› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

komentowane

oceniane

Nie pamiętasz, ile masz punktów karnych? Od dzisiaj sprawdzisz to w internecie

› informacje systemowe ponad rok temu    24.04.2017
Maciej Markowski
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Nie pamiętasz, ile masz punktów karnych? Od dzisiaj sprawdzisz to w internecie fot. archiwum elblag.net

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o tym, że od dnia dzisiejszego (24 kwietnia) została uruchomiona nowa usługa na portalu obywatel.gov.pl, która pozwala zweryfikować ilość punktów karnych za dotychczasowe wykroczenia drogowe. Szkopuł w tym, że aby to zrobić, należy dokonać rejestracji (Profil Zaufany, eG0) na stronie pz.gov.pl, a następnie odwiedzić Punkt Potwierdzający z ważnym dokumentem tożsamości. E-usługa "Sprawdź swoje punkty karne" to pierwszy etap programu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców 2.0, który ma zostać ma być wdrożony w pełni do lipca 2018 roku.

Istnieje również możliwość rejestracji bez wychodzenia z domu, ale potrzebny jest do tego zewnętrzny dostawca tożsamości, a to umożliwia korzystanie z usług pięciu banków: PKO BP, Inteligo, ING, Envelo, Millenium Bank (niedługo mają dołączyć inne instytucje).

Obywatel.gov.pl oferuje ponad 176 usług z czego 36 online. Portal odwiedzają miliony użytkowników. Zostały uruchomiony w marcu 2015 roku, a jego podstawowym działaniem miało być dostarczanie informacji o działaniach administracji rządowej i usługach publicznych. Nowa e-usługa pozwala na, poza sprawdzeniem samych punktów karnych, zapoznać się z datą wykroczenia, informacjami o pojeździe, miejscu, w którym doszło do wykroczenia, danych kierowcy i liczbie punktów tymczasowych.

To pierwszy krok do długo zapowiadanego programu CEPiK 2.0. System ewidencji pojazdów i kierowców będzie się jednak rozrastał aż do 2018 roku, a w jego ramach uruchomione zostaną:

- Mój pojazd (możliwość sprawdzenia online szczegółowych informacji o pojazdach)

- Uprawnienia kierowcy (możliwość sprawdzenia online szczegółowych informacji o uprawnieniach do kierowania pojazdami różnych kategorii)

- Udostępnij swoje dane pracodawcy (Usługa dla kierowców zawodowych. Chodzi o możliwość dobrowolnego udostępnienia swojemu pracodawcy osobistych danych z bazy CEPiK, np. o liczbie zgromadzonych punktów karnych)

- Sprawdź punkty szkołę jazdy i instruktora (możliwość sprawdzenia online ilu wychowanków danego instruktora lub absolwentów szkoły jazdy pozytywnie zdaje egzamin)

- Przypominaj o terminach (Opcja powiadamiania – e-mailem lub SMS – o terminach badań technicznych pojazdu, konieczności przedłużenia polisy OC, badaniach lekarskich dla kierowców itp.)

Ostatecznie CEPiK 2.0 będzie miał 6 etapów, które będą realizowane z odstępami aż do lipca 2018:

Etap 1 - marzec 2017

Etap 2 - październik 2017

Etap 3 - grudzień 2017

Etap 4 - marzec 2018

Etap 5 - maj 2018

Etap 6 - lipiec 2018

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.