› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 09.2019

Nerwowa atmosfera podczas debaty ekologicznej. Dwóch działaczy elbląskiej Lewicy opuściło dyskusję

› polityka 9 miesięcy temu    24.09.2019
Marcin Mongiałło
komentarzy 14 ocen 1 / 100%
A A A
Biblioteka Elbląska Biblioteka Elbląska  fot. Marcin Mongiałło (archiwum Elblag.net)

Gorąca atmosfera miała miejsce podczas debaty ekologicznej, która odbyła się 23 września w Bibliotece Elbląskiej. Powodem ostrej wymiany zdań było to, że wśród sześciu dyskutantów, którzy zasiedli przy stole, znalazło się aż czterech działaczy lewicowych, w tym trzech członków KW Lewica. W konsekwencji, po ostrej wymianie zdań, panel dyskusyjny opuścili Andrzej Zielonka (SLD, KW Lewica) oraz Robert Koliński (Partia Razem, KW Lewica).

Przypomnijmy, że Fundacja WWF Polska, we współpracy ze Stowarzyszeniem Ekologicznym EKO-UNIA, zorganizowała otwartą przedwyborczą debatę pt. „2050 Polska dla Pokoleń. Jaką przyszłość wybierzesz?", w czasie której mieszkańcy mieli możliwość osobiście zapytać kandydatów i kandydatki do parlamentu o ich plany i pomysły na walkę z kryzysem ekologicznym – w skali lokalnej i krajowej. Zaproszenie do udziału w spotkaniu otrzymały wszystkie komitety wyborcze. 

Na około 60 minut przed końcem dyskusji doszło do ostrej wymiany zdań, której przyczyną była nadreprezentacja działaczy lewicowych w panelu dyskusyjnym. W debacie wzięło udział aż czterech działaczy z lewej strony politycznej, w tym trzech z jednego komitetu wyborczego: Andrzej Zielonka, Monika Falej oraz Robert Koliński (kandydaci z listy Lewicy) oraz Angelika Domańska (kandydatka z listy Koalicji Obywatelskiej),. Oprócz nich w dyskusji uczestniczyli także Zbigniew Ziejewski (PSL) oraz Andrzej Wyrębek (Konfederacja). 

Doprowadziliście do nadreprezentacji SLD. Ja bym prosił, aby w tym momencie to uporządkować i proponuję, żeby na sali pozostała jedna osoba (z Lewicy – przyp. red.), która tę sprawę będzie prowadziła. Ze względów porządkowych chciałbym, aby na sali pozostał jeden reprezentant tego komitetu

– argumentował z widowni lokalny dziennikarz Mariusz Lewandowski (Elblog.pl).

Wtórował mu Wojciech Ławrynowicz. Chwilę później głos zabrał przedstawiciel Polskiego Stronnictwa Ludowego Zbigniew Ziejewski:

Zgadzam się z panami z publiczności. Jeżeli jest debata polityczna, to możemy rozmawiać o ekologii, o innych rzeczach, ale powinniśmy rozmawiać z tymi partiami, które wystartowały do Sejmu. Powinniśmy mieć po jednym przedstawicielu z każdego komitetu, a tutaj państwo złamaliście dziś zasady, bo mamy cztery osoby z jednego komitetu ("trzy"  zwrócił uwagę Andrzej Zielonka). Jutro w radiu będą jedynki lub przedstawiciele poszczególnych partii, które startują do Sejmu i każdy będzie miał swój czas antenowy  po dwie, trzy minuty  jak prelegent pozwoli i tak będziemy dyskutować. Ja się zgadzam z tym, co państwo powiedzieli. Powinniśmy zmienić ton dyskusji. Na następne pytania powinniśmy wypowiadać się w czwórkę  bo pani jest z innego komitetu (słowa kierowane do Angeliki Domańskiej, działaczki lewicowej startującej z listy Koalicji Obywatelskiej)

Atmosfera zaczęła się zagęszczać

W Elblągu od wielu lat stosujemy zasadę równego dostępu do wszelkich debat, do wszelkich rozmów. Taka sytuacja, w której państwo akceptujecie nadreprezentację jednego z komitetów jest dla nas żenująca

– argumentował z sali Mariusz Lewandowski. 

Po tej wypowiedzi politycy z Komitetu Wyborczego Lewica zadecydowali, że w dalszej części debaty będzie brał udział tylko jeden z nich. Przy stole pozostała jedynie Monika Falej. Andrzej Zielonka i Robert Koliński opuścili panel dyskusyjny.

Konwencja była taka, że wszyscy dostali zaproszenie i nie powiedziano, że ma być tylko jedna osoba, ale szanuję, co państwo mówią i ja z kolegą opuszczam salę

–  podsumował Andrzej Zielonka.

Nie to zdarzenie było jednak najważniejsze, a sama dyskusja i poruszane tematy.

