› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

komentowane

oceniane

"Nepotyzm, mobbing oraz złe zarządzanie gminą". Czy wójt zostanie odwołany w referendum?

› polityka ponad rok temu    10.01.2017
Maciej Markowski
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A

Krzysztof Nowaczyński, który jest komisarzem wyborczym w Elblągu, wydał postanowienie w sprawie przeprowadzenia referendum odwoławczego w gminie Dąbrówno w powiecie ostródzkim. 4 stycznia 2017 roku w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego opublikowano postanowienie, które jest wynikiem wniosku złożonego 9 grudnia 2016 roku przez grupę mieszkańców Dąbrówna zarzucającą wójtowi Piotrowi Zwalińskiemu między innymi: mobbing, bezpodstawne zwalnianie pracowników, nierealizowanie obietnic przedwyborczych, złe zarządzanie gminą i nepotyzm. Decyzją komisarza wyborczego głosowanie nad dalszymi losami Wójta Gminy Dąbrówno odbędzie się 19 lutego 2017 roku. W kadencji 2014-2018 w skali kraju tylko 3 z 33 referendów były ważne. Czy teraz będzie kolejne?

3 referenda, które uznano za prawidłowe odbyły się w Chrzanowie (13 grudnia 2015 r., małopolskie), Trzebiatowie (28 lutego 2016 r., zachodniopomorskie) i Sulmierzycach (6 marca 2016 r., wielkopolskie). W województwie warmińsko-mazurskim w tej kadencji bezskutecznie próbowano odwołać władze Ełku (8 maja 2016 r.) oraz gminy Wilczęta (9 października 2016 r.).

Inicjatywa dotycząca referendum w gminie rozpoczęła się w listopadzie 2016 roku. Jej inicjatorzy bardzo szybko zebrali 350 podpisów mieszkańców wspierających pomysł odwołania Piotra Zwalińskiego. 9 grudnia wniosek trafił na stół komisarza wyborczego w Elblągu, który w okresie 30 dni zbadał poprawność proceduralną oraz ilość mieszkańców popierających całą akcję. 2 stycznia 2017 roku komisarz wydał postanowienie, które potwierdziło spełnienie wszelkich warunków do rozpisania referendum.

Zgodnie z kalendarzem do 19 stycznia 2017 r. podane zostaną do wiadomości mieszkańców obwieszczenia wójta gminy Dąbrówno o numerach i granicach obwodów głosowania oraz o siedzibach obwodowych komisji do spraw referendum, lokalach dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz o możliwości głosowania korespondencyjnego i przez pełnomocnika. Do tego samego dnia będzie można zgłaszać komisarzowi wyborczemu w Elblągu kandydatów na członków gminnej i obwodowych komisji do spraw referendum. Komisarz Wyborczy w Elblągu powoła Gminną Komisję do Spraw Referendum w Dąbrównie do 25 stycznia 2017 r. Obwodowe komisje wyborcze zostaną powołane do 29 stycznia 2017 r. Kampania referendalna zakończy się dokładnie o północy 17 lutego 2017 r. Samo głosowanie przeprowadzone zostanie 19 lutego 2017 r. od godziny 7.00 do 21.00 - czytamy na stronie referendumlokalne.pl.

Kluczowa podczas referendum będzie oczywiście frekwencja wyborcza. Zgodnie z ustawą o referendum lokalnym głosowanie w sprawie odwołania wójta gminy jest ważne jeśli do urn pójdzie minimum 3/5 spośród osób, które brały udział w wyborze odwoływanego organu. Żeby lutowe referendum odwoławcze było ważne, zagłosować musi minimum 1221 osób. Oznacza to, że frekwencja musi przekroczyć 35%.

Prawdopodobnie przyczyną konfliktu w Dąbrównie było zwolnienie dyrektora Gminnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego. W odpowiedzi na to zdarzenie grupa mieszkańców postanowiła zainicjować procedurę referendalną. Jako powody odwołania podano między innymi: mobbing, bezpodstawne zwalnianie pracowników, nierealizowanie obietnic przedwyborczych, złe zarządzanie gminą i nepotyzm.

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 2
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.