro jednak jest inaczej, to ów sztandar powinien zobowiązywać do wyczulenia na tle wolności obywatelskich. Prawdziwa "Solidarność" była zawsze po stronie protestujących przeciwko ograniczaniu wolności.

5. Z powyższych powodów dziwię się, że krytykuje Pan demonstracje wolnościowe i żąda ich zakazu pod Pomnikiem Ofiar Grudnia `70. Właśnie to miejsce, jak żadne inne w Elblągu nadaje się na demonstracje polityczne i wolnościowe. I mam nadzieję, że NIKT NIGDY nie uzyska koncesji lub monopolu na to, co dzieje się pod tym pomnikiem. Los rodaków, którzy ginęli, bo totalitarna władza kazała strzelać (często na oślep) do demonstrujących, ma być dla każdej następnej władzy "nie legendą", ale "przestrogą". Wolność bowiem nie jest żadnemu narodowi dana raz na zawsze.

Na samym końcu dodał:

Proszę by uszanował Pan wielkie dziedzictwo "Solidarności", którym z racji nazwy Związku jest Pan obciążony, ale które nie daje Panu prawa większego niż każdemu innemu obywatelowi do utożsamiania się z walką z komunizmem, w tym także pod szyldem ruchu społecznego "Solidarność". Liczę też, że pomny wielkich tradycji, będzie Pan wspierał wszystkie działania na rzecz zagwarantowania nieskrępowanych wolności i praw obywatelskich.

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 8

 • 3
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 4
  BRAK SŁÓW
Komentarze (8)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Jacek
ponad rok temu ocena: 33%  8
SENATOR Ha ! Ha ! Ha ! Jaki koń jest każdy widzi
~ elblążanin
ponad rok temu ocena: 57%  7
Wcisła nie kompromituj się jeszcze bardziej jesteś dostatecznie skompromitowany,ciesz sie że masz dostęp do koryta w senacie bo to twoja ostatnia kadencja
~ Hihi
ponad rok temu ocena: 69%  6
Jerzyk to POtrafi kit wciskać.
~ Tomek
ponad rok temu ocena: 50%  5
Hołd dla ofiar stanu wojennego. Brawo dla pana Fiodorowicza. Czerwona kartka dla senatora Wcisły za świętowanie razem z komunistycznymi funkcjonariuszami.
~ Mariusz Lewandowski
ponad rok temu ocena: 75%  4
Czerwona ? Sino koperkowy róż w szkocką kratę . Pytanie zasadnicze jest inne czy to towarzystow zrobiło sobie świeto pałowania ? Ci którzy byli pałowani jakoś się do świetowania w towarzystwie "Senatora" nie palą .... Ale fakt że czas juz szukac sponsosrów na kampanie wyborczą a Platforma Obywatelska już takiej kasy nie zbije bo PiS patrzy im na ręcę bardzo mocno. Koniec starej kliki zbliża się wielkimi krokami i "Jurek" już się pewnie zastanawia jak pokierować swoją motorówką bo na kolejna kadencje szans już raczej nie ma....
~ plif
ponad rok temu ocena: 39%  3
W tym wypadku popieram p.Wcisłę,nowa władza zawłaszcza wszystko,niedługo będzie jak w Korei.
~ Anonimek1
ponad rok temu ocena: 40%  2
Prezio wszytsko zmienia na swoją stronę. Nowe ustawy, nowe rozporządzenia, nowi sędziowie, nowe przywileje dla mundurowych... Ciekawe jak długo zwykli obywatele będą to znosić !
~ Dama Pik
ponad rok temu ocena: 40%  1
Każdy ciągnie do siebie. Poprzednia ekipa nie była lepsza
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.