Obejrzyj całą debatę.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 19

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 16
  BRAK SŁÓW
Komentarze (14)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Anty lewak
9 miesięcy temu ocena: 43%  14
Już na samym wejściu trzeba było wykopać lewaków.
~ Mariusz Lewandowski
9 miesięcy temu ocena: 32%  13
Drogi Jarku zadałeś sobie trup posłuchać owej debaty czy tak sobie pierniczysz aby pierniczyć ? Logika nakazuje sprawdzić jak było i o co chodziło ale jak widac dla ciebie to zbyt trudne, Więc jak dla debili - chodziło o sprawy organizacyjne to jest czas poświęcony komitetowi na odpowiedzi a nie ilość uczestników Merytoryka beaty to właśnie równy podział czasu między listy a czas przydzielony liście kandydaci mogą sobie przeznaczyć na walkę o mikrofon tyle że po jego upływie głos ma już ktoś inny. Jeszcze coś ty merytoryku z Bożej niełaski ?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Znick
9 miesięcy temu ocena: 67%  12
Jeśli zaproszenie otrzymały wszystkie komitety, to pretensje powinny być do tych, którzy nie przyszli na debatę, nie do tych, co byli. Panowie Koliński i Zielonka raczej nie nadają się do sejmu, skoro zwykłe, elbląskie buractwo ich wystraszyło i uciekli. Tych dwóch idiotów z widowni organizator powinien wyprosić. Jak chcą sobie organizować debaty po swojemu, to proszę bardzo. Szkoda tylko debaty. Nie można wykluczyć, że ktoś mógłby powiedzieć coś sensownego.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mariusz Lewandowski
9 miesięcy temu ocena: 17%  11
Wystarczyło przyjść i zapytać....
~ Jarosław 1
9 miesięcy temu ocena: 71%  10
Logika nakazuje wyprosić wszystkich jak nie było przedstawiciela prawicy. Poza tym czy to była debata o ekologii czy manifesty polityczne Lewandowskiego i Ławrynowicza. Bo chyba to oni mają problem by zamiast merytorycznych dyskusji liczyć uczestników . No i prowadząca nie poradziła sobie z imprezą
~ zainteresowany
9 miesięcy temu ocena: 90%  9
A debata? Ktoś z was był słuchał? Co z węglem? Będziemy importować całą energię? Kolejny rozbiór gospodarczy?
~ Miłośnik
9 miesięcy temu ocena: 36%  8
Znów swoje chamstwo w całej okazałości pokazał najmądrzejszy człowiek i lewak tow. kolinski. To jest bydło, a pomyślcie Państwo takie coś jak Kolinski wpuścić do sejmu, to by dopiero był śmiech na sali. Chłopcze każdy z Ciebie drwi idź do normalnej pracy a nie startuj bo nic nie wiesz o życiu.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mariusz Lewandowski
9 miesięcy temu ocena: 39%  7
Nadtowarzysz koliński spamuje widać że jest ćwierćinteligentem z odzysku i tylko siana trochę w głowie ma za dużo... Chamskie było zajęcie przez lewaka czasu ponad miarę przeznaczoną dla lewicy ale jak widać jej przedstawiciele muszą działać w stadzie jak hieny warto dodać bo zachowanie nadtowarzysza świadczy że ma w sobie iście zwierzęce zamiłowanie do słuchania własnych niedorobionych wypowiedzi i zero zrozumienia pojęcia równych praw uczestników debaty . Proponuję otworzenie kanału na Yutube z pokazami strzyżenia brody ala Zondberg. To jedyne co kopiście kolińskiemu wychodzi ...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Basenji
9 miesięcy temu ocena: 28%  6
Noska przytarli czerwono-zielono-tęczowym? Jeżeli wygrają, to na szczęście takie demokratyczne wybryki publiki zostaną szybko zakończone. Wreszcie będzie jak za PRL-u.
~ Robert Koliński
9 miesięcy temu ocena: 53%  5
Żenujące i zwyczajnie chamskie zachowanie podchmielonych zwolenników jednej z kandydatek podczas tej debaty doprowadziło do sytuacji, w której rzeczowa dyskusja stała się niemożliwa. Wielka szkoda, że organizatorzy nie mogli doprosić się o interwencję ochrony w bibliotece oraz ostatecznie nie zdecydowali się na wezwanie Policji, bo tych dwóch awanturników z publiczności należało co najmniej przebadać alkomatem. Poziom debaty publicznej w Elblągu sięgnął dna. Tylko wstyd przed gośćmi i organizatorami spotkania, którzy zapewne nie spodziewali się (bo kto mógł?), że agresywne chamstwo znane z elbląskiego troll-netu wypełznie na publiczne salony.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ cac
9 miesięcy temu ocena: 8%  4
Oooo... Czyżby prohibicja była kolejnym postulatem Lewicy?
~ ggggg
9 miesięcy temu ocena: 39%  3
Koliński wyjedź za granicę na stałe. Dzięki i nara
~ Mariusz Lewandowski
9 miesięcy temu ocena: 33%  2
Fosforany z Kumieli doprowadziły do zakwitu sinic i likwidacji basenu na spacerowej Gdyby nie debilne zachowanie nadtowarzysza kolińkiego zapewne dałoby się o to zapytać . Nikt poza kandydatem PSL nie wspomniał o wypalaniu lasów Amazonii i Syberii a to zagrożenie globalne i cokolwiek tu zrobimy przy tym to pikuś. Wolny rynek /Andrzej Wyrębek/ sam dzielnie walczył o interesy podatników - szkoda że stał na przeciwko "Bandy Sześciorga" sam Jerzego Wilka zabrakło - dziwne.....
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Uhhh
9 miesięcy temu ocena: 35%  1
Lewacka debata lewacka biblioteka
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.